„Marsz Żoliborza” i „Warszawskie dzieci” zabrzmiały na Myśliwieckiej

Anna Krajkowska/Gazeta Polska

Anna Krajkowska

Kontakt z autorem

W przededniu 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w ogrodzie przy siedzibie Programu III Polskiego Radia odbył się koncert dedykowany Powstańcom Warszawskim oraz harcerzom, którzy przyjechali z całej Polski, by wziąć udział w uroczystościach rocznicowych. Wystąpili młodzi artyści z Teatru Muzycznego „Od Czapy”. - To było przebojowe wykonanie – powiedział „Gazecie Polskiej Codziennie” Jakub „Tomek” Nowakowski, powstaniec z Batalionu „Zośka” i Zgrupowania „Żniwiarz”, który podczas koncertu opowiadał o wydarzeniach z 1944 roku.

Znane piosenki powstańcze - tak jak „Marsz Żoliborza”, „Warszawskie dzieci”  - oraz nowsze, jak napisane do tekstów Józefa Ziutka Szczepańskiego „Dziś idę walczyć Mamo” i „Już nie wróci chłopiec Twój” zabrzmiały w ciekawych, nowych aranżacjach. Czasem mocne, rockowe, innym razem delikatniejsze jazzowe gitarowe riffy, dźwięki waltorni, akordeonu, klawiszy, wyborna sekcja rytmiczna – to tło dla niezwykle żywiołowego wykonania artystów Teatru Od Czapy. Na scenie spotkały się pokolenia. Najmłodszy 12-letni Franek z niezwykłą wrażliwością śpiewał „Harcerską pocztę polową”, utwór Krystyny Wodnickiej o młodym powstańcu. 

Powodów do wzruszenia podczas tego koncertu było sporo. Nie tylko za sprawą artystów, ale i towarzyszącemu im na scenie Jakubowi Nowakowskiemu ps. Tomek, który
wspominał Powstanie Warszawskie i opowiadał o piosenkach z tamtego okresu:


Moją ulubioną piosenką był hymn naszej kompanii „Na wojenkę poszli chłopcy” na melodię „Serca w plecaku" 


- powiedział „Tomek” i z werwą odśpiewał utwór.

Więcej na ten temat w środowym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie".
 
Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Próbowali samodzielnie rozbroić niewybuch.…

Próbowali samodzielnie rozbroić niewybuch.…

Kolejna artystka oskarża Polańskiego o…

Kolejna artystka oskarża Polańskiego o…

Nawalny opuścił moskiewski areszt.…

Nawalny opuścił moskiewski areszt.…

Zmarł popularny polski aktor. W swoim…

Zmarł popularny polski aktor. W swoim…

Niezwykły gość na spotkaniu z Tomaszem…

Niezwykły gość na spotkaniu z Tomaszem…

Zaskoczenie? Niemiecka prokuratura zawalona sprawami o terroryzm. Ich liczba przez rok wzrosła prawie czterokrotnie

/ twitter.com/@MacArcheo

Od początku roku niemiecka prokuratura federalna wdrożyła ponad 900 postępowań przeciwko osobom podejrzanym o terroryzm - podał dziś "Welt am Sonntag". Większość spraw dotyczy przestępstw o podłożu islamistycznym.

Dla porównania - jak czytamy w "WamS" - w 2016 r. prokuratura federalna wdrożyła 250 postępowań o terroryzm, z czego ponad 85 proc. miało związek z islamizmem, a w 2013 r. takich spraw było 70.

Prokurator generalny Peter Frank zastrzegł, że postępowania dotyczą nie tylko planów zamachów, lecz w wielu przypadkach także udziału w walkach w Syrii i Iraku po stronie Państwa Islamskiego (IS). Prokuratura federalna z siedzibą w Karlsruhe zajmuje się przestępstwami stanowiącymi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. W innych przypadkach śledztwa znajdują się w gestiach prokuratur w poszczególnych krajach związkowych.

W związku z gwałtownym wzrostem liczby postępowań prokuratura federalna domaga się zwiększenia liczby etatów. Temat ten ma być omawiany w ramach negocjacji o utworzeniu nowego koalicyjnego rządu Angeli Merkel.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl