Piłeczka po stronie prezydenta. Co zrobi Andrzej Duda z reformą sądów?

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Klaudia Dadura

Dziennikarka „Gazety Polskiej” oraz „Gazety Polskiej Codziennie”.

Kontakt z autorem

  

Reforma sądownictwa doprowadza do wielotysięcznych protestów przed Pałacem Prezydenckim i Sejmem. Negatywnie oceniły ją również Biuro Analiz Senatu i środowiska sędziowskie. Pomimo to ustawę przegłosowały Sejm i Senat. Jej losy są teraz w rękach prezydenta.

Ustawa o Sądzie Najwyższym jest jedną z najważniejszych reform obecnego rządu. Po tym, jak ustawę przegłosował Sejm, a następnie trafiła do Senatu, piłeczka jest po stronie prezydenta Andrzeja Dudy. Ten jednak pokomplikował nieco sprawę zarówno partii rządzącej, jak i totalnej opozycji. – Zgłosiłem dzisiaj ustawę zmieniającą ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa. Członków nowej KRS Sejm będzie wybierał większością trzech piątych głosów. Ten projekt po jego uchwaleniu ma zapobiec twierdzeniu, że KRS jest upartyjniona – oznajmił kilka dni temu Andrzej Duda. – Nie podpiszę ustawy o SN, nawet jeśli takowa zostanie uchwalona w polskim parlamencie, jeżeli wcześniej ta ustawa złożona dziś przeze mnie nie trafi na moje biurko – dodał. Ustawa o KRS została już uchwalona. Czeka na podpis głowy państwa. Wtedy ma zostać wprowadzona do niej poprawka, którą prezydent złożył w minionym tygodniu.

Naciski społeczne na Andrzeja Dudę z dnia na dzień rosną. Przed Pałacem Prezydenckim, Sejmem i Sądem Najwyższym odbywają się protesty przeciwko reformie sądownictwa przygotowanej przez Prawo i Sprawiedliwość. W piątek negatywną opinię o ustawie o Sądzie Najwyższym wydało również Biuro Legislacyjne Senatu, uznając ustawę za niekonstytucyjną. Podobnego zdania są m.in. Krajowa Izba Radców Prawnych i Naczelna Rada Adwokacka. Środowiska sędziowskie domagają się weta prezydenta wobec wszystkich ustaw przygotowanych przez PiS. Takie weto Sejm może odrzucić większością kwalifikowaną trzech piątych głosów. Andrzej Duda ma prawo skorzystać również z innych rozwiązań – podpisać ustawę lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie:

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Kuba wrzuca, Lewy strzela" - Anita Włodarczyk i wymarzony scenariusz na dzisiejszy mecz

/ twitter.com/AnitaWlodarczyk

  

Wielokrotna rekordzistka świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk trzyma kciuki za polskich piłkarzy, którzy o godzinie 20.00 rozpoczną mecz o wszystko na Mistrzostwach Świata w Rosji. Rywalem Polaków będzie Kolumbia.

Dla obu zespołów jest to mecz, który trzeba wygrać. Kolumbia w pierwszej kolejce grupy H przegrała z Japonią 1:2, a Polacy takim samym wynikiem ulegli Senegalowi. 

Dwukrotna złota medalistka igrzysk olimpijskich, trzykrotna mistrzyni świata oraz wielokrotna rekordzistka świata w rzucie młotem wierzy w naszą reprezentację. Pokazała to na Twitterze, wrzucając zdjęcie w reprezentacyjnej koszulce.

- Kuba wrzuca, Lewy strzela i Kolumbia dostaje dzisiaj do zera - napisała Włodarczyk. Oby się sprawdziło!

 

Źródło: twitter, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl