Kto odpowiada za blokadę Kataru? Wywiad USA oskarża

arch. GP/ Ayhan YILDIZ/sxc.hu

Małgorzata Krakowska

Kontakt z autorem

Służby wywiadowcze Stanów Zjednoczonych oskarżyły Zjednoczone Emiraty Arabskie o atak hakerski na największą agencję prasową Kataru.
 

Chodzi o włamanie się na serwery katarskich mediów, które miało miejsce w czerwcu. Główne agencje prasowe Kataru podały wówczas, że emir Kataru Tamim bin Hamad as-Sani określił Iran mianem „islamskiej potęgi” oraz wychwalał organizację terrorystyczną Hamas. Rząd Kataru kategorycznie zaprzeczył oskarżeniom.  
 
Do raportu amerykańskiego wywiadu, jako pierwsza dotarła gazeta „The Washington Post”. Medium ujawniło fragmenty raportu, w którym zawarto informację, że to rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich ukartował atak hakerski, a jego wykonanie zaplanowano 23 maja, czyli dzień przed oficjalną wizytą amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa w Arabii Saudyjskiej.

Amerykańskie służby wywiadowcze uważają, że stanowisko to zostało celowo spreparowane i z premedytacją kolportowane przez hakerów działających na rzecz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.  
 
Z raportu nie wynika, czy atak został przeprowadzony bezpośrednio przez służby specjalne Zjednoczonych Emiratów Arabskich, czy przez wynajętych w tym celu hakerów. Wcześniej o atak podejrzewano również rosyjskie służby. Komentatorzy zauważają, że publikacja raportu oznacza zmianę stanowiska amerykańskiej administracji wobec przeciwników Kataru na mniej przychylne.  
 
Sfabrykowane informacje doprowadziły do jednego z najgorszych kryzysów dyplomatycznych w historii Bliskiego Wschodu. Władze Kataru twierdzą, że atak miał na celu pogorszenie stosunków dyplomatycznych ze Stanami Zjednoczonymi.
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Kadencje samorządowe wydłużone do 5 lat?

Kadencje samorządowe wydłużone do 5 lat?

Incydent w Senacie. Zwolenniczki opozycji…

Incydent w Senacie. Zwolenniczki opozycji…

W środę powitanie nowego premiera w…

W środę powitanie nowego premiera w…

Nieoficjalnie: Istotny krok do beatyfikacji…

Nieoficjalnie: Istotny krok do beatyfikacji…

Mazurek o expose: Naprawdę dobre…

Mazurek o expose: Naprawdę dobre…

Kadencje samorządowe wydłużone do 5 lat?

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Postulat Porozumienia, by wydłużyć kadencje samorządowe do 5 lat, został poparty przez Prawo i Sprawiedliwość - poinformował dziś wicepremier, prezes Porozumienia Jarosław Gowin. Wydłużenie kadencji Porozumienie proponowało w poprawkach do projektu nowelizacji Kodeksu wyborczego.

Ugrupowanie Jarosława Gowina złożyło pakiet poprawek do projektu nowelizacji Kodeksu wyborczego autorstwa PiS. Jedną z zaproponowanych zmian było wydłużenie kadencji organów wykonawczych i ustawodawczych w samorządach do pięciu lat.

We wtorek Jarosław Gowin poinformował na Twitterze, że PiS poparło propozycję Porozumienia.

W czwartek wieczorem sejmowa komisja nadzwyczajna pozytywnie zaopiniowała projekt zmian w Kodeksie wyborczym autorstwa PiS. Obejmują one m.in. wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin, a także powołanie komisarzy wyborczych wojewódzkich i powiatowych. Komisarze wojewódzcy dokonać mają w terminie 3 miesięcy od wejścia ustawy w życie podziału gminy, powiatu, województwa na okręgi wyborcze w wyborach do rady gminy, rady powiatu, sejmiku województwa (obecnie podziału takiego dokonują władze samorządowe).

Źródło: niezalezna.pl, PAP,

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl