Kto odpowiada za blokadę Kataru? Wywiad USA oskarża

arch. GP/ Ayhan YILDIZ/sxc.hu

Służby wywiadowcze Stanów Zjednoczonych oskarżyły Zjednoczone Emiraty Arabskie o atak hakerski na największą agencję prasową Kataru.
 

Chodzi o włamanie się na serwery katarskich mediów, które miało miejsce w czerwcu. Główne agencje prasowe Kataru podały wówczas, że emir Kataru Tamim bin Hamad as-Sani określił Iran mianem „islamskiej potęgi” oraz wychwalał organizację terrorystyczną Hamas. Rząd Kataru kategorycznie zaprzeczył oskarżeniom.  
 
Do raportu amerykańskiego wywiadu, jako pierwsza dotarła gazeta „The Washington Post”. Medium ujawniło fragmenty raportu, w którym zawarto informację, że to rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich ukartował atak hakerski, a jego wykonanie zaplanowano 23 maja, czyli dzień przed oficjalną wizytą amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa w Arabii Saudyjskiej.

Amerykańskie służby wywiadowcze uważają, że stanowisko to zostało celowo spreparowane i z premedytacją kolportowane przez hakerów działających na rzecz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.  
 
Z raportu nie wynika, czy atak został przeprowadzony bezpośrednio przez służby specjalne Zjednoczonych Emiratów Arabskich, czy przez wynajętych w tym celu hakerów. Wcześniej o atak podejrzewano również rosyjskie służby. Komentatorzy zauważają, że publikacja raportu oznacza zmianę stanowiska amerykańskiej administracji wobec przeciwników Kataru na mniej przychylne.  
 
Sfabrykowane informacje doprowadziły do jednego z najgorszych kryzysów dyplomatycznych w historii Bliskiego Wschodu. Władze Kataru twierdzą, że atak miał na celu pogorszenie stosunków dyplomatycznych ze Stanami Zjednoczonymi.
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Sakiewicz mocno o Tusku: Mamy do czynienia ze zbrodniczym idiotą

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Mamy do czynienia (…) ze zbrodniczym idiotą, który nie chce się dowiedzieć, co i jak ustalał jego urzędnik w cztery oczy. Zginął prezydent. Donald Tusk po 10 kwietnia 2010 roku miał obowiązek zapoznać się i zapoznać też władze śledcze ze wszystkim, co tej sprawy dotyczyło - powiedział na antenie TVP Info redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz.

W programie Michała Rachonia „Minęła 20” rozmawiano o zeznaniach Donalda Tuska, który odpowiadał na pytania przed sądem w procesie byłego szefa jego kancelarii Tomasza Arabskiego. Sprawa dotyczy organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 roku.

Nie wiem, czy głównym celem jest obrona Tomasza Arabskiego, czy głównym celem jest obrona Donalda Tuska. Tusk zeznaje, jakby sam się bronił, bo gdyby inaczej zaznawał – a to już nie chodzi o to, że Tomasz Arabski mógłby odzyskać pamięć w odpowiedzi na to, co mógłby powiedzieć o nim Donald Tusk – ale też ta sprawa bezpośrednio obciąża Donalda Tuska

- mówił Sakiewicz.

Jak podkreślił, Tomasz Arabski był wykonawcą pewnych rzeczy, jednak z Putinem rozmawiał  sam Donald Tusk, podobnie jak Donald Tusk nadzorował służby.

Zdaniem Sakiewicza istotne są pytania: kto podjął decyzję o rozdzieleniu wizyt, „na pewno bez Donalda Tuska nie byłoby to możliwe” i kto podjął decyzję o obniżeniu rangi wizyty.

Obniżenie rangi, wykazywał Sakiewicz, to nie tylko jawne upokorzenie polskiego prezydenta, ale również jednoczesne obniżenie rangi bezpieczeństwa. 

Nie było oficerów BOR-u, nie było rozpoznania SKW (…), nie reagowano na bardzo niedobre sygnały, jak np. faks z możliwym ostrzeżeniem o ataku na samolot NAT-owski kilkanaście godzin przed tragedią 

- wyliczał. 

Według Tomasza Sakiewicza istotny etap tej tragedii zaczyna się restauracji w Moskwie. 

Mówienie o tym, że go to nie interesuje, jest absolutną drwiną również z członków Platformy Obywatelskiej, którzy tam zginęli

- powiedział.

 

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl