Książę William, jak prezydent USA. Te słowa zakończą bajki o izolacji Polski w Europie [WIDEO]

Grzegorz Jakubowski / KPRP prezydent.pl

  

W trakcie przyjęcia na cześć cześć brytyjskiej królowej Elżbiety II z udziałem pary książęcej Williama i Kate, które zorganizowano w Łazienkach Królewskich w Warszawie, mocne słowa padły z ust księcia Cambridge. „Próbowano wymazać was z mapy Europy, ale pokazaliście wyjątkową odwagę” - mówił do Polaków książę William, podobnie jak prezydent USA Donald Trump nawiązując do historii Polski i wyjątkowego ducha Polaków. Honorowymi gośćmi na przyjęciu prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.
 
Przyjęcie organizowane przez ambasadę Wielkiej Brytanii w Polsce wydawane jest z okazji 91. urodzin królowej Elżbiety II. W Londynie oficjalne obchody urodzin królowej odbywają się w czerwcu, co jednak nie pokrywa się z datą urodzin Elżbiety II, która przyszła na świat 21 kwietnia 1926 r. W trakcie wieczoru do Polaków zwrócił się książę William.


 

- Dziękuję, że dołączyliście do Catherine i do mnie w tym szczególnym dniu. Mamy szczególne powody do świętowania. Są to urodziny mojej babci, królowej Elżbiety II oraz świętowanie szczególnych więzi, które łączą nasze kraje. Więzi te sięgają wieków i tworzą bardzo bogatą historię wymiany kulturowej i bliskich relacji handlowych [...] W Wielkiej Brytanii bardzo szanowane są więzi z Polską, ponieważ Polska jest przykładem odwagi, zdecydowania i odporności. Przetrwaliście wieki ataków na wasz kraj, wliczając w to rozbiory, które miały na celu wymazanie was z mapy Europy. W XX w. Polska pokazała wyjątkową odwagę, ponieważ przeciwstawiła się brutalnej okupacji nazistowskiej, nie wspominając o powstaniu w getcie i powstaniu warszawskim. Catherine i ja byliśmy bardzo poruszeni, kiedy odwiedziliśmy dzisiaj Muzeum Powstania Warszawskiego z panem prezydentem i pierwszą damą. Wiemy, że będzie podobnie jutro, gdy odwiedzimy jutro obóz koncentracyjny Stutthof. [...] Po II wojnie światowej Polska musiała stawić czoła dyktaturze komunistycznej, ale w 1989 roku, Polska dzięki „Solidarności” zrzuciła komunistyczne kajdany i znowu zajęła miejsce jednego z najważniejszych krajów europejskich. Biorąc pod uwagę ciepło naszych stosunków, mamy co świętować. Jesteśmy partnerami w NATO i po raz pierwszy od czasów wojny nasze oddziały stacjonują w waszym kraju. [...] Cieszymy się niezmiernie z naszej wizyty w Polsce i mamy nadzieję, że będziemy mogli jeszcze tu powrócić niebawem – mówił książę William.


Później książę odczytał list do Polaków od królowej Elżbiety II:

„Książę Filip i ja przesyłamy pozdrowienia tym, którzy biorą udział w tym przyjęciu. W 1996 roku byliśmy w Polsce i mamy z tej wizyty same dobre wspomnienia. Byliśmy świadkami ciepłej gościny i cieszę się, ze para książęca będzie mogła doświadczyć tego samego. W 1996 roku mówiłam o relacji i łączących nasze kraje więziach, które sięgają tysiąc lat wstecz. Mogę powiedzieć, że od tamtego czasu przyjaźń między naszymi krajami jeszcze bardziej się umocniła i mam nadzieję, że nadal będzie się umacniała” - napisała królowa Elżbieta II.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,PAP,prezydent.pl,TVP Info

Tagi

Wczytuję komentarze...

​Nie potrafiła tego ukryć. Spojrzenie HGW na Andrzeja Dudę mówi wszystko – WIDEO

twitter.com

Paweł Krajewski

Dziennikarz portalu Niezalezna.pl, specjalizuje się w tematyce politycznej. Wcześniej pracował m.in. w portalu telewizjarepublika.pl.

Kontakt z autorem

  

Podczas wczorajszych uroczystości związanych z 73. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent stolicy dała niezły „popis”. W swoim wystąpieniu nie mogła powstrzymać się od skandalicznych odniesień do bieżącej sytuacji politycznej. Jednak mocniejsze wrażenie niż jej żenujące słowa robi spojrzenie Hanny Gronkiewicz-Waltz, którym „obdarzyła” Andrzeja Dudę. 

Prezydent stolicy podczas uroczystości w przeddzień 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego powiedziała, że w Polsce każde pokolenie, także dzisiejsza młodzież, musi przejść próbę. Jak mówiła, jest nią obrona wartości jakimi są: wolność, demokracja i prawa człowieka, bo żadna z tych wartości nie jest gwarantowana raz na zawsze.

To jest wypowiedź skandaliczna, która nie powinna mieć miejsca przy okazji tej uroczystości, bo rzeczywistość mamy zupełnie inną niż za czasów Powstania Warszawskiego 

skomentowała słowa HGW rzecznik Prawa i Sprawiedliwości

Raczej wolałabym, żeby aktywność pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz była skoncentrowana przede wszystkim na stawieniu się przed komisją reprywatyzacyjną i wyjaśnieniu złodziejskiej reprywatyzacji, która miała miejsce w Warszawie, bo to jest sprawa uczciwości, rzetelności i też demokracji 

– dodała Beata Mazurek. 

Tego samego dnia kamery TVP zarejestrowały dość wymowny moment. Chodzi o krótkie ujęcie zarejestrowane w czasie uroczystości, w czasie którego Gronkiewicz-Waltz podaję rękę prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Spojrzenie HGW mówi wszystko o stosunku prezydent Warszawy do głowy państwa…
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl