„Za Magdalenkę zamykałabym do pierdla”. Zobacz show Chmielowskiej w „Wywiadzie z chuliganem”. WIDEO

Radio Poznań

Znana z ciętego języka, niewyparzonej gęby i twardego charakteru, który pozwolił jej ukrywać się przez dziewięć lat, gdy reżim Jaruzelskiego wydał za nią list gończy. - Nie walczyliśmy o demokrację. Niech nasi politycy wybiją sobie z głowy gadanie o demokratyzacji. Ja walczyłam z komuną o niepodległość. A do niepodległości potrzebny był mi trup Związku Sowieckiego – mówi Jadwiga Chmielowska w „Wywiadzie z chuliganem”. Obejrzyj cały program!

Gdy w 1988 r. bezpieka aresztowała Kornela Morawieckiego, to ona – kobieta! – stanęła na czele oskarżanej przez władzę o terroryzm Solidarności Walczącej. Nigdy nie dała się złapać, ujawniła się po dziewięciu latach, w sierpniu 1990 r.

- Robiliśmy tzw. Al Kaidę, czyli strukturę rozproszoną, fraktalną, która nie ma kierownictwa, ale ma koordynację. To miało sens. Szkoliła mnie matka. Była żoną oficera „Dwójki”, a w czasie II wojny światowej pracowała bezpośrednio z prof. Władysławem Hermanem, dowódcą AK w Stanisławowie. Zajmowała się wywiadem – wspomina Jadwiga Chmielowska.

Gdy mówiono jej, że zmiany są niemożliwe, bo jest Związek Sowiecki odpowiadała:

To trzeba rozp… Związek Sowiecki. Trzeba nad tym pracować i przypuszczam, że nie będziemy sami.

Dziełem życia Jadwigi Chmielowskiej oraz Piotra Hlebowicza był powstały w 1988 r. Autonomiczny Wydział Wschodni Solidarności Walczącej, który przyczynił się do przyspieszenia rozpadu Związku Sowieckiego.

Bo ja jestem dywersant, a nie misjonarz

– odpowiadała Chmielowska na pytanie, dlaczego do muzułmańskich sowieckich republik przemycała przetłumaczony Koran, a nie Biblię. Pomagała tam zakładać antysowieckie ugrupowania.

Byłam na ich zebraniach jedyną kobietą i chrześcijanką, z krzyżykiem na szyi

– wspomina.

Wydziałowi Wschodniemu udało się nawiązać kontakty we wszystkich republikach Związku Sowieckiego. Jak wylicza, na Litwę przemycali potrzebny opozycjonistom „sprzęt podsłuchowy, nasłuchowy, elektronikę nadawczą”.

Jak udawało im się unikać infiltracji przez KGB i GRU?

Wierzyliśmy tylko starym łagiernikom. I to nie na zasadzie, że kto był w łagrze, to jest dobry. Jeśli to był przykładowo Estończyk, to musiał o nim Gruzin, Ukrainiec, czy Ormianin też dobrze mówić. I tak zrobiliśmy siatkę ludzi we wszystkich sowieckich republikach

– opowiada Chmielowska.

Jej współpracownik Piotr Hlebowicz dotarł do uwolnionego Antadasa Terleckasa, założyciela Ligi Wolności Litwy. A potem były kolejne kontakty.

Od Kazachstanu, przez braci Pułatow z Uzbekistanu, Kirgistan, Turkmenistan i Azerbejdżan, gdzie z partią Musawat mieliśmy doskonałe kontakty. Podobnie z Ormianami, gdzie działa Paruyr Hajrikjan i z Gruzją – gdzie byli starzy łagiernicy, Tarieł Gwiniaszwili

– wspomina Jadwiga Chmielowska.

„Okrągły stół” uważa za zdradę.

Wszystkich tych, co chlali wódę w Magdalence wsadziłabym do pierdla za działalność na szkodę państwa

- stwierdza.

Znaczna część rozmowy poświęcona jest działaniom rosyjskiej agentury dzisiaj.

Teraz wojna będzie inna. To jest przede wszystkim walka o nasze umysły, czyli ciągła dezinformacja, media, trolle. Pacyfikacja woli obrony

– przekonuje.

Jak mówi, rosyjska agentura bardzo mocno stara się rozpracować narodowców:

Jak ktoś mówi, że Rosjanie chronić będą zagrożoną wiarę chrześcijańską, to zaraz na niego patrzę – pożyteczny idiota czy agent? Agentury nie umieszcza się w swoich szeregach. Tam wystarczy kilku agentów, żeby je kontrolować. Agenturę umieszcza się w organizacji przeciwnika czy potencjalnego przeciwnika. Zawsze najbardziej inwigilowana była Solidarność, wszystkie organizacje podziemne, a w tej chwili narodowcy. Bo to jest potencjalny przeciwnik, mający energię, młodych ludzi.

Cały odcinek „Wywiadu z chuliganem” poniżej:


 
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

​Nie potrafiła tego ukryć. Spojrzenie HGW na Andrzeja Dudę mówi wszystko – WIDEO

twitter.com

Paweł Krajewski

Dziennikarz portalu Niezalezna.pl, specjalizuje się w tematyce politycznej. Wcześniej pracował m.in. w portalu telewizjarepublika.pl.

Kontakt z autorem

Podczas wczorajszych uroczystości związanych z 73. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent stolicy dała niezły „popis”. W swoim wystąpieniu nie mogła powstrzymać się od skandalicznych odniesień do bieżącej sytuacji politycznej. Jednak mocniejsze wrażenie niż jej żenujące słowa robi spojrzenie Hanny Gronkiewicz-Waltz, którym „obdarzyła” Andrzeja Dudę. 

Prezydent stolicy podczas uroczystości w przeddzień 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego powiedziała, że w Polsce każde pokolenie, także dzisiejsza młodzież, musi przejść próbę. Jak mówiła, jest nią obrona wartości jakimi są: wolność, demokracja i prawa człowieka, bo żadna z tych wartości nie jest gwarantowana raz na zawsze.

To jest wypowiedź skandaliczna, która nie powinna mieć miejsca przy okazji tej uroczystości, bo rzeczywistość mamy zupełnie inną niż za czasów Powstania Warszawskiego 

skomentowała słowa HGW rzecznik Prawa i Sprawiedliwości

Raczej wolałabym, żeby aktywność pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz była skoncentrowana przede wszystkim na stawieniu się przed komisją reprywatyzacyjną i wyjaśnieniu złodziejskiej reprywatyzacji, która miała miejsce w Warszawie, bo to jest sprawa uczciwości, rzetelności i też demokracji 

– dodała Beata Mazurek. 

Tego samego dnia kamery TVP zarejestrowały dość wymowny moment. Chodzi o krótkie ujęcie zarejestrowane w czasie uroczystości, w czasie którego Gronkiewicz-Waltz podaję rękę prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Spojrzenie HGW mówi wszystko o stosunku prezydent Warszawy do głowy państwa…
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl