Znaczący wzrost budżetu Pentagonu

flickr.com

Izba Reprezentantów przyjęła w piątek ustawę National Defense Authorization Act (NDAA), ustanawiającą budżet obronny Pentagonu na rok fiskalny 2018 (FY2018) w wysokości 696 mld dolarów.

Za przyjęciem ustawy, który przeznaczał 621.5 miliarda dolarów dla Departamentu Obrony głosowało 344 kongresmenów ( wśród nich było 117 członków Partii Demokratycznej) przeciw opowiedziało się natomiast 81 osób. Dokument ten przewiduje ponadto około 75 mld dolarów na budżet ekspedycyjny OCO (Overseas Contingency Operations). Uchwalenie tej ustawy wymagało rewizji ustawy Budget Control Act z 2011, który to nakładał ograniczenia fiskalne związane z wydatkowaniem na obronność. Dla porównania w roku bieżącym budżet obronny Stanów Zjednoczonych wynosi około 582.7 mld dolarów.  Fundusze na rok 2018 zostaną przeznaczone m.in. na rozbudowę Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych zakup myśliwców F-18 i F-35. Środki te pozwolą również na zwiększenie stanu osobowego armii lądowej jak i na podwyżki żołdu w wysokości 2.4 proc. dla wojskowych. Przewidziane jest także zwiększenie funduszy na system obrony powietrznej o 1/4. Kongresmeni nie zgodzili się natomiast na zamknięcie kolejnych baz wojskowych. Politycy sprzeciwili się ponadto propozycji części z polityków partii republikańskiej dotyczącej zakazu finansowania operacji zmiany płci do żołnierzy. Tuż przed rozpoczęciem głosowania Przewodniczący Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów Mac Thornberry zakomunikował - Jesteśmy pewni że jeśli nie sfinansujemy tych projektów teraz będą one niedostępne kiedy będziemy ich najbardziej potrzebować. NDAA jest pierwszym krokiem ku relizacji tego procesu - . Republikańskiemu kongresmenowi chodziło o przegłosowanie ustawy National Defense Authorization Act przez Senat co będzie mieć miejsce wkrótce.
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Straż Marszałkowska bez nowych uprawnień?

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Posłowie z komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych nie będą rekomendować Sejmowi przyjęcia przepisu umożliwiającego Straży Marszałkowskiej - na polecenie Marszałka Sejmu - ochronę parlamentarzystów poza terenem parlamentu.

Ponadto wprowadzone zostały poprawki, które usunęły dwa artykuły znajdujące się w pierwotnie zgłoszonym projekcie, a które wzbudzały kontrowersje m.in. u posłów opozycji. Chodzi o zapisy, które umożliwiały Straży Marszałkowskiej - na polecenie Marszałka Sejmu - pełnienie ochrony posłów i senatorów również poza terenami i obiektami parlamentu w przypadku uzasadnionego zagrożenia ich życia lub zdrowia.

Drugi zapis stanowił, że straż marszałkowska przy wykonywaniu swoich zadań w szczególnie uzasadnionych przypadkach może korzystać z pomocy osób niebędących funkcjonariuszami. Osoby te mogłyby za taką pomoc otrzymać jednorazowe wynagrodzenie wypłacane ze środków będących w dyspozycji Kancelarii Sejmu.

Jak wynika z projektu ustawy o SM, do jej zadań należałaby m.in ochrona terenów parlamentu oraz obiektów i urządzeń będących w zarządzie Kancelarii Sejmu i Senatu.

Straż prowadziłaby ponadto rozpoznanie pirotechniczno-radiologiczne osób, pojazdów, terenów i obiektów Sejmu i Senatu, a także podejmowała działania zmierzające do neutralizacji zagrożeń. Do zadań SM należałoby także wykrywanie urządzeń podsłuchowych na terenie parlamentu, oraz konwojowanie pieniędzy, mienia i dokumentów.

Ponadto zaproponowano także, aby SM miała możliwość korzystania z informacji o osobach i zagrożeniach posiadanych m.in. przez policję, ABW, AW, SG, SKW, SWW, ŻW, SOP a także gromadzenie i przetwarzanie informacji mogących wpłynąć na realizację jej zadań. Posłowie komisji chcą również, żeby Straż Marszałkowska mogła także przetwarzać dane osobowe bez wiedzy i zgody osób, których to dotyczy, jeżeli będzie to służyło realizacji jej zadań.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl