niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
21 lipca 2017

Znaczący wzrost budżetu Pentagonu

Dodano: 17.07.2017 [18:55]
Znaczący wzrost budżetu Pentagonu - niezalezna.pl
foto: flickr.com
Izba Reprezentantów przyjęła w piątek ustawę National Defense Authorization Act (NDAA), ustanawiającą budżet obronny Pentagonu na rok fiskalny 2018 (FY2018) w wysokości 696 mld dolarów.

Za przyjęciem ustawy, który przeznaczał 621.5 miliarda dolarów dla Departamentu Obrony głosowało 344 kongresmenów ( wśród nich było 117 członków Partii Demokratycznej) przeciw opowiedziało się natomiast 81 osób. Dokument ten przewiduje ponadto około 75 mld dolarów na budżet ekspedycyjny OCO (Overseas Contingency Operations). Uchwalenie tej ustawy wymagało rewizji ustawy Budget Control Act z 2011, który to nakładał ograniczenia fiskalne związane z wydatkowaniem na obronność. Dla porównania w roku bieżącym budżet obronny Stanów Zjednoczonych wynosi około 582.7 mld dolarów.  Fundusze na rok 2018 zostaną przeznaczone m.in. na rozbudowę Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych zakup myśliwców F-18 i F-35. Środki te pozwolą również na zwiększenie stanu osobowego armii lądowej jak i na podwyżki żołdu w wysokości 2.4 proc. dla wojskowych. Przewidziane jest także zwiększenie funduszy na system obrony powietrznej o 1/4. Kongresmeni nie zgodzili się natomiast na zamknięcie kolejnych baz wojskowych. Politycy sprzeciwili się ponadto propozycji części z polityków partii republikańskiej dotyczącej zakazu finansowania operacji zmiany płci do żołnierzy. Tuż przed rozpoczęciem głosowania Przewodniczący Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów Mac Thornberry zakomunikował - Jesteśmy pewni że jeśli nie sfinansujemy tych projektów teraz będą one niedostępne kiedy będziemy ich najbardziej potrzebować. NDAA jest pierwszym krokiem ku relizacji tego procesu - . Republikańskiemu kongresmenowi chodziło o przegłosowanie ustawy National Defense Authorization Act przez Senat co będzie mieć miejsce wkrótce.
Autor: Źródło:
DZIAŁ: ,
Opinie użytkowników
Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl