Oman z transporterami opancerzonymi

flickr.com

Turecki koncern zbrojeniowy FNSS Savunma poinformował w ubiegłym tygodniu o tym, iż dostarczył pierwszą serię kołowych transporterów opancerzonych(KTO) Pars III 8x8 do Omanu.

Oman złożył zamówienie na 172 Kołowe transportery opancerzone Pars III o napędzie 8x8 u FNSS Savunma w kwietniu br. . FNSS PARS dostępny jest w konfiguracji 6x6 oraz 8x8. Druga z wersji ważąca około 30 ton której załogę stanowi trzech żołnierzy może zabrać ze sobą dziewięciu wojskowych desantu. Zasięg wynosi około 800 km a prędkość maksymalna 100 km/h. Do podwozia jak i pod siedzeniami zostały zamontowane dodatkowe płyty ochronne mające zwiększyć bezpieczeństwo załogi. PARS III w wersji 8x8 może ponadto pływać. KTO sprzedany do Omanu wyposażony jest w zdalnie sterowaną wieżyczkę FNSS Saber-25 do której zamontowane jest 25 mm podwójne działko oraz karabin maszynowy kal. 7.62 mm, dalmierzem laserowym o zasięgu 8 km oraz systemem kontroli ognia. Jest to już drugie zamówienie na KTO Pars III. Pierwszy kontrakt na te transportery został złożony przez Malezję w lutym 2016 roku na liczbę 247. Realizacja kontraktu ma odbywać się wspólnie z malezyjską firmą DRB-Hicom Defence Technologies (Deftech).
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Straż Marszałkowska bez nowych uprawnień?

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Posłowie z komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych nie będą rekomendować Sejmowi przyjęcia przepisu umożliwiającego Straży Marszałkowskiej - na polecenie Marszałka Sejmu - ochronę parlamentarzystów poza terenem parlamentu.

Ponadto wprowadzone zostały poprawki, które usunęły dwa artykuły znajdujące się w pierwotnie zgłoszonym projekcie, a które wzbudzały kontrowersje m.in. u posłów opozycji. Chodzi o zapisy, które umożliwiały Straży Marszałkowskiej - na polecenie Marszałka Sejmu - pełnienie ochrony posłów i senatorów również poza terenami i obiektami parlamentu w przypadku uzasadnionego zagrożenia ich życia lub zdrowia.

Drugi zapis stanowił, że straż marszałkowska przy wykonywaniu swoich zadań w szczególnie uzasadnionych przypadkach może korzystać z pomocy osób niebędących funkcjonariuszami. Osoby te mogłyby za taką pomoc otrzymać jednorazowe wynagrodzenie wypłacane ze środków będących w dyspozycji Kancelarii Sejmu.

Jak wynika z projektu ustawy o SM, do jej zadań należałaby m.in ochrona terenów parlamentu oraz obiektów i urządzeń będących w zarządzie Kancelarii Sejmu i Senatu.

Straż prowadziłaby ponadto rozpoznanie pirotechniczno-radiologiczne osób, pojazdów, terenów i obiektów Sejmu i Senatu, a także podejmowała działania zmierzające do neutralizacji zagrożeń. Do zadań SM należałoby także wykrywanie urządzeń podsłuchowych na terenie parlamentu, oraz konwojowanie pieniędzy, mienia i dokumentów.

Ponadto zaproponowano także, aby SM miała możliwość korzystania z informacji o osobach i zagrożeniach posiadanych m.in. przez policję, ABW, AW, SG, SKW, SWW, ŻW, SOP a także gromadzenie i przetwarzanie informacji mogących wpłynąć na realizację jej zadań. Posłowie komisji chcą również, żeby Straż Marszałkowska mogła także przetwarzać dane osobowe bez wiedzy i zgody osób, których to dotyczy, jeżeli będzie to służyło realizacji jej zadań.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl