Zagrzeb odbudowuje swoje lotnictwo

flickr.com

PKR

Kontakt z autorem

Chorwacja zamierza zakupić myśliwce dla swoich sił powietrznych (HRZ i PZO). W tym celu wkrótce wyśle zapytanie ofertowe do Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej, Izraela oraz Grecji.

Minister obrony Chorwacji poinformował w ubiegłym tygodniu zapytanie ofertowe w sprawie zakupu myśliwców JAS-39 od Szwecji, F-16 (na zdjęciu) od Stanów Zjednoczonych, Izraela, Grecji oraz południowokoreańskich FA-50. Wybór nowego samolotu myśliwskiego będzie oparty o trzy kluczowe parametry: cenę oferty, pakiet współpracy ekonomicznej oraz zaangażowanie polityczne oferenta. Ze względu na kompleksowość zapytania ofertowego Chorwacja postanowiła przeanalizować etapy przez, które musiały przejść pozostałe kraje członkowskie NATO które zmierzały się z modernizacją elementu bojowego sił powietrznych. Chodzi tutaj o Bułgarię, Czechy, Węgry, Polskę, Rumunię, Słowację. Resort obrony Chorwacji ma nadzieję że pierwsze myśliwce trafią do Chorwackich Sił Powietrznych w 2020 roku, jeśli oczywiście decyzja zostanie podjęta jeszcze w tym roku. Obecnie jednymi samolotami myśliwskimi jakimi dysponują HRZ i PZO są wiekowe myśliwce MiG 21 o nikłym potencjale bojowym.
 
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Europosłami PO zajmie się prokuratura

Europosłami PO zajmie się prokuratura

Przemysł kosmiczny dostanie większe…

Przemysł kosmiczny dostanie większe…

Burza po słowach…

Burza po słowach…

Stado żubrów trafi do Puszczy Augustowskiej

Stado żubrów trafi do Puszczy Augustowskiej

Przywódca Czeczenii: szczątki Stalina…

Przywódca Czeczenii: szczątki Stalina…

Sprzeczka Sikorskiego na Twitterze z gwiazdorem „Gazety Wyborczej”. Poszło o podsłuchy

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Do zdumiewającej wymiany zdań doszło między byłym szefem MSZ Radosławem Sikorskim, a Pawłem Wrońskim, dziennikarzem "Gazety Wyborczej". Chodziło o ujawnienie podsłuchów dotyczących polityków i zarejestrowanych w knajpach, w których biesiadowali ministrowie z rządu Donalda Tuska.

Radosław Sikorski – jeden z bohaterów tzw. afery taśmowej – stwierdził na Twitterze, że słynne nagrania z rozmów polityków powstały nielegalnie. Odpowiedział mu dziennikarz "Gazety Wyborczej" Paweł Wroński. Odpisał, że polityk to "zwierzyna łowna" i musi się pogodzić z takimi konsekwencjami.

Pretekst do tej dyskusji wprawdzie był inny, ale później akcja rozwinęła się.

Przypomnijmy, że wczoraj policję zaatakował na Twitterze Ryszard Petru. Mundurowi domagają się przeprosin od lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru za jego wpis. Jak twierdzi policja, lider Nowoczesnej, odnosząc się m.in. do śmierci Igora Stachowiaka na komisariacie podał niesprawdzone dane i pisał o "oprawcach".

Źródło: twitter.com, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl