niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
21 lipca 2017

Wzruszające chwile podczas pielgrzymki z Suwałk do Ostrej Bramy. Dzień drugi

Dodano: 17.07.2017 [06:59]
Wzruszające chwile podczas pielgrzymki z Suwałk do Ostrej Bramy. Dzień drugi - niezalezna.pl
foto: Maria Kamińska
W drugim dniu pątnicy uczestniczący w Międzynarodowej Pieszej Pielgrzymce z Suwałk do Ostrej Bramy dotarli do Berżnik, ostatniej miejscowości leżącej po polskiej stronie granicy. Pokonali w tym dniu 20 kilometrów. Liczba uczestników naszych rekolekcji w drodze stale rośnie i dzisiaj w biurze pielgrzymkowym jest ich zarezerwowanych już ponad 800.

Kolejny dzień rozpoczął się wspólną modlitwą w Krasnopolu, gdzie pielgrzymów wyruszających na szlak pożegnał proboszcz miejscowej parafii oraz wójt gminy. Po przebyciu dwóch etapów pątnicy dotarli do Sejn. Tutaj w podominikańskiej Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny o godz. 11. 30. odbyła się pielgrzymkowa Msza św. Uczestniczyli w niej również mieszkańcy Sejn. Po zakończeniu eucharystii pielgrzymi indywidualnie nawiedzali kaplicę, w której znajduje się koronowana figura Matki Boskiej Sejneńskiej.

Staraniem księdza proboszcza i mieszkańców dla wszystkich został przygotowany ciepły posiłek przy Zespole Szkół Rolniczych. W czasie wolnym podczas postoju obiadowego można było również zwiedzić to urocze nadgraniczne miasteczko. Wielu pielgrzymów udało się pod pomnik upamiętniający Powstanie Sejneńskie, zorganizowane przez Polską Organizację Wojskową w dniach 23-28 sierpnia 1919 roku i skierowane przeciwko litewskiej administracji na Sejneńszczyźnie. Należy ono do jednego z niewielu zwycięskich powstań w dziejach Polski. Na zakończenie pobytu w Sejnach pielgrzymów pobłogosławił biskup sufragan diecezji ełckiej Romuald Kamiński. Pielgrzymów żegnał również przełożony salezjańskiej prowincji salezjanów ks. inspektor Andrzej Wujek SDB.Kolejne dwa etapy po uroczych terenach zaprowadziły uczestników pielgrzymki do Berżnik. To ostatni nocleg granicach Polski. Pątników do Ostrej Bramy powitał tu miejscowy proboszcz i jego parafianie, którzy od wielu lat okazują nam wielką gościnność. Wieczorem chętni pielgrzymi udali się na miejscowy cmentarz, aby pomodlić się przy grobach żołnierzy walczących o granicę odradzającego się państwa polskiego i pomniku bitwy niemeńskiej, która rozegrała się w okolicach Berżnik 22 sierpnia 1920 roku. Była to druga co do ważności i wielkości bitwa w czasie wojny polsko-sowieckiej, która przesądziła o ostatecznym kształcie polskiej granicy wschodniej.Z rana przekraczamy granicę. Tam jak co roku witać nas będą przedstawiciele Polaków z Wileńszczyzny. W darze od pielgrzymów jedna z podwileńskich parafii otrzyma figurę Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, która jest główną patronką salezjanów.

O naszej pielgrzymce można było usłyszeć w Programie Pierwszym Polskiego Radia, w Radio Maryja i Telewizji Trwam. Zapewniamy o naszej ciągłej pamięci modlitewnej we wszystkich intencjach naszych czytelników.

Zapraszamy na kolejną relacje z pielgrzymkowego szlaku.
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Proszę nie bredzić o "drugiej co do ważności i wielkości bitwie, która... przesądziła o...", jaka miała miejsce 22 sierpnia 1920 r. w okolicach Berżnik. Nauczcie się, proszę, czegoś o historii tej wojny.

przed wojną pielgrzymki do Ostrej Bramy były podobnie popularne jak te na Jasną Górę. cieszę się że szlak pielgrzymkowy ożywa ;)

Swoją drogą ok 1900 roku odbyła się pielgrzymka (piesza!!!) z Chełma do Ziemi Świętej - ale nie znam szczegółów

Dziękuję Wam za modlitwę.

Proszę zanieście do Matki Bożej z Ostrej Bramy prośbę o rozum dla totalniaków, którym szatan namieszał w głowach i rozum im się ulotnił wraz z chamstwem, które prezentują na warszawskich ulicach. Może Wasza modlitwa odniesie skutek i przynajmniej niektórzy się opamiętają. Na wszystkich oczywiście nie liczę, gdyż ich mściwość i zaciętość jest im wtłoczona przez lata komunizmu i ruskiego totalitaryzmu.

Szczerze powiedziawszy - na 90% KOD-owcow już spłynęło opamiętanie - pierwsze wiece liczyły nawet i po kilkadziesiąt tyś zajadłych "obrońców" teraz przychodzi kilkuset w porywach kilka tysięcy...

a moze to tylko z powodu wakacji?

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl