niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
28 lipca 2017

​Iran: 10 lat więzienia za szpiegostwo

Dodano: 16.07.2017 [15:12]
​Iran: 10 lat więzienia za szpiegostwo - niezalezna.pl
foto: pixabay.com/CC0 Public Domain
Sąd w Iranie skazał mężczyznę mającego podwójne, w tym amerykańskie, obywatelstwo, na dziesięć lat więzienia pod zarzutem szpiegostwa."Osoba ta, która zbierała informacje i była bezpośrednio kierowana przez Amerykę" - oświadczył rzecznik sądu Golamhusajn Mohseni Edżei na konferencji prasowej transmitowanej w irańskiej telewizji państwowej.

odał, że mężczyzna, który został zidentyfikowany i zatrzymany przez służby wywiadowcze, przybył do Iranu z "misją infiltracyjną".

Rzecznik sądu nie ujawnił tożsamości skazanego; podał jedynie, że ma on obywatelstwo USA i innego państwa, ale nie Iranu. Od wyroku podsądny może się jeszcze odwołać.

Na razie nie jest jasne, czy chodzi o Nizara Zakkę, obywatela Libanu posiadającego prawo stałego pobytu w USA, który dostał 10 lat więzienia i grzywnę w wysokości 4,2 mln USD za współpracę przeciwko irańskiemu państwu - pisze agencja Reutera.

Kilku Irańczyków, mających jeszcze amerykańskie, brytyjskie, austriackie, kanadyjskie, czy francuskie obywatelstwo zostało zatrzymanych w ciągu ostatnich kilku lat w Iranie i odsiaduje wyroki za szpiegostwo oraz współpracę z rządami obcych państw.

W październiku 2016 r. sąd w Iranie skazał na 10 lat więzienia Siamaka Namaziego i jego ojca Mohammada, dwóch biznesmenów o podwójnym, irańsko-amerykańskim, obywatelstwie za kolaborację z "wrogimi władzami Stanów Zjednoczonych". Waszyngton wielokrotnie domagał się wypuszczenia ich na wolność.

W listopadzie 2015 r. korespondent amerykańskiego dziennika "Washington Post" w Iranie Jason Rezaian, zatrzymany w 2014 roku za szpiegostwo, został skazany na więzienie; sąd nie podał wówczas szczegółów kary.

USA żądają również od władz w Teheranie informacji na temat byłego agenta FBI Roberta Levinsona, który zaginął w Iranie w 2007 roku.
Autor: Źródło: ,
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Przydałoby się, żeby w Polsce, ci, którzy wkraczają na terytorium Polski w sposób nielegalny i podstępny / np.ukryci w ciężarówkach/ traktować jako szpiegów, bo przecież nikt o czystych intencjach nie przemyca się w ten sposób.

....kto nieuprawniony, wkracza na teren RP, w sposób podstępny i w ukryciu, jest traktowany jako osoba zagrażająca bezpieczeństwu państwa. Jako taka,podlega karze.... lat więzienia.....

Dziesięć lat a nie kara śmierci? To znaczy, że chcą tego szpiona wymienić.

Właściwe by było przenieść to prawo z Iranu do Polski. Szczególnie zapis o zdradzie kraju - zabrakłoby więzień w Polsce!

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl