niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
28 lipca 2017

Barbarzyńska obława na Żydów w Paryżu – lipiec 1942

Dodano: 15.07.2017 [12:16]
Barbarzyńska obława na Żydów w Paryżu – lipiec 1942  - niezalezna.pl
foto: Bundesarchiv, Bild 183-S69237 / CC-BY-SA 3.0
Z 16 na 17 lipca, na polecenie Niemców, francuska policja przeprowadziła obławę na mieszkających w stolicy Żydów – aresztowano 14 tysięcy ludzi, w tym ponad 5 tysięcy kobiet i 4 tysiące dzieci. Wydarzenia to nazywane też jest „Obławą Vel d’Hiv” od krytego toru kolarskiego Vélodrome d’Hiver (franc. Welodrom zimowy), na którym policja przetrzymywała swe ofiary. Była to część operacji Frühlingswind (Wiosenny wiatr), prowadzonej w Europie przez okupacyjne władze III Rzeszy. Proniemiecki rząd Vichy zaangażował do obławy ok. 9000 policjantów.

21 września 1940 r. niemiecki dekret nakazał całej ludności żydowskiej strefy okupowanej zgłosić się do najbliższej prefektury policji. W Paryżu i okolicach obowiązku tego dopełniło około 15 tys. Żydów. Wszystkie zdobyte w ten sposób nazwiska i adresy przechowywane były w tzw. teczce Tularda, od nazwiska André Tularda, odpowiedzialnego za „kwestię żydowską” we Francji. Całość dokumentacji (zawierającej oprócz adresu także dane o pochodzeniu i wykonywanym zawodzie) zostały przekazane Gestapo. To jeden z najbardziej zawstydzających i ponurych epizodów historii Francji w czasie II wojny światowej. Aresztowani Żydzi trafili do obozów koncentracyjnych, niemal wszyscy zginęli.

Zbrodnia ta - jak powiedział kilka lat temu ówczesny prezydent Francois Hollande – „została popełniona we Francji przez Francuzów i ani jeden niemiecki żołnierz nie został zmobilizowany do udziału w tej operacji”.

Z „Obławy Vel' d'Hiv" Holocaust przeżyło 25 dorosłych osób. Nie ocalało żadne z 4051 dzieci.
Autor: Źródło:
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

No bo oni mysla, ze skoro oni byli uwiklani, to wszyscy inni brali czynny udzial w anihilacji. Nieznajomosc historii i brak opracowan historycznych z polskiej perspektywy po angielsku tez zawinily.

Niektórzy "polscy" "prawicowi" "historycy" snuli baśnie, że Polska powinna była sprzymierzyć się z Hitlerem i wtedy mielibyśmy swoje "łapanki żydów, w których nie wziął udziału żaden żołnierz niemiecki". Tak właśnie działa neohitlerowska propaganda i cieplutkie szwabskie pieniążki w furczących portkach nowych folksdojczów.

Powiedziała co wiedziała. A nad kitniakiem "zsyp na smieci" wytatuowane ma?

Teraz dopiero nakręcili ten film Azyl z 2017. Po raz pierwszy ukazujący Polaków w dobrym świetle. Wczesnej tylko kręcili syfy w stylu IDA(2013), w których Polacy to najgorsze zwierzęta i nagrody sobie za nie przyznawali.
Teraz kiedy wyszedł wspomniany Azyl, cenzura francuska zabroniła wyświetlania tego filmu w kinach!!! Szczyt chamstwa i obłudy.
Moze ktos wytłumaczy racjonalnie dlaczego tak robia?

Polacy ich ratowali ryzykujac wlasne zycie. I co wzamian dostali? Ogolnoswiatowa opinie antysemitow, oprawcow, "polskich obozow"? Trzeba bylo robic tak samo, przynajmniej nie byłoby komu narzekac na złych Polakow.

Ja wiem, czy to az taka zbrodnia?
Robili to co nalezalo robic w tamtych czasach.

jakby przejrzec historie Francji to bylo tam wiecej ciekawych rzezi-chocby w Wandei w czasie rewolucji francuskiej ...ktora dala klasyczny przyklad Niemcom w czasie IIWS, sama rewolucja francuska tez jest dobra w tym temacie, mord hugenotow tzw nic sw, Bartlomieja...

no i te bydlaki maja czelnosc czepiac sie nas Polakow i lgac o ,,polskich obozach koncentracyjnych''

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl