niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
21 lipca 2017

W Krakowie zaśpiewa jeden z najlepszych chórów dziecięcych świata

Dodano: 14.07.2017 [09:19]
W Krakowie zaśpiewa jeden z najlepszych chórów dziecięcych świata - niezalezna.pl
foto: www.pacificboychoiracademy.org
Pacific Boychoir Academy of California, jeden z najlepszych dziecięcych chórów świata, wystąpi w sobotę w klasztorze franciszkanów w Krakowie. W repertuarze znajdą się m.in. utwory Feliksa Mendelssohna, Antona Brucknera, Zoltana Kodaly’ego, Cristobala de Moralesa.

Jednym z najważniejszych dotychczasowych osiągnięć chóru jest nagranie III Symfonii Gustava Mahlera – za tę płytę grupa otrzymała w 2004 r. Nagrodę Grammy. Chór koncertuje na całym świecie, występował m.in. podczas uroczystości upamiętniających Nelsona Mandelę w Waszyngtonie i z okazji 70-lecia Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Pacific Boychoir Academy of California istnieje od 1998 r., obecnie liczy 175 chłopców. Program chóru jest bogaty: od Mozarta do Cole'a Portera, od kantat Bacha do amerykańskiego spirituals.

Zespół regularnie współpracuje z Orkiestrą Symfoniczną San Francisco, gdzie występuje pod batutą cenionych dyrygentów. Wraz z Orkiestrą San Francisco chór przygotował dzieła Berlioza, Orffa, Mahlera, Liszta, Brittena, Wagnera i Mendelssohna. W sierpniu 2009 r. orkiestra i chór wspólnie nagrały VIII Symfonię Gustawa Mahlera. W styczniu 2010 płyta ta otrzymała trzy Nagrody Grammy: za najlepsze wykonanie muzyki klasycznej, najlepsze wykonanie chóralne, najlepszą realizację dźwięku.

 
Autor: Źródło: ,
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl