niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
28 lipca 2017

Prognozy polskiego PKB mocno w górę

Dodano: 13.07.2017 [14:59]
Prognozy polskiego PKB mocno w górę - niezalezna.pl
foto: marcin krawczyk/freeimages.com
Podwyższenie przez Standard&Poor's prognozy PKB Polski na ten rok do 3,6 proc. pokazuje, że uwzględniony został potencjał rozwojowy naszego kraju - powiedziała Elżbieta Mączyńska-Ziemacka ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Dodała, że do końca roku PKB może być w granicach 4 proc. Agencja Standard&Poor's Global Ratings podwyższyła szacunek dynamiki PKB Polski na 2017 r. do 3,6 proc. z 3,3 proc. - wynika z datowanych na 12 lipca szacunków agencji.

Według prof. Elżbiety Mączyńskiej-Ziemackiej, można było spodziewać się takiego podwyższenia, zwłaszcza że „agencje ratingowe w ostatnim czasie nie rozpieszczały Polski”. Zaznaczyła, że wcześniej agencja S&P dość surowo oceniała perspektywy rozwoju i wzrostu gospodarczego naszego kraju. Jak podkreśliła, ten wynik pokazuje, że uwzględniony został potencjał rozwojowy, potencjał wzrostu Polski.

A ten potencjał wzrostu wynika z m.in. z ciągle wysokiej siły konsumpcji, czyli tego, że biedniejsze rodziny zasilone programem 500 plus mają większą siłę popytową. Ta luka popytowa jest w tej chwili w globalnym świecie najbardziej dotkliwą barierą wzrostu

- wskazała.

Ekspertka zwróciła też uwagę na to, że ruszają inwestycje.

Związane są one z uruchamianiem funduszy Unii Europejskiej, chodzi o inwestycje infrastrukturalne. To tworzy i miejsca pracy, i kształtuje wzrost gospodarczy

- podkreśliła.

Według niej, kolejnym czynnikiem sprzyjającym wzrostowi jest to, że polskie firmy wykazują coraz lepszy potencjał eksportu.

W dodatku przedsiębiorstwa się globalizują. Zwiększają swoje oddziaływanie na rynki zagraniczne. Jest coraz więcej przedsiębiorstw, które uruchamiają swoje oddziały w innych krajach. To dotyczy nie tylko sektora produkcji materialnej, ale także sektora finansowego. Np. bank PKO BP, uruchamia oddziały we Frankfurcie, wcześniej otworzył je na Ukrainie. Ta ekspansja będzie się rozwijać

- oceniła Mączyńska-Ziemacka.

Zdaniem ekonomistki, to są czynniki, które „rzutują pozytywnie na wzrost gospodarczy”.

Według niej, można też zakładać, że pod wpływem rynku pracy (coraz trudniej jest pozyskać pracowników, bezrobocie spada), przedsiębiorcy będą musieli prawdopodobnie zwiększać wynagrodzenia, niezależnie od wzrostu stawki minimalnej.

Ale taka sytuacja, jak dowodzi historia gospodarcza - zawsze jest korzystna dla innowacyjnych inwestycji - takich, które będą mogły zastąpić pracę. Mam na myśli robotyzację, nowoczesne technologie, w tym cyfrowe. Jest sporo przedsiębiorstw, które w zbyt małym stopniu korzystają z technologii cyfrowych - z zamówień internetowych, sprzedaży w sieci. Ale także innych technologii nowoczesnych, które mogą zastąpić pracę ludzką, co określa się, jako internet rzeczy. To są ciągle zasoby do wykorzystania

- wyjaśniła ekspertka z SGH.

Jak wskazała, trudna sytuacja na rynku pracy może zmuszać pracodawców do zainteresowania się nowszymi technologiami, ponieważ im droższa praca, tym więcej przestrzeni tworzy się dla innowacji i nowoczesnych technologii.

Zdaniem Mączyńskiej-Ziemackiej, niewykluczone, że do końca roku, jeśli nie wystąpi zjawisko tzw. czarnego łabędzia, czyli niespodziewane, niekorzystne zdarzenie, także geopolityczne, wzrost PKB sięgnie ok. 4 proc.

Bliskie są mi te oceny, według których PKB będzie oscylował wokół 4 proc. Nie uważam tego za niemożliwe. Może to nastąpić do końca roku

- oceniła.

Jak dodała, mimo trudnych wyzwań, jakie wynikają z dużych wydatków budżetowych w związku z rozwojem świadczeń socjalnych, czynniki takie jak innowacyjność, popyt konsumpcyjny oraz popyt inwestycyjny będą przeważały nad problemami.
Autor: Źródło: ,
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Nie cieszylbym sie z zadnych przewydywan.

Z tej SGH (za komuny SGPiS)wyszlo juz wielu swiatowej slawy ekspertow od ekonomii jak: Balcerowicz, Bozyk, Kolodko i cala zgraja innych szarlatanow ekonomii, razacych niedoukow i zonglerow, ktorym udalo sie zrujnowac nasz nieszczesliwy kraj ...

Polskę stać przy dobrej koniunkurze światowej na dwucyfrowe wzrosty i takich oczekuję w przyszłości. Z drugiej strony ważne, żeby szerokie masy społeczne partycypowały w tych wzrostach, bo za ryżego na papierze rosło niby cały czas, ale żyło się lepiej tylko ferajnie od ośmiorniczek.

.."dwucyfrowe zwrosty"...ha ha przy spadku inwestycji zagranicznych ???..i jeszcze teraz bedzie wojna z Komisja Europejska ,to napewno bedzie sprzyjac inwstycjom zagranicznym ..!

a wiesz co to PKB?
to C+ I+ G + Ex-I

gdzie c= konsumpcja
I - inwestycje
G - wydatki rzadowe
Ex-I - saldo export - import

i gdzie

C = okolo 60 % PKB
I - to jakies 15%
G- 15%
Ex-I = 10%

Chyba nie trzeba zbytnim inteligentem, żeby wywnioskować z mojej wypowiedzi, że pisałem o potencjale, a nie o obecnej sytuacji. A inwestycje mogą być różne, amerykańskie, chińskie. Poważnych biznesmenów niekoniecznie interesują badziewiacy z jakichś jajogłowych komisji. To co istotne to infrasktrukutra np. energetyczna i nad tym trzeba popracować.

To nie 500+ tylko Ukraińcy w kwocie 1 500 000 robią zakupy

Jest takie porzekadlo : " kto skakal ten skakal a
ciele moje ".
Czyli niewazne kto wydaje kase ale wazne ze wydaje w kraju. I beda wydawali coraz wiecej bo jakosc idzie w gore ! POniatno ?

skoro jest tak super wysokie PKB nadwyżka kilku miliardowa w budżecie to czemu kolejny rok beda zamrożone pensje w budżetówce?????

czyżbyś znał założenia budżetowe na 2018 r i jego skutki dla pracowników opłacanych z budżetu? i dlaczego piszesz kolejny rok? przecież sianie propagandy to specjalność totalitarnej opozycji zwanej obleśnymi gamoniami

Tam trzeba ,,odstrzelić'' co najmniej 300 tyś biurokratów.

No jak zamrożone? W Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie caluśkie kierownictwo i dyrektory sobie ładne podwyżki porobili :) Jest tam po dwóch dyrektorów i kierowników na niektórych stanowiskach. Każdy ma się dobrze.

Jezeli w nastepnych dwoch latach nie nastapi krach w gospodarce swiatowej!!!!! ,bo teraz przy tej koniunkturze to nawet Ukraina ma podniesiony rating !

Będzie dobrze ...

PiS MA BEZWZGLĘDNĄ WIĘKSZOŚĆ w Sejmie.

I potencjał do wygrania kolejnych wyborów.

Obyście tego nie SPIERDO..LI

NIE DAĆ SIĘ SPROWOKOWAĆ - TOTALNA oPOzycja tylko na to czeka

powoli do przodu ...

Nie zapominać, że czasami "wystarczy nie kraść"

Jest idealnie, ale 20 groszy + VAT za litr to chcecie wprowadzić. Zwłaszcza, że w 2016 r. specjalne opodatkowanie kierowców (akcyza paliwowa, opłata paliwowa i opłaty za przejazdy) wyniosło 35 mld zł. a wydatki państwa na drogi wyniosły jedynie 20 mld zł.

To jak to jest? Po co ta kasa?

Słuchaj Kerawks,podaj tylko swoje namiary,bo twój nick nic mi nie mówi a zaproponuję twoją kandydaturę na ministra finansów RP.Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują,że jesteś kolejnym trollem,który próbuje trochę zamieszać.Ciekawi mnie bardzo jakie miałeś zdanie i uczucia w momencie,gdy ekipa Tuska podnosiła VAT z 22 na 23%,gdy podnosiła wiek emerytalny z 60 na 67 dla kobiet,pomyślałeś choć trochę o swej lady która urodziła ci twoje dzieci(chyba,że należysz do tych tęczowo ubogaconych,np.gender fluid-number 18),gdy prezes Rzepliński ogolił cię z twych składek OFE.Nie wiem ile wiosen sobie liczysz,ale zdążyłeś się już przyzwyczaić do starej prawdzieńki,że pewna jest śmierć i podatki.Żeby państwo mogło funkcjonować,to musi mieć kasę,a kasa to podatki które płacę ja,płacisz ty i wszyscy którzy mają jakiekolwiek dochody i nie zmienię tego ja,ani ty,ani ktokolwiek a każdy chciałby płacić jak najmniej a co bardziej cwani-ani centa.Wymagania od państwa mam ja,masz ty i wielu innych,więc doceń to co robi dla ciebie państwo,podnosi ci płacę minimalną,likwiduje śmieciówki,podnosi stawkę godzinową,twojej lady(pośrednio i tobie)daje za friko 500+(sorry jeśli jej nie masz),podnosi ci najniższą emeryturę(sorry jeśli nim nie jesteś),jeśli jesteś na dorobku,to niedługo będziesz miał tańszy dach nad głową(dla swej lady i potomków,chyba,że ich nie masz)w postaci-Mieszkanie+...Zrób proszę mały bilans zysków i strat i oceń obiektywnie których jest więcej,wtedy otrzymasz odpowiedź na bardzo frapujące cię pytanie-po co ta kasa?

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl