niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
28 lipca 2017

Mały ZUS dla małych firm już od stycznia?

Dodano: 12.07.2017 [21:46]
Mały ZUS dla małych firm już od stycznia? - niezalezna.pl
foto: pixabay.com
Ustawa dot. małego ZUS dla małych firm może wejść w życie już 1 stycznia 2018 r. Warunkiem wejścia w życie ustawy w tym terminie jest to, aby projekt we wrześniu wszedł pod obrady Sejmu. - powiedziała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Powiedziała, że w tym tygodniu odbyła rozmowę z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską oraz premier Beatą Szydło, która "jest promotorem i jest zainteresowana również tym rozwiązaniem ustawowym". "Jeśli ten proces pójdzie szybko drogą rządową, to będzie on projektem rządu. Jeżeli nie, to pewnie będzie inicjatywą" - dodała.

Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt, który przewiduje niższe składki na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców osiągających miesięczny przychód poniżej 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia. W tym roku to 5 tys. złotych. Z nowych rozwiązań mogłoby skorzystać, według resortu, ok. 325 tysięcy firm. Na niższe obciążenie może liczyć m.in. ponad 10 proc. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Proponowana regulacja ma także na celu zachęcenie do podjęcia legalnej działalności osoby, które dotychczas pozostają w szarej strefie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych negatywnie zaopiniował projekt Ministerstwa Rozwoju, uznał, że w przedstawionej do konsultacji formie naruszałby obowiązującą w systemie ubezpieczeń społecznych zasadę równego traktowania. ZUS uznał też, że projekt zaproponowany przez MR może doprowadzić do rozszczelnienia systemu emerytalnego. 
Autor: Źródło: ,
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Jedyny spsób na godziwe emerytury i dobrze funkcjonującą służe zdrowia jest MODEL SINGAPURSKI . Co to oznacza niech każdy poczyta, z grubsza to LIKWIDACJA NFZ I ZUS i INDYWIDUALNE KONTO ZDROWOTNE I EMERYTALNE gdzie pieniadze są dziedziczone a nie przepadają w dziórze zus. Gdy IDZIESZ DO LEKARZA LUB NA ZABIEG PŁACISZ OD 15 DO 20% CENY USŁUGI RESZTE PŁACISZ KARTĄ Z TWOJEGO KONTA ,BEZ POŚREDNIKÓW bez listy leków ,sieci szpitali i innych "pomysłow "urzędasów utrzymywanych z NASZYCH pieniędzy ,którzy zapomnieli że to MY IM PŁACIMY PENSJE ZA ICH USŁUGI.

ZUS i zasada równego traktowania...groteska jakaś. Dbaj o własne stołki. Tyle lat na naszych oczach ZUS sprzeniewierzał nasze pieniądze...swoje pałace, nagrody, wdrożenie systemu informatycznego. Ja bym ze zdaniem tych złodziej i i defraudantów się nie liczyła. Oni są też do wymiany,i też ich denny system za WIELKIE pieniądze.

"mały ZUS"??? jedyny akceptowalny ZUS to "zlikwidowany ZUS"

Nic nie mówią, co ze składką zdrowotną. Obecnie jest ona niepodzielna, nawet jak się prowadziło działalność jeden dzień w miesiącu, to trzeba zapłacić pełną kwotę za miesiąc (prawie 3 stówy). Ta składka też powinna zależeć od przychodu (lepiej od dochodu). Jak ktoś dorabia działalnością do pensji, to płaci podwójnie (mówiąc w uproszczeniu). To samo, jak ktoś ma 2 działalności, np. własną i udziały w spółce - też płaci podwójnie, choć dochód z obu działalności może być grubo poniżej średniej. Ta patologia też powinna być naprawiona. Nie mogę zrozumieć, dlaczego rządzący tak boją się potraktować prowadzących działalność na równi z zatrudnionymi na etat. Po prostu niech płacą składki jako procent od dochodu, według takich samych stawek. Biednym przedsiębiorcom by się polepszyło, a bogatym pogorszyło. I chyba o to chodzi, aby bogatym nie robić krzywdy, dlatego kombinują.

NIE KŁAM - składkę zdrowotną płacisz tylko 41,29 zł pozostałe 255,99 zł odliczasz od podatku.

Jeśli prowadzi Pan DG, to powinien Pan wiedzieć, że składkę zdrowotną odejmuje się od podatku. Czyli koniec końców, jeśli zarobi Pan ponad jakieś 2000zł, to składki zdrowotnej Pan praktycznie nie zapłaci.

Składkę zdrowotną w znacznej części można odliczyć od podatku dochodowego, ale nie jest prawdą stwierdzenie, że niski dochód powodujący brak konieczności zapłaty podatku skutkuje niepłaceniem składki zdrowotnej. Tę daninę musimy wówczas zapłacić w całości z własnej kieszeni, bez braku możliwości odliczenia jej od podatku dochodowego (którego nie płacimy z racji niskiego dochodu).

Janosik by sie przydal!

To jest nienormalne by placic 1200 miesiecznie - czy na to masz czy nie.
Ci co umieli przypiac sie pod KRUS spoko sobie funkcjonuja ..a ile pozniej dostana - miniej niz ci z ZUSem pelnym:)

Wszystko prawie jest nienormalne. Trudniej wyliczyć, co jest normalne.

Ja się pytam, może kto mi odpowie - miało być do tysiąca złotych bez działalności i opłat do ZUSu. W urzędzie skarbowym powiedzieli mi, że nie ma takiej ustawy, a miało być od stycznia 2017r - można jedynie sprzedać coś jednorazowo, a jak cyklicznie, to już trzeba mieć założoną działalność, a w ZUSie mówią, że to nie ich problem. Gdzie szukać informacji, czy emeryt może dorobić pare złotych miesięcznie sprzedając jakies wyroby własnoręcznie wykonane, żeby nie narazić się na kary i mandaty? Emerytowi nikt podwyżki nie da, a jak chce sam dorobić, to może być ukarany.... Uważam, że to skandal.

No właśnie!
Rozwiązanie wydaje się tak banalne - stały % podatku od przychodu, bez żadnych księgowości, odliczeń, itp. Dla chcących dorobić do małej pensji to byłoby rewolucyjne rozwiązanie.
Nie wiem jedynie co z VAT w przypadku sprzedaży własnoręcznie wykonywanych produktów np. przez Allegro...

Liczenie tego samego procenta od przychodu dla wszystkich to absurd. Działalności mają różne marże. Ktoś na działalności handlowej może mieć 100 tys zł obrotu i 2 tys z tego zysku na czysto. Ktoś, kto wykonuje czyste usługi i ma małe koszty zakupu, przy 100 tys. zł obrotu może mieć 98 tys. zysku na czysto. I co, obaj by mieli płacić taki sam podatek na ZUS?

Ale mówimy o dochodach do 5 tysięcy złotych!
Czyli krótko mówiąc o ludziach chcących uczciwie dorobić 1000-2000 na miesiąc.
W pozostałych przypadkach tak jak było.

A może ktoś podać szczegóły?
Wg mnie ideał byłby taki: Opodatkowanie PRZYCHODU na poziomie 20-25% i koniec. Bez rozdzielania na ZUS, zdrowotne, podatek dochodowy, itp. Również bez odliczania kosztów, itp. I oczywiście, żeby to było maksymalnie uproszczone, bez konieczności zatrudniania księgowej, tylko comiesięczne zeznanie internetowe + przelew.
Wtedy dorabiając sobie do wypłaty np. 1000zł/m-c płacę 250zł podatku i działam sobie legalnie. Jak ja czekam na takie rozwiązanie!

To jest rewolucyjna i bardzo pożądana zmiana dla osób, które chcą dorobić do niewielkiej pensji lub mają maleńką firemkę, np. logopeda.
Ja od dawna planuję żeby legalnie wykonywać pewne zlecenia "po godzinach" ale to są przychody na poziomie 500...1000zł/miesiąc. I to nie zawsze, są miesiące z zerowym przychodem. Nawet zakładając tylko opłacanie składki na ubezpieczenie zdrowotne, to jest niecałe 300zł/m-c. I dochodzimy do tego, że to się kompletnie nie opłaca. Dla takich osób stałe opodatkowanie ZYSKU lub nawet przychodu na poziomie 25% byłoby wspaniałym rozwiązaniem.
Oby tego ktoś nie obalił.

Uważam, że obniżenie składki ZUS powinno już dawno być wprowadzone,zachęciłoby to ludzi do zakładania działalności gospodarczej, a tym samym wpłynęłoby na rozwój polskiej gospodarki.O jakiej zasadzie równego traktowania mówi ZUS???
KRUS I ZUS wcale nie narusza zasad równego traktowania, tak ????

W Polsce jest złodziejstwo. W Anglii odpowiednikiem jednoosobowej działalności gospodarczej jest działalność Self-Employed (samozatrudnienie), gdzie składki wynoszą w przeliczeniu 61 złotych miesięcznie (810 złotych rocznie) i – co ważne – płacimy je tylko wtedy, kiedy nasz dochód w skali roku przekracza ok. 33 tys. złotych (5 965 funtów). jest to kwota wolna od podatku, u nas tylko politycy taką mają wstyd, zwykli ludzie 3.091 na rok, miesięcznie wychodzi 257zł a i tak ZUS trzeba z tego zapłacić, nawet jak nic nie zarobimy dopiero co rozkręcamy swój jednoosobowy biznes.

"projekt, który przewiduje niższe składki na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców osiągających miesięczny przychód poniżej 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia"

To byłby wielki błąd , bo z czego beda żyć jak przejdą na emeryturę ?
Przeciez od wysokości składki jest zależna wysokość emerytury.

Prywaciarze dawniej płacili wymagalne najniższe składki od 60% przecietnej płacy krajowej a jak szli na emerytury to płakali że nie maja za co żyć.

Martw się o siebie, a nie o innych. A może ten prowadzący działalność ma np. mieszkanie, które po sprzedaży uzupełni mu lichą emeryturę? A może wcześniej 30 lat pracował i opłacał składki i ma tę emeryturę wypracowaną? Tego najbardziej w socjalistycznej mentalności nienawidzę - tej troski o innych, gdzie w tej trosce najważniejsze jest jak delikwenta ograbić ze wszystkiego, co zarabia. Dlaczego się nie martwisz o kogoś, kto wcale nie pracuje, albo dorywczo, albo na ćwierć etatu - też będzie miał nędzną emeryturę.

Jesteś po prostu głupcem, obecne stawki blokują aktywność gospodarczą skutecznie!!! "prywaciarzu"

Martw Ty się człowieku o swoją emeryturę, a czyjąś zostaw w spokoju!

Koacham słowo prywaciarz odrazu człowiek wiec kim jesteś za to co mówi o przedsiębiorcy czyli zerem taki mądry jestes to otwórz swoją działalność i zobaczymy jaki biznesmen jesteś. A jak powiesz że skoro ci nie idź e to spadaj to ja na to to jak ci nie pasuje to za naparawe samochodu czy pralki spadaj i kup sobie nowe mądralo. Górnikom to się pcha w tyłek a małym przedsiębiorcom to prywaciarze i zera i złodzieje. Tyraj dalej powodzenia u prywaciarzy........

Masz racje, ponieważ ZUS powinien wynosić 400zł dla wszystkich, a nie 1200zł jak jest obecnie w Polsce zarówno dla tych co mają 1500zł przychodu miesięcznie jak i dla tych co mają 15000zł przychodu miesięcznie.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl