niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
21 lipca 2017

Birkenau. Niemcy wysypywali tam ludzkie prochy

Dodano: 11.07.2017 [17:16]
Birkenau. Niemcy wysypywali tam ludzkie prochy  - niezalezna.pl
foto: Tomasz Pielesz/www.auschwitz.org
Na terenie przy byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau, na którym stoi poobozowy budynek tzw. małych ziemniaczarek Niemcy mogli podczas wojny wysypywać prochy swoich ofiar – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie krakowskiego oddziału IPN.

Łukasz Gramza, prokurator oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu z Krakowa, powiedział dziś, że naukowcy w próbkach pobranych z „małych ziemniaczarek” potwierdzili obecność elementów organicznych, które zostały poddane działaniu wysokiej temperatury. Są to najprawdopodobniej rozdrobnione kości. - Wydobyty materiał jest jednak zbyt mocno zdegradowany, by można jednoznacznie rozstrzygnąć, czy jest on ludzki, czy też nie – powiedział prokurator.

Gramza zaznaczył, że ekspertyza naukowców niczego nie rozstrzyga, ale też niczego nie wyklucza.

Wpisuje się ona jednak w to, co Muzeum Auschwitz wie w oparciu o dokumenty i relacje byłych więźniów. (…) Stanowi pewne potwierdzenie, że są tam szczątki ludzkie, choć metodą naukową nie udało się tego rozstrzygnąć

– wyjaśnił.

Naukowcy pobierali próbki z wnętrza „małych ziemniaczarek” jesienią ub.r.

Na dziedzińcu budynku są dwa pasy wybetonowane, a pomiędzy nimi nawierzchnia gruntowa. Wykonano dziewięć wykopów sondażowych. Na całym terenie, pod kilkunastocentymetrową warstwą darni, znajdowała się kilkunastocentymetrowa warstwa organiczna, wyraźnie odróżniająca się od gleby

- powiedział Łukasz Gramza.

Z relacji byłych więźniów wynika, że Niemcy do utwardzania, wyrównywania lub osuszania terenu wokół obozu, używali popiołów ofiar, którymi byli głównie Żydzi mordowani na masową skalę w komorach gazowych Birkenau. Wielkie krematoria w tym obozie funkcjonowały od wiosny 1943 r. Część prochów Niemcy wysypywali do Wisły.

Murowany budynek „małych ziemniaczarek” wzniesiony został w 1943 r. Stoi kilkadziesiąt metrów od drutów byłego obozu Birkenau. W czasie wojny pełnił funkcję magazynu ziemniaczanego. W 2009 r. strawił go pożar. Zniszczeniu uległ dach. Budynek jest własnością Skarbu Państwa. Muzeum otrzymało go w użytkowanie od wojewody małopolskiego. Placówka zamierzała wyremontować obiekt i stworzyć w nim zaplecze techniczne dla prac konserwatorskich na terenie Miejsca Pamięci. Czy tak się jednak stanie, tego nie wiadomo.

Przynajmniej do czasu, kiedy teren jest badany przez IPN, wszystko jest „zamrożone”

- powiedział rzecznik placówki Bartosz Bartyzel.

„Małe ziemniaczarki” zostały przebadane w ramach śledztwa krakowskiego oddziału IPN, które dotyczy zbrodni popełnionych w niemieckim obozie Auschwitz.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum.
Autor: Źródło: ,
DZIAŁ: ,
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Większość prochów !! Ludzkich !! Była workowana !! I potem służyła jako dodatek do paszy dla zwierząt!!!!!?!?!!!!!!!!!!!!!!!!

Prawdziwsze byloby sformulowanie ze sa to w wiekszosci prochy Polakow pochodzenia zydowskiego.

Obywatelami polskimi byli również !! Ukraińcy!!!!! I Wołyń pamiętamy!!!!! Nadal niesiemy światło!!! I tak trzymać!

musimy dokonać normalnych wykopalisk archeologicznych w Auschwitz i Birkenau

Cele:

1) ustalenie położenia nieistniejących obecnie instalacji obozowych

2) ocalenie przedmiotów codziennego użytku ulegających obecnie rozkładowi w glebie a będących często jedyną materialną pamiątką po więźniach.

3) próba pozyskania nowych informacjach o losach więźniów - poprzez odzyskanie z gleby przedmiotów opatrzonych w znaki własnościowe.

4) próba odnalezienia archiwaliów i świadectw zbrodni - są przekazy że ruch oporu sporządzał meldunki które były zakopywane w szklanych butelkach i słoikach na terenie obozu

5) nie jest wykluczone odnalezienie relikwii św.o.Maksymiliana Kolbe - istnieją legendy że więźniowie wbrew poleceniu SS-manów nie spalili jego ciała (lub oparło się płomieniom) i jest ono pogrzebane w pobliży krematorium.

punkt 5 uważam za niezbyt prawdopodobny.

Jak już, to proszę pisać już całą prawdę , proszę napisać co się działo w Oświęcimiu od 1945 do 1947 roku i ile wtedy istnień ludzkich poniosło tam śmierć i to w większości żołnierzy niemieckich a także Polaków przybywających do kraju z niemieckich stalagów oraz w znacznej większości z Anglii,których w ojczystym kraju NKWD i UBecja uznawała wtedy za przysłanych szpiegów.
Beazley (Historyk,członek Parlamentu EU) : W 1945roku pierwszy raz pokazano światu ogrom tragedii jaka miała miejsce w Hitlerowskich obozach koncentracyjnych ale niewielu zrozumiało co faktycznie widzieli bowiem miejsce było przygotowane już dla nowych więźniów. Dlatego Sowieci nie zniszczyli hitlerowskich obozów śmierci.
Oni nieprzerwanie używali ich po wojnie.Umowa którą Stalin zawarł z Zachodem miała wpływ na całą Europę przez następnych50 lat! Proszę sobie teraz policzyć do którego roku obowiązywała i w którym roku wojska radzieckie opuściły Polskę, podczas gdy Wałęsa przechwalał się że to jego zasługa ?!

stanczyk, dlaczego piszesz "hitlerowskich" i to z duzej litery, a nie wspamnisz, ze to byly niemieckie obozy???? Moze propaganda niemiecka???

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl