niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
21 lipca 2017

Szef MON: na Grobie Nieznanego Żołnierza powinna być tablica upamiętniająca Wołyń

Dodano: 11.07.2017 [08:46]
Szef MON: na Grobie Nieznanego Żołnierza powinna być tablica upamiętniająca Wołyń - niezalezna.pl
foto: Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska
Na Grobie Nieznanego Żołnierza powinna zawisnąć tablica przywołująca miejscowości Wołynia, w których miały miejsce najgorsze zbrodnie, ale też te, w których opór był najlepiej zorganizowany - ogłosił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Dzisiaj w Warszawie odbędą się uroczystości 74. rocznicy rzezi wołyńskiej i ustanowionego przez Sejm Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Szef MON na antenie radiowej Jedynki zaznaczył, iż należy pamiętać, że rzeź wołyńska "spotkała się z polskim oporem". "Powstały punkty oporu, powstały wręcz ufortyfikowane miejscowości, które broniły się i skutecznie się broniły przed próbą czegoś, co nazwać trzeba przecież czystką etniczną" - powiedział Macierewicz.

Minister podkreślił, że pamięć o ludności Wołynia powinna być obecna "wszędzie". "Ale takim głównym miejscem w Polsce pamięci bohaterów jest Grób Nieznanego Żołnierza i chciałbym, żeby tablica, która przywołuje miejscowości, gdzie te mordy były najstraszliwsze, ale też, gdzie opór był najlepiej zorganizowany (...), żeby taka tablica zawisła na Grobie Nieznanego Żołnierza". Pytany o to, kiedy taka tablica mogłaby zawisnąć, szef MON podkreślił, że będzie dążył do tego, by było to jak najszybciej.
Autor: Źródło: ,
DZIAŁ: ,
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Pan Macierewicz jak zwykle robi swoje, nie zważając na ludzi i okoliczności. Nie zważa na prawdopodobną negatywną reakcję „ukraińskich partnerów”, budujących państwową świadomość obywateli swego państwa na kulcie OUN-UPA. Lecz czy wziął pod uwagę reakcję naszych rodzimych zwolenników tezy, że „każda krytyka pod adresem Ukrainy służy Rosji”.

No nie wiem. Grób Nieznanego Żołnierza to miejsce upamiętnienia bitew Wojska Polskiego a nie lokalnej samoobrony. Bardziej bym widział pomnik "Obrońcom Wołynia" niż tabliczkę o której mówi MON.

Ale jeszcze bardziej potrzebujemy łuku tryumfalnego "Bitwy Warszawskiej 1920 r.". Powinniśmy tam może także umieścić 1989 - datę ostatecznego zwycięstwa nad sowieciarzami! 1978 r. przyjazd papieża Jana Pawła Wielkiego itp.

Panie Ministrze w jaki sposób współcześni Polacy mogliby zorganizować podobny opór ? Chyba nie karabinami i pistoletami, których nie mają w domach bo wg Pańskich słów zmiany w dostępie do broni palnej należy rozciągnąć w czasie.
Czyli chyba nigdy, bo "wolność" odzyskaliśmy 25 lat temu i ciągle słyszymy, że nie teraz.
To chyba użylibyśmy słów Pana Prezesa, który był raczył stwierdzić "że to nie ta kultura" ? Fajnie, że doceniamy walkę przodków, ale ja chciałbym zauważyć że ta walka odbywałą się przy pomocy broni, której obecnie nie mamy.

Jak po wojnie bolszewicy z polskimi komunistami nas rozbroili z wiadomego powodu, tak jesteśmy bezbronni do dziś. Świat to wie, bandziory także. Co mówią statystyki? Na 100 mieszkańców np: USA jest 113 szt broni, Szwajcaria 54, Niemcy 31, Francja 30, Finlandia 45, Polska z ilością 1 szt broni, zrównuje do Papui Gwinei.
Pora zrobić referendum i uzbroić społeczeństwo, tak aby wróg Polski ale i bandyta wiedział czym ryzykuje jeśli porywa się na nasze dobro, czy życie.

Minister Macierewicz porusza sprawy i problemy, ktorych inni czesto unikaja. I wielka mu chwala, ze jest nadzieja Polakow na przywrocenie normalnosci i polskosci.
Na poczatku lat 70-ych ukazala sie pierwsza ksiazka "Kainowe dni" napisana przez Wincentego Romanowskiego, przyjaciela mojej rodziny, swiadka zdarzen na Kresach. Stad znam te sprawy od dawna i uwazam ze postulat jaki postawil minister jest sluszny i uzasadniony. Byly nawet skrajne przypadki, kiedy Niemcy lokalnie wydawali Polakom bron do obrony przed bandami UPA. To bylo ludobojstwo, z lokalnymi, zbrojnymi punktami oporu Polakow w obronie Polski i polskosci. Przeciez sami Ukraincy twierdza ze byla to "wojna polsko-ukrainska". Wojna podla, podstepna nastawiona na przerazajacy efekt psychologiczny. Bo byla, tylko ze tak jak we wrzesniu 1939 roku, gdzie uzbrojone bojowki ukrainskie mordowaly cale oddzialy np. spiacych polskich zolnierzy. Czyli umundurowany zolnierz nie zginal w obronie Polski bo spal?

Wspaniala idea ! Chcialbym, by na tablicy znalazla sie takze HUTA STEPANSKA - dzieki tej polskiej samoobronie moi dziadkowie i ich czworka dzieci przezyli wolynskie pieklo lipca 1943 roku ...

Szanowny Panie Ministrze,
To jest GRÓB NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA - jeżeli chce Pan upamiętnić ofiary ludobójstwa to niech Pan zażąda umieszczenia obok tablicy ofiar Wołynia również tablic poświęconych ofiarom KL Auschwitz-Birkenau, Majdanek etc.etc...co i tak byłoby brakiem logiki. To jest pomnik chwały oręża polskiego - nie odmawiam czci ofiarom, ale do cholery, znaj proporcjum mocium panie.

karaya- manipulator czy tylko wierzacy ze myslenie boli?

Bez takich uwag, "myślicielu"....poczytaj sobie historię powstawania grobów nieznanego żołnierza-a pan minister niech się nie szarogęsi, bo to mu splendoru nie dodaje.
To jest pomnik ŻOŁNIERZA i jak by nie tłumaczyć, to nie jest miejsce do upamiętnień takich, jak zgłosił pan minister. Tego typu inicjatywy owszem godne uwagi, ale na miejscach do tego przeznaczanych. Jak pisałem-a Auschwitz i inne obozy to nie ludobójstwo?! To też na ten grób?!

Mozna w sposob kulturalny roznic sie pogladami. Ale uwazam ze taki kontrargument jak Auschwitz czy Majdanek, to argumentacja absurdami. KZ-ety to sytuacja jasna i wyrazna. Ludobojstwo na Kresach to sprawa bardziej skomplikowana. Jak widac z drugiego komentarza i lekcewazacej uwagi o ministrze, ktory na lekcewazenie nie zasluguje, troche to uzasadnia moja uszczypliwosc.

Minister robi to co CHCE, a to nie służy ugrupowaniu do którego należy. Tak,czy inaczej, to nie jest miejsce na tę tablicę.

Dziękuję Panie Ministrze Macierewicz! Musimy i BĘDZIEMY dalej walczyć o siłę narodu Polskiego.

Panie Ministrze, dziękuję za propozycję umieszczenia tablicy upamiętniającej ludobójstwo na Wołyniu. Mam nadzieję, że będzie to zrealizowane.

Panie Ministrze! o jakiej czystce etnicznej Pan mówi? to było ludobójstwo na Polakach i trzeba to mówić wprost i bardzo głośno. Jesteśmy to winni pomordowanym przez ukraińskich bandytów z OUN-UPA i nie ma tu miejsca na polityczną poprawność.

100/100

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl