niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
21 lipca 2017

Wielka nadwyżka w budżecie!

Dodano: 11.07.2017 [07:21]
Wielka nadwyżka w budżecie! - niezalezna.pl
foto: adam_gorka (pixabay)
Mamy dużą nadwyżkę w budżecie. To efekt wypłaty ponad 8,7 mld zł z zysku Narodowego Banku Polskiego za ubiegły rok i o kilkanaście procent wyższych niż przed rokiem wpływów z VAT - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak podaje gazeta, od 1992 r., czyli od czasów, gdy Ministerstwo Finansów prowadzi porównywalne budżetowe statystyki, nigdy takiego wyniku nie udało się osiągnąć na tym etapie wykonania ustawy budżetowej. Wpłaty z NBP już powodowały poprawę stanu państwowej kasy, ale nie tak spektakularną i nie już w czerwcu.

Ministerstwo Finansów nie udziela na razie żadnych szczegółowych informacji, ale nadwyżkę po sześciu miesiącach trzeba liczyć w miliardach złotych. Nawet bez uwzględnienia wyższych dochodów z podatku od towarów i usług sam przelew z NBP powinien dać budżetowi około 2 mld zł nadwyżki - pisze DGP. 
Autor: Źródło: ,
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

przeliczyc;

- ile kosztuja odsetki od dlugu
- czy splacic dlug- oszczednosci?
- czy zainwestowac w jakosciowe miejsca pracy dla polskich naukowcow, zeby nie uciekali za chlebem
- ...co zrobic krotkoterminowo zeby dlugoterminowo owocowalo

I teraz wypłacą sobie ogromne premie?

skoro jest taka wielka nadwyżka, to czego samorządowcy nie mają już co kraść i po raz kolejny sięgają do kieszeni kierowców kombinując nowy podatek drogowy?
drogi żadnej nie zbudują, a smród będzie czuć od pisu

A kto POwiedział, że samorzadowcy dostaną te pieniądze za friko.?
Przypuszczam ,że to będzie na zasadzie- budujesz lub remontujesz to dostaniesz dofinansowanie.

Połowa pójdzie na samorządowe drogi czyli według szacunków 2,5miliarda, reszta zasili drogi centralne na które rząd i tak by musiał wysupłać kasę. Przynajmniej połowa to czysty dodatkowy podatek który pozwoli przesunąć środki na inne dziedziny - zdrowie, obrona itd. A miało być tak pięknie, bez podnoszenia podatków. Dodatkowo jeżeli paliwo drożało ze względu na kurs dolara to przechodziło to z reguły bez echa. Teraz rząd dał pretekst do podniesienia cen wszystkiego. Wyższe ceny większe wpływy z podatku VAT. Szczerze, czy ktoś wierzy w tą ściemę z drogami.

Tak, to nie my to jednoręki.

a ten Poseł Neumann to wpłacił do budżetu 10 000 zł przegranego zakładu, jeśli nie to ogłosić to w telewizji, radio, Internecie.

Wystarczy nie kraść jak to robił nagminnie TUSK i jego złodziejska banda !

tera ino pogrozic reforma waluty :D i wszystkie prywatne banki przyczolgajo sie blagac o litosc :P

Chcemy mieć zarobki Zachodnie. Trzeba do tego powoli dochodzić podnosząc ceny i wpływy z podatków, porównywalne do Zachodnich. Inaczej się nie da. Bo z czego wziąć kasę na podwyżki płac i emerytur? Wzrost cen paliw i energii rozkłada się równo na wzrost kosztów produkcji i usług. Tym samym wzrasta cena produktu finalnego. Od jego wyższej ceny jest wyższy podatek, zysk i płaca dla wytwórców. Chcecie płace Zachodnie a ceny towarów i usług dalej dobre stare krajowe. Tak się nie da.

To polskie firmy z sektora prywatnego płacą najwięcej podatków a tam podwyżki mogą tylko być wtedy gdy podatki będą niższe

dawno takich bzdur nie czytałem

jak to staly czytelnik szechtera wpadl ocenic reala przez pryzmat teveuenowskiego szkielka :D pozdrawiam te 2 pajace dyzurne!

Spoko!Nie zmarnuje się.Budżetówka pewnie znowu dostanie podwyżki.

Skoro tak, to po co podwyżka podatku paliwowego?

Tez o to pytam??????

Jeśli złotówka będzie się umacniac to 20gr podwyżka zostanie zniwelowana spadkiem cen, a dodatkowe środki na drogi lokalne są jak najabrdziej potrzebne chociaż ja bym je przeznaczył na poszerzenie dróg krajowych dokładając do juz istniejących druga nitkę

Przecież już od dawna płacimy w paliwie podatek drogowy i to nawet ci,którzy użytkują kosiarki do trawy i piły spalinowe!

Może mi ktoś mądry krótko wytłumaczyć, skąd bierze się zysk NBP?

rzeczy ktore mialy nie przyniesc zysku go przyniosly :) ale to trza poprawnego xiegowego coto kuma czacze :P

NBP jest posiadaczem rezerw walutowych, w tej chwili ok. 110 mld dolarów. Pieniądze te są inwestowane w instrumenty finansowe, które przynoszą zyski.

Wybacz, ale Twoje tłumaczenie niewiele mi tłumaczy. Co to są "instrumenty finansowe"? NBP chyba nie gra na giełdzie? Inwestuje w bankach komercyjnych? Bo chyba nie buduje fabryk ani ich nie kupuje?

Wybacz pytania laika, ale wydawało mi się, że rezerwy finansowe powinny być łatwo dostępne na wypadek konieczności interwencji np. dla ratowania kursu złotego.

A poza tym wydawało mi się, że najlepszą inwestycją byłoby spłacanie naszego długu, co co prawda nie przynosi zysków, ale wyraźnie zmniejsza wydatki na obsługę tegoż długu.

NBP nie może tymi pieniędzmi finansować polskiego długu.
Jakie instrumenty finansowe?-obligacje zagraniczne oraz z tego co słyszałem spekulacje na kursach walut, dlatego znaczna część tych pieniędzy jest natychmiastowo dostępna do ewentualnego wsparcia złotówki.

Proszę podać jak to się ma założonego deficytu na poziomie 56 mld złotych. Czy ta nadwyżka uwzględnia i minusuje deficyt.?

Jak sama nazwa wskazuje "założony deficyt", czyli nie jest to wyrocznia, a tylko przypuszczenie wielkości dziury budżetowej.
Ta nadwyżka oznacza ,że nie tylko nie ma w tej chwili deficytu, ale jest jeszcze nadmiar pieniędzy w stosunku do poniesionych wydatków.
Wszystko wskazuje na to ,że deficyt budżetowy będzie na koniec roku wielokrotnie mniejszy od założonego w budżecie, a być może w ogóle go nie będzie..

To extra, extra ! może dożucą coś do NFZ żeby nie stać w tych kosmicznych kolejkach !!!

- czyli ubeckie ,czerwone i pasożytnicze ścierwo a Polska pięknieje i rozkwita każdego dnia ! :) myślę że trzeba ustawą zablokować im możliwość powrotu a w razie czego Wojsko i Policja powinna użyć w stosunku do nich broni palnej.To trzeba zapisać w Konstytucji :) że czerwone pasożyty i ludobujcy mają zakaz rządów w Polsce do końca świata. MOżna to rozszerzyć na caly Świat.

Blisko 20 lat budowany jest ORP Ślązak bo PO z PSL a wczesniej Buzek zabierali pieniądze z MON do pokrycia dziury budżetowej.

Jak jest nadwyżka w budżecie,sytuacja finansowa państwa taka świetna to PO CO TEN NOWY PODATEK?

ale zaraz będzie nowy podatek - opłata paliwowa!

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl