Mocne kazanie księdza Sajnóga: Czy musiał nam prezydent USA przypomnieć, że są w Polsce wartości takie jak wiara i rodzina?

Telewizja Republika; print screen

W 87. miesięcznicę w archikatedrze warszawskiej odprawiono mszę św. w intencji wszystkich, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. Kazanie wygłosił ksiądz prałat Zbigniew Sajnóg, proboszcz parafii pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP (Warszawa – Ursus). „Nas nie obraża to, że nazwą nas moherami czy tłuszczą zwiezioną tu autokarami. Nie ma żadnej religii smoleńskiej, jesteśmy Kościołem, jednym, świętym, powszechnym i apostolskim. Nasz Zbawiciel nakazał nam głosić Ewangelię całemu stworzeniu”.

W mszy odprawianej w 87. miesięcznicę smoleńską uczestniczą m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, szef klubu PiS Ryszard Terlecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz przedstawiciele rodzin pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej.

- Jakże są potrzebne te odczytane dziś słowa samego Boga nam, którzy nazywamy się i staramy się być ludźmi żywej wiary. Taką wielką wiarę musiał mieć przełożony synagogi, skoro przyszedł do Jezusa i prosił by choć położył rękę na jego córce, aby ta ożyła. Jezus spełnia to życzenie i podąża za nim. Po drodze spotyka kobietę, która dotykając się frędzli jego płaszcza zostaje uzdrowiona. [...] Słowa o wierze skierowane przez Jezusa: „Twoja wiara cię ocaliła” i do przełożonego synagogi: „Nie bój się, wierz tylko”, stawiają nas wobec głębokich kwestii i pytań. Czy nasza wiara jest żywa? Czy jest podobna do tej jaką mieli bohaterowie dzisiejszej Ewangelii? - pytał zgromadzonych na liturgii ks. prałat Sajnóg.

Przypomniał on rocznicę 1050 lecia chrztu Polski i podniosłą atmosferę panującą wówczas w całym kraju. Duchowny zwrócił uwagę, że jubileusz szybko minął i dziś należy odpowiedzieć w zgodzie z własnym sumieniem, co w nas pozostało z tamtego poruszenia serc.

- Polsko, córo Kościoła, czy jesteś wierna obietnicom Twojego chrztu? Warszawo, czy Ty jesteś wierna? To pytania bardzo aktualne, zwłaszcza, gdy widzimy, jak grzech i szatan podzielił nas, Polaków, którzy przecież w 90 procentach jesteśmy ochrzczeni. Pytam ludu nad Wisłą, czy jesteś wierny Bogu, wierny Kościołowi? Łatwo się odpowiada „wierze”, ale czy jestem wierny także, gdy opuszczam mury kościoła, czy daję świadectwo o Bogu, w swojej pracy, w szkole, w sklepie, i teraz na wakacjach? Czy byłbym gotowy cierpieć za swoją wiarę? Mamy dzięki Bogu w Polsce pokój i demokrację, ale nasze siostry i bracia codziennie stają przed wyborem, czy cierpieć i oddać życie za wiarę, czy zmienić religię i żyć. Oni nawet idąc do kościoła nie wiedzą, czy wrócą, czy staną się ofiarami nienawiści i zbrodni, o których media wspomną raz czy dwa, a później zajmą się pseudo problemami: „czy ogórek mam być zakrzywiony, czy prosty?”, albo ubolewać nad ginącą populacją wielorybów, a później w „czarnych marszach” będą domagać się prawa do aborcji – mówił kapłan.

W dalszej części homilii ksiądz prałat Zbigniew Sajnóg nawiązał również do wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce.

- Dokąd zmierza nasz świat, dokąd dojdzie świat, Europa i Polska, gdy podepcze prawa ludzkie i święte prawo ewangelii? [...] Czy musiał nam przypominać prezydent USA, że są w Polsce wartości, których mamy strzec i się nimi chlubić? To wiara i rodzina. To Pan Bóg – mówił ks. Sajnóg.

Kapłan odniósł się również do ataków kierowanych w mediach pod adresem uczestników miesięcznic smoleńskich.

- Nas nie obraża to, że nazwą nas moherami czy tłuszczą zwiezioną tu autokarami. Nie ma żadnej religii smoleńskiej, jesteśmy Kościołem, jednym, świętym, powszechnym i apostolskim. Nasz zbawiciel nie pozwolił nam się zamykać za murami. Dał nam nakaz idźcie na cały świat i głoście Ewangelię. Sądzę, że ci, którzy głoszą dziś, że „wiara jest sprawą prywatną” nigdy nie przeczytali Ewangelii do końca. Nie doczytali jej do tego zdania – mówił kapłan.

Homilię ks. Sajnóg zakończył wymownym cytatem z pieśni:

„Matko Boża z Częstochowy, z Ostrej Bramy i z Warszawy, w Duchu Świętym rozmodlona, spraw, niech w Polsce zło zanika, i przemiana się dokona”.

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze

Przesłuchują mężczyznę, przez którego…

Groził wysadzeniem Sejmu - zatrzymany przez…

Z powodu zagrożenia terrorystycznego…

W Czechach zginął polski pilot motolotni

Jest decyzja - darowizny dla ofiar nawałnic…

Co dalej z reformą sądownictwa? Sejm już czeka na prezydenckie projekty. NOWE FAKTY

/ prezydent.pl

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski ujawnia, że prezydenckie projekty ustaw dot. reformy sądownictwa nie będą najprawdopodobniej procedowane na pierwszym po wakacjach posiedzeniu Sejmu. Wszystko zależy od tego, kiedy ostatecznie projekty wpłyną do Sejmu.

Karczewski pytany w radiowej Jedynce, czy jego zdaniem posłowie będą mogli się zająć prezydenckimi projektami ustaw dot. reformy sądownictwa już na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wakacjach, stwierdził, że ten termin raczej nie wchodzi w grę.

- Myślę, że na pierwszym nie. Czekamy na projekt pana prezydenta, zobaczymy, jaki będzie. Na pewno rozpoczniemy od razu prace nad tym projektem. Także być może, jeśli odpowiednio wcześnie wpłynie ten projekt do laski marszałkowskiej, być może Sejm zajmie się, chociaż nie sądzę, że na pierwszym posiedzeniu, ale zobaczymy, poczekamy – mówił marszałek Senatu.

Jednocześnie Stanisław Karczewski przyznaje, że nie spodziewa się „wielkich niespodzianek” i projektu radykalnie odmiennego od pomysłów PiS.

- Wywodzimy się z tego samego obozu politycznego. Pan prezydent podczas kampanii mówił (...) jako prawnik, jako osoba, która doskonale wie, jak wymiar sprawiedliwości w Polsce funkcjonuje. Wszyscy wiemy i zresztą opinia publiczna, Polacy oczekują zmiany w systemie sprawiedliwości i my to wprowadzimy. Tak obiecywaliśmy. Chcemy razem z panem prezydentem wprowadzić zmiany, na które tak naprawdę czekają Polacy – mówił marszałek Senatu.

Sejm, po wakacyjnej przerwie, ma zebrać się 12 września.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze

Rosjanie próbowali zakłócić wizytę w…

Postraszyli deportacją - przez pomyłkę

Nowa ambasador Polski na Litwie

„To zakładanie Europie pętli na szyję”

Pożar w fabryce farb i lakierów w Dębicy

Przesłuchują mężczyznę, przez którego odwołano koncert

/ twitter.com/MyAutoBlogging

Policja przesłuchuje kierowcę hiszpańskiej furgonetki wyładowaną butlami z gazem, którą znaleziono przed salą koncertową Maassilo w Rotterdamie. Kierowca jest Hiszpanem - poinformował wczoraj wieczorem burmistrz Rotterdamu Ahmed Aboutaleb.

Wcześniej odwołano koncert rockowy kalifornijskiej grupy Allah-Las, który miał odbyć się w tej sali, po otrzymaniu ostrzeżenia hiszpańskiej policji o zagrożeniu terrorystycznym.

Aboutaleb zastrzegł, że nie jest na razie jasne, czy jest związek między furgonetką a ostrzeżeniem hiszpańskiej policji.

To musi być dopiero ustalone. Na razie nie możemy powiedzieć nic więcej - powiedział burmistrz.

Dodał, że "nie należy wyciągać pochopnych konkluzji".

Koncert, który miał się odbyć w środę wieczorem w sali Maassilo, odwołano w ostatniej chwili. Sala może pomieścić do tysiąca osób. Koncert miał się zacząć o godz. 20.30.

Przed wejściem do sali widać było policjantów w kamizelkach kuloodpornych i funkcjonariuszy oddziałów antyterrorystycznych DSI. Budynek ewakuowano, a dziesiątkom widzów, którzy przyszli na koncert, kazano zawrócić.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze

Islamiści ścięli głowy 11 osobom

Aresztowania w Maroko w zw. z zamachami w…

Prof. Zybertowicz o kryzysie demokracji…

Błaszczak: służby zadziałały natychmiast

Wpadł złodziej rzeźby św. Franciszka

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl