niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
28 lipca 2017

Podano kiedy system Patriot będzie w Polsce

Dodano: 10.07.2017 [08:46]
Podano kiedy system Patriot będzie w Polsce - niezalezna.pl
foto: Wikimedia Commons/U.S. Army
Wiceszef MON Bartosz Kownacki poinformował dziś, że w ciągu 10 lat w Polsce będzie cały system obrony powietrznej Patriot. – Dziś jesteśmy bezbronni, jeśli chodzi o system obrony powietrznej - ocenił.

6 lipca, podczas wizyty w Warszawie prezydenta USA Donalda Trumpa, Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o memorandum między departamentem obrony USA i MON ws. sprzedaży Polsce baterii obrony powietrznej Patriot.

Zawarto kluczowe porozumienie, dlatego że ono dotyczy tego, w jakiej konfiguracji ten system do nas przyjdzie, i zgody Stanów Zjednoczonych na to, żeby przyszedł w najnowszej konfiguracji - powiedział Kownacki w TVN24.

Jak dodał, system będzie kosztować Polskę ok. 30 mld złotych. Zapewnił, że takie pieniądze zostały zagwarantowane w budżecie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Polska kupuje baterie rakiet Patriot. PEŁNA TREŚĆ MEMORANDUM
 

Dziś jesteśmy bezbronni, jeśli chodzi o system obrony powietrznej. (...) To jest jedno z podstawowych wyzwań polskiego bezpieczeństwa. Zbudowanie takiej własnej tarczy

- powiedział Kownacki.

Pytany, kiedy w Polsce pojawią się pierwsze elementy tego systemu, Kownacki odparł: „W ciągu 10 lat będziemy mieli cały system, jestem przekonany, już działający, skuteczny, w pełni bezpieczny. My chcemy, żeby to było wcześniej".

Jak poinformował, w memorandum znalazły się gwarancje, że rząd amerykański "zrobi wszystko, żeby zgodnie z prawem przetransferować kluczowe dla Polski technologie".

Memorandum intencji dotyczące zamiarów Departamentu Obrony USA w sprawie systemu Patriot dla Polski przewiduje, że w pierwszej fazie wojska lądowe USA przedstawią Polsce ofertę dotyczącej czterech jednostek ogniowych (tj. dwóch baterii z 12 wyrzutniami) uzbrojonych w pociski PAC-3 MSE i wyposażonych w IBCS. Zestawy mają być wyposażone w obecnie dostępny sektorowy radar, a USA "nie są w stanie dostarczyć bieżących radarów (...) w celu wypożyczenia lub późniejszego odkupu". Dostawy mają się rozpocząć w roku 2022, osiągnięcie zdolności operacyjnej przewidziano na rok 2023.

W kolejnej fazie USA mają kontynuować integrację pocisków SkyCeptor, nowego radaru i polskich sensorów. "Zdolność Departamentu Obrony Sanów Zjednoczonych do wdrożenia systemu uwarunkowana jest otrzymaniem dodatkowych informacji technicznych i harmonogramu pozyskania systemu z Polski oraz uzyskaniem zgód władz wyższego szczebla" – zaznaczono. Oferta w tej fazie ma zostać przedstawiona pod koniec roku 2018.

W memorandum zaznaczono, że nie jest ono "prawnie wiążące, nie upoważnia do wykonywania prac ani nie obliguje do podejmowania wiążących zobowiązań na mocy prawa amerykańskiego lub polskiego".

Modernizacja obrony powietrznej to jeden z priorytetów wieloletniego planu rozwoju sił zbrojnych. System ma być mobilny i umożliwić obronę wybranych obszarów - ważnych obiektów, zgrupowań wojsk i kontyngentów za granicą. Wisła - system średniego zasięgu zdolny zwalczać rakiety balistyczne - to jedna z części planowanego systemu obrony powietrznej kraju.
Autor: Źródło: ,
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Czy naprawdę Polska nie umie zbudować własnych rakiet tylko musi kupować cudzy sprzęt i to taki, który został opracowany w latach 60-tych??? Inna rzecz, że polskie prawo dot. produkcji zbrojeniowej zostało napisane chyba przez agentów GRU we współpracy z Mosadem i przedstawicielami kilku zagranicznych koncernów zbrojeniowych. Nawet gdyby ktoś w Polsce opracował super-hiper broń to przy obecnym stanie prawnym i tak jej nie może zbudować, bo ten sektor jest "zabetonowany prawnie". Kto nie wierzy, niech poczyta ustawy. Szczególnie zachęcam do tego panów Maciarewicza i Morawieckiego.

Nie umiemy zbudować bo nie było decyzji politycznych, aby taki przemysł zbudować ...

Moim zdaniem Polacy nie są gorsi od Amerykanów, Rosjan, Izraela, Iranu czy Korei ...

WSZYSTKIE te państwa swój przemysł zbrojeniowy przyśpieszyły dzięki szpiegostwu i operacjom służb specjalnych.

Izraelski program atomowy powstał w 1956r. Mniej więcej 10 lat wcześniej chyba NIKT, albo PRAWIE NIKT, NIE POTRAFIŁ SOBIE WYOBRAZIĆ, że Izrael powstanie jako Państwo ...

I wy chcecie mi powiedzieć że Izrael miał wtedy większy potencjał niż DZISIAJ Polska?

W skrócie pisząc Izrael postawił NA:
WYWIAD (technologie atomowe USA i Rosja także ZDOBYŁY OD INNYCH (w dużej mierze od Niemców))
inwestycje w naukę i własny potencjał,
działania zakulisowe ...

"...W 1965 amerykańska Komisja Energii Atomowej wykryła, że zaopatrujący w paliwo jądrowe reaktory amerykańskie NUMEC „zgubił” 91 kilogramów wzbogaconego uranu, a wywiad amerykański ujawnił wkrótce powiązania firmy z izraelskim attaché naukowym w Waszyngtonie, agentem Lakam. Afera NUMEC ostatecznie przekonała Stany Zjednoczone, że Izrael pracuje nad konstrukcją broni nuklearnej..."
Operacja “Plumbat”
"... Pod koniec 1968 wyszedł pod niemiecką banderą w rejs z Antwerpii do Genui frachtowiec Scheersberg z ładunkiem 200 ton tlenku uranu zakupionego dla jednej z firm niemieckich. Scheersberg nigdy nie dotarł do portu przeznaczenia. Po pewnym czasie odnalazł się w porcie tureckim, z pustymi ładowniami. Uran przeładowano na morzu na izraelski statek..."

Moim zdaniem droga Izraela jest JAK NAJBARDZIEJ DO POWTÓRZENIA - dla mnie to decyzja CZYSTO POLITYCZNA (reszta jest do zorganizowania).

To Polacy zdobyli plany V2,

"...Po rozebraniu pocisku na części system sterowania rozszyfrował radiotechnik inż. Janusz Groszkowski, a profesor chemii Politechniki Warszawskiej Marceli Struszyński przeanalizował napęd rakiety.

Plany V2, mikrofilmy, wyniki analiz polskich naukowców i kluczowe części pocisku postanowiono przewieźć do Londynu w ramach operacji „Most III”...

ryczeć się chce jak widzę jak zacofani jesteśmy obecnie.

V2 - to gotowy pocisk balistyczny o zasięgu 400km.

NIE MAMY do dziś takiej broni.

To gotowa rakieta, która może posłużyć jako nośnik innego uzbrojenia...
Dodać nowoczesny system kierowania (na początek CHOĆBY w oparciu o Amerykański GPS, potem rozbudować).

przy tak napiętej sytuacji do 2022 to i Pisu moze nie byc a i Polski tez,taki choc 1 zestaw to na juz powinien przybyć

przy twoim myśleniu to należy siąść i płakać, ale wcześniej zakupić pancerne pampersy, wszak państwo teoretyczne zagwarantowało nam pampersy tylko typu clasic z gwarancja że jak się ze...sz to będzie wielki smród i ruskie nie wejdą

Dziś jesteśmy bezbronni, jeśli chodzi o system obrony powietrznej - ocenił.
Czy to znacyz że amerykańska baza rakietowa musi sie od nas wynieść bo jest niezwykle niebezpiecznie i czy tak będzie. Coraz lepiej, corazlepiej.

wojska NATO stoja na bezbronnym terytorium Ale wielkei JAJA

Głupia ruska onuco niezdarnie udająca Polkę :) Cytujesz wiceministra nic nie rozumiejąc :)
Chodzi tylko o system obrony powietrznej ! To nie znaczy, że Polska jest w ogóle bezbronna !

Polska może zastosować środki odwetowe w razie rakietowego ataku, a w razie lądowego
ataku też już ma duże możliwości obrony i pomoc NATO !

A w sensie obrony powietrznej twoja Rosja też jest bezbronna :) bo nie jest w stanie
przeżyć amerykańskiego rakietowego ataku atomowego :)

Dajże spokój człowieku. Bez pomocy NATO Rosja zeżre nas jak paczkę czipsów. Przestańmy udawać, ze jest inaczej. Te brednie o ruskim tandetnym sprzęcie wojskowym tylko de....le mogą wypowiadać.
Zamiast zakłamywać rzeczywistość trzeba się zbroić. Może i powoli ale do przodu. Gdyby trolle z PO od ośmiu lat coś robiły mielibyśmy jako taką armię i sprzęt.

Dzis jestesmy bezbronni, Jesli chodzi o system obrony powietrznej????
Cus takiego? Cus takiego?
A wspaniale F16? To poco my je kupili?
Czyli przez nastepne 10 lat bedziemy bezbronni a jak jus kupimy ta patryjoty to bedzie jak z F 16?

Nie martw się głupia, śmierdząca ruska onuco :) Polskie F-16 zapewniają możliwość drugiego odwetowgo uderzenia
za pomocą już posiadanych przez Polskę (i tylko przez Polskę i USA) najnowocześniejszch, niewykrywalnych rakiet

manewrujących AGM-158 JASSM ER o zasięgu 1000 km (będą głowice A) ! Odpalone z polskich F16, zniszczą w odwecie
wasze faszystowskie gniazda ludobójczych putinowców: Kreml, Maskvę i Pietiersburg !:) - po których pozostanie
tylko smród :)

Nie podpisuj się "wojskowy", jeśli jedyny kontakt z wojskiem miałeś oglądając filmy... Jest to bowiem śmieszne, a i ktoś może faktycznie pomyśleć, że prezentujesz poziom naszych "wojskowych", co wojsku wcale chwały nie przyniesie.

Nie martw się głupi rusku o siłę polskiego wojska i o polskich wojskowych.
jeżeli nie zaatakujecie Polski i będziecie cicho siedzieć to nikt wam kuku
nie będzie robił :) sami zdechniecie od smrodu i głodu :)

To jest tylko mała część obrony przeciwlotniczej, aczkolwiek czyniąca tę obronę jednak zdolną w pewnym procencie do obrony. Słowa mecenasa Kownackiego(PiS) trochę przesadzone, co do zdolności obrony dopiero za 10 lat. Dlaczego Kownacki nie mówił w tym kontekście o tych rakietach do F-16? Przydałoby się więcej wyważenia w słowach, szczególnie jeśli chodzi się do obłudnego Rymanowskiego z tvn24...

Nie ma to jak kupować coś, co jeszcze nie istnieje, płacąc czekiem in blanco za obietnice, że za 10 lat uda się opracować system spełniający nasze wymagania...

To chyba jakieś żarty! Za 10 lat to może nawet smród po Polsce nie zostać!

Nie martw się głodna ruska onuco spamująca z Pietiersburga :)
bo smród to pozostanie już za 5 lat z waszej zasr..nej qrvy rassiji :)

Żeby się nie okazało, że te 10 lat to dla nas cała wieczność!!! Kto szybko daje, dwa razy daje!

Taaa... Za 10 lat to u steru może być już inna partia (lewacka) która znowu wróci armię do rozmiarów "kompani reprezantacyjnej"...

Nie martw się głodna ruska onuco spamująca z Pietiersburga :)
Za 10 lat to już nie będzie waszej zasr..nej qrvy rassiji :)
tego obozu koncentracyjnego dla 90 milionów Nierosjan !

Na bandyckim Kremlu panika ! Na kacapskich specjalistycznych militarnych portalach wyczuwa się wielkie zaniepokojenie :)

A w Polsce na forach ruskie trolowe onuce już szczekają choć nie przeczytały o co chodzi :) System Wisła, który skutecznie

będzie zwalczał kacapskie rakiety balistyczne powstanie w dwóch fazach. W pierwsej fazie - najpóźniej w ciągu 5 lat

powstanie system czterech jednostek ogniowych (tj. dwóch baterii z 12 wyrzutniami) uzbrojonych w pociski PAC-3 MSE,

radar sektorowy oraz wyposażonych w system dowodzenia IBCS. W ciągu najpóźniej 10 lat powstanie cały system z nowoczesnymi

radarami 360 stopni (technologia oparta na arsenku galu). Najważniejsze jest to, że Polska dostanie technologię do rakiet

SkyCeptor i do radaru dookólnego ! A więc bedzie mogła sama produkować i dalej rozwijać ten najnowocześniejszy na świecie

system obronny ! Jeżeli do tego weźmie się pod uwagę możliwość drugiego odwetowgo uderzenia za pomocą już posiadanych przez

Polskę (i tylko przez Polskę i USA) najnowocześniejszch, niewykrywalnych rakiet manewrujących AGM-158 JASSM ER o zasięgu

1000 km (możliwość głowic A) ! odpalanych z F16, którymi można zniszczyć faszystowskie gniazda ludobójczych putinowców:

Kreml, Maskvę i Pietiersburg !:) - to wtedy wreszcie głupie kacapy zrozumieją, że mogą mordować ludność cywilną w Czeczenii,

Syrii i na Ukrainie, straszyć Polskę gó..nymi Iskanderami, szantażować Nord-Streamem, mogą głodować zjadając g... spod

siebie, próbować kraść zachodnią technologię i straszyć świat swoim złomem ale supermocarstwem nigdy nie będą :)!

Za 10 lat to już będzie złom a nie system...To są jakieś kpiny z narodu.Po drugie kto da gwarancje że za 10 lat jeszcze będziemy na mapie??? Jak są już dawno mapy u naszych wrogów gdzie Polska nie istnieje...

A co, mają kłamać jak PO, że jesteśmy potęgą i mamy sojusz z niemcami? Myślisz że twoje ruskie nie wiedzą co mamy w magazynach i na poligonach ?

Czy Pan nie potrafi zrozumieć, że offset, będzie obejmował wspólne badania nad udoskonaleniem systemu patriot, przy udziale polskich naukowców i firm polskich w dziedzinie zbrojeń? radze trochę pomyśleć!, ten nowy system jeszcze nie jest w uzyciu przez wojska amerykańskie!

Taki sam offset jak na niewidzialne śmigłowce?

Słowianin? ale chyba taki bardziej ze wschodu?

Tak ze wschodu tak jak i ty...

Kacapska onuco ! Wy kacapy nie jesteście Słowianami ! ale żydo-mongołami :) co po tchórzowsku
mordują kobiety i dzieci ! Słowianie to szlachetni, dzielni Polacy co nigdy nie splamili się

zbrodniami na ludności cywilnej i mordowaniem bezbronnych jeńców ! Spadaj cuchnąca ruska onuco
do twojego GWna szechtera ! albo do pravda.ru albo do russia.today :)

10 lat to tak akurat , po 2030 roku będziemy musieli być uzbrojoną po zęby fortecą której nikomu nie opłaca się atakować, łącznie z obywatelami którzy posiadają broń i umieją jej używać (popularyzacja strzelectwa sportowego i dostępu do broni)

Przepowiednie Nostradamusa (interpretacje Polaków : Arteuza /Centurion) przewidują:

- pokonanie ISIS w Syrii i Iraku -> ISIS z Afganistanu rozleje sie na Pakistan i przejmie władzę ale Zachód będzie wierzył w złotouste zapewnienia i będzie tępił Iran zamiast Pakistanu.
- niespełna 10 lat przed III wojną światową wojska NATO w Afganistanie (~10.0000) zostaną zniszczone uderzeniem jądrowym z Pakistanu (pozorowany bunt generałów w Pakistanie) . Po referendum Afganistan przyłącza sie do Pakistanu
- USA wystąpią z NATO (być może chodzi o to że państwa NATO nie przeznaczają 2% PKB na wojsko a mają głos w radzie NATO)
- NATO wkrótce potem upadnie bo stara Europa będzie kontynuowała projekt Stanów Zjednoczonych Europy i wspólnej armii.
- przed III wojną będzie starcie na wschodzie i po przegranym przez Rosję starciu - bunt i walka wewnętrzna o władze w Rosji.
- po pierwszych kilku latach od rozpoczęcia III wojny w ocean atlantycki uderzy asteroida (stawiam na Apophis 2036 uderzenie w ziemię, 2029 deszcze meteorytów nad europą ) powodując tsunami o falach powyżej 100m wysokości - zalanie wielu terenow nawet na 100km w głab lądu. potem zanieczyszczenie atmosfery , zaciemnienie , głód na swiecie
Wojna ma byc przerwana na 2 lata , a ma trwac w sumie 27 lat.

Wniosek do 2030 roku powinniśmy byc zmilitaryzowani na tyle żeby obronić sie bez NATO zarówno przed wschodnimi czy zachodnimi sąsiadami.

tarcza Patriot + F35 niewidzialne dla radarów + NATO nuclear sharing (taktyczne bomby jądrowe od USA do F16 i F35) .

Wtedy nie będzie sie opłacało nas zaczepiać.

Ale masz wyobraźnie - czegoś się naćpał ?...

Nostradamus, nie pier...l !!!

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl