​Drugi dzień dziecka na mistrzostwach świata

Marcin Pegaz

Już tylko tydzień dzieli nas od wyjątkowego święta - 15 i 16 lipca na stadionie Legii Warszawa odbędą się V Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka. Weźmie w nich udział blisko 240 młodych zawodników. - Dla nich to drugi dzień dziecka - mówi Marcin Lisiak, rzecznik Stowarzyszenia Nadzieja na Mundial.

W stolicy pojawią się młodzi piłkarze z 24 krajów świata – m.in. Wietnamu, Tajlandii, Palestyny, Japonii, Jordanii, Rosji, Niemiec, Białorusi, Francji, Irlandii, Hiszpanii, Serbii, Macedonii, Bośni i Hercegowiny, Litwy, Estonii i Węgier. - Trudno uwierzyć, że tak się to szybko rozwija. Zaczynaliśmy od mistrzostw Mazowsza, a pasja dzieciaków zaprowadziła nas na światowy szczyt - mówi prezes stowarzyszenia Sylwester Trześniewski.

Skład reprezentacji Polski na lipcowe mistrzostwa został wyłoniony na rozegranych w kwietniu Mistrzostwach Polski. Najlepsi zawodnicy, którzy wyróżnili się na arenie krajowej, trafili do drużyny prowadzonej przez selekcjonera Krzysztofa Kota. - Spośród młodych piłkarzy wybrano 20 najlepszych, w ścisłej drużynie znajdzie się 10 osób. Skład mamy naprawdę dobry, pozostaje walczyć - mówi Kot. Dalej wszystko potoczyło się tak, jak w kadrze Adama Nawałki - nasi reprezentanci wyjechali na zgrupowanie z prawdziwego zdarzenia, które odbyło się w Miętnem. Tam ekipa miała się scalić, zintegrować i stworzyć dobrze funkcjonującą na boisku maszynę. 

Na początek polska młodzież będzie musiała wykazać się w fazie grupowej turnieju. W ubiegłym tygodniu rozlosowano grupy - biało-czerwonym przyjdzie zmierzyć się w grupie B z Egiptem, Holandią, Wietnamem, Bośnią i Hercegowiną oraz Macedonią, a mecze tej fazy zostaną rozegrane na stadionie przy Łazienkowskiej w sobotę. Polacy doceniają rywali, ale celują w mistrzostwo globu lub przynajmniej - jak przed rokiem - brązowy medal. - Wolałbym nie oceniać naszych szans przed pierwszym gwizdkiem, powiem tylko, że trafiliśmy do świetnej grupy - mówi Kot.

Warszawski turniej ma być dla dzieci z domów dziecka odskocznią od szarej rzeczywistości. - Chcemy pokazać im, że jeśli bardzo się w coś wierzy, jeśli się ciężko pracuje, to można zostać nawet mistrzem świata. Warto mieć marzenia - komentuje Lisiak. 


Wstęp na niedzielne mecze finałowe jest bezpłatny. Nie zabraknie atrakcji w postaci targu śniadaniowego i strefy gwiazd, gdzie pojawią się znani sportowcy i artyści. Na stadion można przyjść już od godz. 10:00.
Źródło: Dodatek Mazowiecki Gazety Polskiej Codziennie

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tillerson dobitnie o Rosji. To ten kraj ponosi odpowiedzialność za użycie broni chemicznej w Syrii

/ wikipedia.org/Domena publiczna

Amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson oświadczył, że ostatecznie to Rosja "ponosi odpowiedzialność" za ataki z użyciem broni chemicznej w Syrii. Zaznaczył, że reżim Baszara el-Asada prawdopodobnie wciąż dopuszcza się takich zbrodni.

Tylko wczoraj więcej niż 20 cywilów, głównie dzieci, ucierpiało najprawdopodobniej na skutek ataku z użyciem chloru" we Wschodniej Gucie - powiedział Tillerson.

Podkreślił, że rząd w Damaszku "prawdopodobnie kontynuuje używanie broni chemicznej przeciwko Syryjczykom".

Ktokolwiek przeprowadził ataki, ostatecznie to Rosja "ponosi odpowiedzialność" zarówno za "ofiary we Wschodniej Gucie", jak i "niezliczonych Syryjczyków, których zaatakowano bronią chemiczną od rozpoczęcia rosyjskiej interwencji (w Syrii) – dodał amerykański sekretarz stanu.

Tillerson zaznaczył, że Moskwa nie przestrzega porozumienia z USA z 2013 roku dotyczącego likwidacji broni chemicznej w Syrii oraz pomaga rządowi w Damaszku łamać Konwencję o zakazie broni chemicznej (CWC).

Amerykański szef dyplomacji wezwał również Rosję do "zaprzestania wetowania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie pociągnięcia do odpowiedzialności winnych ataków chemicznych" w Syrii. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tillerson przyjeżdża do Polski. „Wybór Warszawy nie jest przypadkowy”

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl