niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
21 lipca 2017

UE i Kanada: CETA wejdzie częściowo w życie

Dodano: 08.07.2017 [19:15]
UE i Kanada: CETA wejdzie częściowo w życie - niezalezna.pl
foto: pixabay.com/CC0 Public Domain
Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Kanadą wejdzie częściowo w życie 21 września - ogłosiły obie strony po zawarciu prozumienia w tej sprawie między szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem a premierem Kanady Justinem Trudeau.

Do spotkania obu polityków, po którym wydano wspólny komunikat, doszło w kuluarach szczytu G20 w Hamburgu.

Umowa CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) została podpisana 30 października 2016 roku w Brukseli. Na jej mocy zniknie 98 proc. ceł w wymianie handlowej między UE a Kanadą.

Na razie, po zaakceptowaniu CETA przez Parlament Europejski, Kanadę i rządy państw członkowskich UE, w życie wejdzie handlowa część liczącej 1600 stron umowy, składającej się też z części inwestycyjnej.

CETA wymaga jeszcze ratyfikacji przez parlamenty krajów członkowskich UE i dopiero wtedy wejdzie w życie w całości. Proces ten może zająć kilka lat. Większość zapisów umowy dotyczących ceł, dzięki zgodzie PE wyrażonej w lutym br., będzie jednak stosowana tymczasowo jeszcze przed zakończeniem całego procesu ratyfikacji.

Choć niemal wszystkie cła między UE a Kanadą znikną z dniem rozpoczęcia stosowania porozumienia, niektóre będą znoszone stopniowo przez trzy, pięć albo siedem lat. Dotyczy to np. niektórych produktów przemysłu motoryzacyjnego czy statków. Z umowy wyłączone będą szczególnie newralgiczne produkty rolne, jak kurczaki, indyki, jaja i produkty jajeczne. Umowa przewiduje też bezcłowe kwoty importowe niektórych produktów rolnych; dotyczy to np. budzącego ostre spory eksportu wysokiej jakości serów z UE do Kanady (gdzie szczegóły mają być jeszcze dopracowane) czy też eksportu kanadyjskiej wieprzowiny do Unii.

Dzięki temu negocjowanemu od 2009 roku porozumieniu firmy z UE zyskają bezprecedensowy dostęp do rynku kanadyjskiego; podobnie jak kanadyjscy przedsiębiorcy do rynku unijnego. Kanadyjczycy otworzą m.in. dla Europejczyków swój rynek zamówień publicznych nie tylko na poziomie federalnym, ale też niższym. Dzięki temu firmy m.in. z Polski będą mogły ubiegać się o kontrakty w tamtejszych przetargach.

Poza zniesieniem praktycznie wszystkich ceł, umowa przyniesie też likwidację barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami. Skorzystać mogą na tym np. firmy telekomunikacyjne, energetyczne, świadczące usługi bankowe, biznesowe czy ubezpieczeniowe. Według KE po pełnym wdrożeniu umowy gospodarka unijna może na tym zyskiwać 5,8 mld euro rocznie.

Obie strony zgodziły się też na zniesienie ponad 90 proc. barier na produkty rolne. Wyjątki w liberalizacji tego fragmentu rynku dotyczą m.in. mięsa wołowego, wieprzowiny, drobiu i serów. Na produkty te ustalono kontyngenty.

Jednym z najpoważniejszych punktów spornych w sprawie CETA był system arbitrażu inwestycyjnego (Investment Court System – ICS), dzięki któremu firmy będą mogły skarżyć rządy. Dlatego też do czasu rozwiania wątpliwości w sprawie sporów w relacjach państwo-inwestor, w życie ma wejść tylko handlowa część CETA. ICS uznawany jest przez przeciwników CETA za wzmocnienie wpływów wielkich korporacji. 
Autor: Źródło: ,
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

..."niemal wszystkie cła między UE a Kanadą znikną.."
Niemal wszystkie bo dla zwyklych ludzi cla pozostana,znikna cla dla korporacji.Ale radosc.

CETA nic nam Polakom dobrego nie przyniesie.Skorzystaja na tym Niemcy I Francaja.Poniesie olbrzymie straty nasze rolnictwo,i wplynie ogromna fala zywnosc GMO.Prace publiczne sa opanowane przez lokalnye firmy budowlane sa to wielkie powiazania ponad stuletnie biznesowo-polityczne.Globalizm to najkrutsza droga do niewolnictwa.Na koncu tego tego "burdelu globalnego" zostanie jeden bank,jedna firma,jedna armia I miliardy niewolnikow biednych ludzi z pakietem super praw jak za stalina.Nie wiecie co to globalizm przypomne wam" dyktatura proletariat"to znaczy czerwonych bo
nzow.Ja po studiach 1980 roku dostalem pensje $25 na miesiac OK...to jest fakt .Globalizm to najbardziej perfidna odmiana komunizmu.

Polak podałeś prawdziwe, jak oblicze terroru wobec większości ludzkich istot będzie bogacić się, ale to od tych istot zależy czy marxistowski globalizm będzie w stanie zniewolić miliony ludzi.

SKANDAL , skandal , skandal i jeszcze raz skandal!

Nigdy bym nie wpuściła UE do Kanady. Europejskie globalne korporacje jeszcze nas wykończą. A mają ich bez liku w tej UE, tu tylko lista 160
największych :

https://en.wikipedia.org/wiki/...

hi hi ... zatem przylacz sie do lewackich darmozjadow w kominiarkach na uslugach ruskiej agentury wplywu i dewastuj Hamburg ... good luck; bruk, proca oraz raca czekaja na kolejnego uzytecznego idiote vel zrytego bereta niemozliwie

A ja i tak wiem, ze za CETA odpowiada putin i kacapy. Trop prowadzi do moskwy.

Spiesza sie,zeby Trump tego nie zablokowal.
Ogloszenie nastepuje dzien po zakonczeniu szczytu w Hamburgu.
A to jest boczna furtka dla koncernow amewrykanskich,zeby wejsc z genetyczna zywnoscia do Europy.
Zywnosc genetycznie spreparowana raz wprowadzona nie da sie juz cofnac.
Poza tym 100% ziarna siewnego trzeba wtedy wedlug umow kupowac juz ZAWSZE w Ameryce.
JEst to genetyczne samobojstwo Polski,i wielka zdrada politykow.
Wasze dzieci beda mialy raka, i trzy rece,i beda umierac dlugo i w wielkich bolach.

"... Zywnosc genetycznie spreparowana raz wprowadzona nie da sie juz cofnac. ..." - ło Matko! zatem proponuje azebys zastosowal technike trzech dlugich paluchow i problem z glowy

"... Wasze dzieci beda mialy raka, i trzy rece,i beda umierac dlugo i w wielkich bolach. ..." - zapomniales jeszcze dodac: dwudziestu par oczu, podwojne rzesy, osiem podbrodkow oraz polokragly odwlok sporej wielkosci; dopiero wtedy uzyskasz odpowiedni efekt bzdurzenia onucofilnego

"... JEst to genetyczne samobojstwo Polski ..." - niestety, ty juz je dawno popelniles

Najstabilniejszy i najbardziej sprawiedliwy ustrój społeczno-gosodarczo-polityczny, jakim był średniowieczny korporacjonizm, do którego założeń odwoływał się papież Leon XIII pisząc encyklikę Rerum Novarum charakteryzował się tym , że bronił cłami nawet rynki lokalne, nawet pojedyncze miasta! Dążył do ZMNIEJSZENIA konkurencji a nie nakręcał ją. Zrozumcie ludzie w końcu, że konkurencja jest dla maluczkich, dla szaraczków , którzy chcą założyć małą firmę. Ci muszą zaciągnąć kredyt i bić się na rynku o przetrwanie.
Współczesne korporacje i instytucje finansowe nie konkurują, działają w oparciu o umowy. Konkurencja między nimi jest iluzją i sprowadza się jedynie do polityki międzynarodowej, a i z tą potrafi ona kolidować przez wzgląd na sieć powiązań banków i korporacji poprzez rady nadzorcze.
Neomarksiści, wszelkiego rodzaju demoliberałowie i oczywiście neokonserwatyści nakładli ludziom do głowy głupot o tak zwanym wolnym rynku, o gospodarce wolnorynkowej, ponieważ dobrze wiedzieli oni , że większy zawsze wchłonie mniejszego lub doprowadzi do jego upadku. I w konsekwencji zwykły , przeciętny człowiek powolutku będzie odcinany od własności prywatnej, sprowadzany do roli nowego proletariatu rządzonego przez elity finansowe.
Globalizm to zbrodnia i zniewolenie ludzkości, to upadek państw narodowych i relatywizacja wszelkich wartości a główną bronią globalizmu obok rewolucji seksualnej i marksizmu kulturowego są umowy takie jak CETA.

"... Neomarksiści, wszelkiego rodzaju demoliberałowie i oczywiście neokonserwatyści nakładli ludziom do głowy głupot o tak zwanym wolnym rynku, o gospodarce wolnorynkowej, ponieważ dobrze wiedzieli oni , że większy zawsze wchłonie mniejszego lub doprowadzi do jego upadku. I w konsekwencji zwykły , przeciętny człowiek powolutku będzie odcinany od własności prywatnej, sprowadzany do roli nowego proletariatu rządzonego przez elity finansowe. ..." - przedni belkot politruka

a teraz czas na elementarne dane parametryczne:

1) globalistyczna:

Kanada, PKB na osobe: 44 843 dolarów międzynar.

USA, PKB na osobe: 56 084 dolarów międzynar.

oraz

Niemcy, PKB na osobe: 46 893 dolarów międzynar.

2) antyglobalistyczna Wielika

Rassija, PKB na osobe: 25 411 dolarów międzynar.

hi hi ... to mniej niz Polska, ktorej PKB wynosi: 27 764 dolarów międzynar. na osobe.

Zgadzam się. Obecnie polskie rolnictwo i przetwórstwo powinno być szczególnie chronione. Nie powinno zawierać się umów dotyczących właśnie tej branży. Poza tym organizacje międzynarodowe służą dużym koncernom, niszczą małe państwa i lokalne rynki. Chrońmy polską wieś!!!

Podstawą WOLNOŚCI jest wszelka własność prywatna, w tym prywatne, rodzinne gospodarstwa rolne, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, i oczywiście własne domostwa. Człowiek, który nic nie posiada, nawet jeśli żyje w wynajmowanym luksusie jest niewolnikiem pod każdym względem, jest własnością tego, który jest w posiadaniu dóbr. Poprzez globalizm i jego narzędzia takie jak CETA, pozbawia się ludzi własności prywatnej. Tak właśnie wygrywa komunizm: wszystko w rękach wąskiej, niewybieralnej grupy ludzi stojącej ponad niezliczonymi masami bez korzeni i tożsamości, z którymi z biegiem czasu będzie można zrobić wszystko. Dziś proces ten nazywa się ładnie terminem "rozwarstwienie".
Każdy kto do tego rękę przykłada jest albo idiotą, albo po prostu zbrodniarzem, w dodatku ślepcem mającym gdzieś przyszłość swoich dzieci i wnuków.
Wieś pójdzie na pierwszy strzał, a za nią reszta.
Globalizm to największa rewolucja w dziejach ludzkości, i największa zbrodnia, sterowana przez największe nieszczęście jakie ludzkość spotkało , czyli marksizm we wszystkich jego odsłonach.

"... Tak właśnie wygrywa komunizm: wszystko w rękach wąskiej, niewybieralnej grupy ludzi stojącej ponad niezliczonymi masami bez korzeni i tożsamości, z którymi z biegiem czasu będzie można zrobić wszystko. ..." - eta Maskwa; w tym przypadku trafiles w punkt; liczy sie tylko bezpieczniacko-kremlowska oligarchia i nikt wiecej

hi hi ...

"Globalizm to największa rewolucja w dziejach ludzkości ..." - zatem przylacz sie do lewackich nierobow dewastujacych z podszeptu GRU Hamburg

Nie myl alterglobalizmu z antyglobalizmem kłamco z hasbary.

hi hi ... i znow te twoje antysemickie obsesje; juz sie na tym forum nawet przedstawilem z imienia i z nazwiska a ty wciaz mnie posadzasz o jakas agenturalnosc; to kim wreszcie jestes? alterglobalista czy antyglobalista? Hamburg dewastowali i jedni i drudzy; i to holota i tamto. a moze to ty jestes klamczuszkiem a nie ja, co? o tym juz nie pomyslales? a moze to w tobie drzemie pogarda a nie we mnie skoro wrzucasz komus od lagodniej rzecz ujmujac "tego co nie prawi prawdy"? jak to z toba jest? hmmmmm?

tak czy inaczej dzieciaku z jednym musze sie zgodzic, iz epoka wiekow srednich ze wzgledu na powszechnosc dostepu do tzw warszatu pracy pozostawala czyms fantastycznym oraz fenomenalnych z punktu widzenia owczesnych stosumkow ekonomicznych; i wlasnie tym nie bez kozery zachwycal sie nie kto inny jak sam wybitny Gilbert Keith Chesterton - swoistego rodzaju nawrocony geniusz; jego "Eugenika i inne zlo" wprost powala; niestety obecnie mamy to co mamy i trudno jest zabeltac rzeka historii tak azeby przywrocic dawny stan rzeczy, ze wzgledu na ogrom pewnych procesow, ktore zaszly juz w sposob nieodwracalny. dlatego szanujmy to co nam przypada tu i teraz w udziale oraz to co pozwala nam jakos w miare zgrabnie funkcjonowac, a mianowicie - kapitalizm. dlatego przestan juz powielac podsuwane ci przez roznej masci agenturalnych sekciarzy bzdety i zacznij w sposob refleksyjny odnosic sie do naszego jestestwa, pleassee. to po pierwsze. a po drugie ...

... to co do wlasnosci prywatnej, to proponuje kolejny eksperyment natury socjologicznej, a mianowicie: popros pana policjanta w USA azeby bez nakazu przekroczyl prog czyjegos domostwa nie bedac don zaproszonym. wlasciel moze wtedy leb mu odstrzelic bez jakichkolwiek konsekwncji; ma do tego prawo bowiem broni swej wlasnosci prywatnej! z drugiej strony popros o to samo pana milicjanta ze Swietej na niby Rasij; ten drugi wchodzi i rzadzi, robi co chce a obywatel dawnego Kraju Rad ma guzik do powiedzenia; na tym polega roznica pomiedzy "globalistami" a "anty-" czy tam "alter-imami"; tak to wyglada w praktyce - stosunek do wlasnosci prywatnej u jednych i drugich manifestuje sie wlasnie w ten jakzez czytelny sposob; przemysl to i przestan wszedzie weszyc zaprzysiezone spiski, bo zaczyna to powoli tracic lekkim zaburzeniem natury emocjonalnej.

btw

czyli poszerzamy nasze sekciarstwo o: antyglobalizm; do rewizjonizmu historii powszechnej dorzucamy antyglobalizm bedacy tak naprawde antykapitalizmem; ciekawe komu i jakiej oligarchii to sluzy? autentycznie ciekawe ... hi hi

Gdybyś traktował mnie poważnie i z szacunkiem, bez poniżania i ośmieszania, mataczenia i manipulacji, które w sumie nie do mnie są skierowane, a do innych, wówczas moglibyśmy dyskutować do woli. Jak do tej pory dyskutowałem z Tobą głównie po to , by zorientować się kim jesteś. Zdanie sobie wyrobiłem. Zapraszam Cię do tego, byś nadal komentował moje wpisy. Dzięki temu jedynie zwrócisz na nie większą uwagę. Jakby nie było, jest rzeczą znaczącą jeśli komuś bardzo zależy by moje wpisy dyskredytować. A ludzie głupi nie są. Ode mnie odpowiedzi już się nie doczekasz kłamco z hasbary.

"Gdybyś traktował mnie poważnie ..." - kazdego traktuje powaznie, nawet siebie samego, bowiem Pan Bóg tak nakazal; nie traktuje natomiast powaznie twoich wpisow z uwagi na zrodla jakimi podpierasz swe sluzace glownie postsovieckiej Rosji absurdalne wywody

"... ośmieszania ..." - sam sie osmieszasz swoimi wpisami pelnymi linkow do ruskoagenturalnej, oszolomskiej gloria.tv oraz wordpressu, w ktorych podwaza sie liczbe ofiar Holocaustu a kapitalizm uznaje za fundamentalne zagrozenie dla ludzkosci i calego swiata zarowno tego odkrytego jak i nieodkrytego

"... mataczenia i manipulacji ..." - warto podac na to przyklady, bo jak na razie to podnosisz jedynie goloslowne zarzuty odnosnie mojej pelnej "knowan agenturalnosci"

"... Dzięki temu jedynie zwrócisz na nie większą uwagę ..." - most to łelkam

"... Jak do tej pory dyskutowałem z Tobą głównie po to , by zorientować się kim jesteś. ..." - hi hi ... i kto tu probuje manipulowac czymkolwiek; mimo jestes naiwny; nie pomylilem sie; w moim odczuciu pozostajesz niezmiernie (oraz faktycznie naiwnie !) pretensjonalnym, przecietnie rozgarnietym Attakiem, ktory usilnie probuje partycypowac w kwazignostyckich dzialaniach dostepnych jedynie tzw wtajemniczonym - to typowe dla sekciarzy; niestety, zmartwie cie - to co wypisujesz to w 80 procentach czysta fantazja podparta "madrosciami" z portali promujacych chociazby do bolu rusofilnego Natanka. zenua mła amigo.

"... Jakby nie było, jest rzeczą znaczącą jeśli komuś bardzo zależy by moje wpisy dyskredytować. ..." - twoje wpisy czesto same sie dyskredytuja; nie to stanowilo moja motywacje lecz chec uswiadomienia temu zagubionemu jak dalece bladzi w swoich inspirowanych bzdurami konfabulacjach

"... Ode mnie odpowiedzi już się nie doczekasz kłamco z hasbary. ..." - tusze iz w odroznieniu od ciebie przedstawilem sie na tym forum i z imienia i z nazwiska; zydem nie jestem, z hasbara nie mam nic wspolnego, a losy mej rodziny faktycznie tak sie potoczyly iz znalazl sie w niej: i Polak, i Niemiec, i Litwin, i Ukrainiec; niestety ale zafiksowales sie na Zydach i wszytkich ktorzy w jakis sposob ich w pewnej mierze popra czy tez stana w ich obronie uwazasz za nich samych; to szajba kolego; tak to ona wlasnie wyglada; smutne to lecz prawdziwe - pomysl o jakims wsparciu

btw

odnosnie twego wpisu z odwolaniem do Chestertona, ktorego nie chcialo mi sie komentowac; gwarantuje ze dobry i poczciwy Gilbert nawet polzartem nie uznalby drugiej Osoby (w tym rowniez tej z Porozumienia Oszustow badz NowoCzerskiej) za szympansa tudiez orangutana - o tym tez sobie pomysl, wybitny myslicielu

ciesze sie ze sie cieszysz

Powtarzacie za PAP te propagandowe bzdury, produkowane przez neoliberałów, by nam zamydlić oczy i wprowadzać umowy dla nas niekorzystne. Ogarnijcie się i może napiszcie, co CETA oznacza dla nas, bo jeśli to forsują neoliberałowie, to nic dobrego zwykłym ludziom to nie przyniesie.

Globaliści wygrali a zbrodnia się dokonała. ICS to w sumie nie największy problem, są większe. Na początek zginie polskie rolnictwo. Tyle w temacie ochrony wsi polskiej zapowiadanej przez Morawieckiego.
http://gmo.net.pl/2016/09/kana...
http://biznes.gazetaprawna.pl/...
Z UE TRZEBA WYJŚĆ!!

to wychodz ... hi hi

Czyli, że "Polexit" jest coraz bliższy...

Polski Rząd na kolanach przed CETA ,a podobno dbają o polaków do tego dochodzi GMO wprowadzane bocznymi drzwiami przez ministra Szyszko. MAKABRA.

Wejda i wyjda bo nikt tego gucia nie bedzie kupowal.
Kupowac nalezy nasze ,zdrowe,pyszne produkty !!!!

Czyli lewactwo zniewala wszystkie narody świata całą gębą i otwiera drogę do stworzenia rządu światowego.
Po wejściu CETA będziemy mogli podziękować naszemu rządowi i parlamentowi za współpracę, gdyż te twory będą już nie potrzebne. Rządzić Polską będzie UE i CETA.
Ten palant z Kanady sprofanował symbol narodowy i z pomalowanym na tęczowo liściem klonu na twarzy, wziął udział w orgii sodomistycznej - paradzie zboków. Jak można z krajem rządzonym przez lewaków i zboków cokolwiek podpisywać?
Gdzie są te wszystkie wartości o których mówił Donald Trump w swoim przemówieniu w Warszawie?
Pamiętajcie jeszcze, że w każdym nachodźcy mamy widzieć twarz Chrystusa, a we Franciszku twarz antychrysta.
Świat zmierza ku samozagładzie na równi pochyłej. Demokracja to farsa, gdyż wszystko dzieje się ponad głowami wyborców i narodów.

Czyli jednak przyłączacie się do hamburskich protestów.

Czy juz teraz wiecie dlaczego Anglia wychodzi,
wlasnie dlatego ze?

no prosze to co chcieli to sobie nagrali i popodpisywali, to nie jest dobra wiadomosc. nalezy ceta podac do sadu ze wzgledu na zasade konkurencyjnosci.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl