niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
21 lipca 2017

"New York Times": Polska, gospodarcza gwiazda poza zasięgiem radarów

Dodano: 08.07.2017 [12:42]
"New York Times": Polska, gospodarcza gwiazda poza zasięgiem radarów - niezalezna.pl
foto: Public_Domain_Photography (pixabay)
Europa Wschodnia rośnie w siłę, niektóre małe kraje, jak Czechy, wysuwają się na czoło tego peletonu, ale Polska jest tuż za nimi i może stać się bardzo ważną gospodarką – pisze komentator „New York Times”. To o tyle ciekawe, że dziennik ten jest bliższy liberałom i niechętnie nastawiony jest zarówno do Donalda Trumpa, jak i obecnej władzy w Polsce.

Polska, która ma blisko 40 mln mieszkańców i gospodarkę wartą około pół biliona dolarów, staje się na tyle dużą gospodarką, by „na globalnej mapie gospodarczej umiejscowić całą Europę Wschodnią” – ocenia w „NYT” Ruchir Sharma.

„Polska stara się piąć do góry - tak jak (robiły to) azjatyckie, cudowne (gospodarki) - jako potęga przemysłowa” – wyjaśnia.

Chociaż produkcja przemysłowa generalnie spada, to nieliczne państwa wciąż dobrze sobie radzą w tej sferze gospodarki i są wśród nich np. Korea Płd., Czechy i właśnie Polska – kontynuuje publicysta.

Ostatnim państwem, które zdołało się przebić – 20 lat temu – do ligi państw zaawansowanych była Korea Południowa. „Następnym krajem, który mógłby prawdopodobnie dołączyć do tego klubu, mogłaby być Polska, gospodarcza gwiazda poza zasięgiem radarów” – ocenia.

Sharma podkreśla, że przywódcy PiS byli zachwyceni tym, iż prezydent USA Donald Trump postanowił odwiedzić Polskę przed oficjalną podróżą do Niemiec i Francji. „Inni europejscy przywódcy są zdenerwowani tym, że populizm Tumpa jest echem prawicowego nacjonalizmu jego polskich gospodarzy – jedni i drudzy byli krytykowani jako nieliberalne zagrożenie dla powojennego porządku (politycznego) na Zachodzie” – pisze publicysta. Dodaje jednak, że „dwa lata populizmu nie wykoleiły trwającego ćwierć stulecia systematycznego postępu w Polsce”.

Cytując Międzynarodowy Fundusz Walutowy komentator "NYT" podkreśla, że Polska gospodarka od 1991 r. rosła średnio o 4 proc. PKB rocznie i, "co godne uwagi, nie ucierpiała z powodu ani jednego roku negatywnego wzrostu (gospodarki)". "W ciągu tych 25 lat średni dochód w Polsce wzrósł do prawie 13 tys. dol. (rocznie) z 2,3 tys. dol.” - dodaje.

Publicysta „NYT” zwraca też uwagę na niezmienne nastawienie Polaków, które określa jako „pro-amerykańskie, antyrosyjskie”. Według niego jest ono „głębsze niż obecne populistyczne nastroje, co sprawia, że Polska jest naturalnym i coraz silniejszym sojusznikiem Ameryki”.
Autor: Źródło: ,
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Gwiazdko moja, żeby świecić dobrze trzeba prędkości. Tematem jest pozyskiwanie energii z rozpadu wody. Wielkość obecnej lodówki może zapewnić energii więcej niż dla jednego gospodarstwa domowego ale trzeba się śpieszyć, żeby być na top Naukowcy to znają, studenci też i od nich i szybkiego wdrożenia do produkcji masowej zależy jasność naszej gwiazdy i tak jest w każdym temacie i dziedzinie życia. Pozdrawiam fachowców.

W jakoby "wolnej" III RP mieliśmy powstały po 1989 za pieniądze niemieckiej CDU Kongres Liberalno-Demokratyczny (książka P.Piskorskiego), założony przez prl-owskich towarzyszy z WSI. Bliskiej ideowo KLD SLD dofinansowane zostało "pożyczką moskiewską". Okrągłostołowa oligarchia rządziła III RP przez 26 lat z małymi przerwami, 2 bln. długu wraz z jego obsługą, najdroższe inwestycje infrastrukturalne w Europie, wyprzedany przemysł. Trzeba jeszcze posprzątać.

25 lat rozwoju , to znaczy , ze wybralismy dobra droge
a startowalismy z tego samego punktu co Ukraina . Czechy sa
lepsze bo nie daja sie okradac innemu panstwu .
No a co bedzie dalej jesli obecna wladza niszczy caly dorobek tego cwiercwiecza i oddaje nasze panstwo w rece kosciola i partii ? Nastapi oligarchizacja jak na Ukrainie , Rosji i na Wegrzech .

Bilion długu publicznego sprzedana lub zniszczona gospodarka. brak sądownictwa
byłby zaletą ,ale nie jest sądy to kula u nogi.Samorządy to złodziejskie kliki itd.
Tu musi chodzić o 25 lat rozboju.Przecież nie każdy okupant
by tyle zniszczył co polactwo kartką wyborczą.

Moim zdaniem po wymianie złodziejskich zarządów, spółki skarbu państwa juz zaczynaja przynosić znaczący dochód dla skarbu państwa. Przestrzegam PIS, przed "samouwielbieniem".

Maleńkie Czechy na czele, cha cha cha. A to ci przygłup.

Czechy, których prezydent nawet boi się przyjechać nz szczytnie.

Trójmorzem kieruje telepatycznie.

Proszę porównać PKB per capita Czech i Polski.

Czechy : 17 231, 28 USD (2015)

Polska : 12 494,47 USD (2015)

Nie zrozumiałeś co przeczytałeś. Autor pisze o bogactwie. Czesi, indywidualnie, są bogatsi niż Polacy. Tak trudno tego się domyślić ?

Jeśli mierzyć mądrość po wynikach ekonomicznych, to Czesi są mądrzejsi niż Polacy.

Czesi po 1945 r mieli gruzy zamiast miast, rozkradzione majątki i przemysł ? Czesi są od POłgłówków mądrzejsi, od Polaków na pewno nie.

Z tego co widzę i słyszę w szczekaczkach , to najwięcej mają do bazgrani seme niedojdy i nieudcznicy ,ktorych by nawet na zmywaku nie zatrudnili , bo by tylko NAFAJTALI .

Chcesz byc niewolnikiem zebrakiem majacym toalety na zachodzie zniewolony w wlasnym kraju zniewolony przez falszywe prawo popieraj Petru i PO

Pewnie studiowała Politologie albo Socjologię , bo te wypociny nie mają nic wspólnego z gospodarką , a wiedza podstwowa tylko obijła się pewnie w pustostanie między uszmi::))!!!

Jeżeli tak Dobre Opinie Gospodarcze o Polsce pisze lewacki New York Times to zwiastuje RYCHŁY KONIEC Lewactwa. A ich Lider Jąkała-Michnik powinien na Warszawskim Rynku POpełnić Rytualne " SEPUKU ". Przy Pełnej Aprobacie Polaków-Patriotów.

Dlaczego wszyscy powtarzają jak mantrę - Europa Wschodnia. Polska wg mnie geograficznie leży w środku Europy. Dalej na wschód jeszcze jest Białoruś, Ukraina i część Rosji, ale wszyscy będą się upierać, że Polska to wschód Europy jakby za naszą wschodnią granicą już była Azja. Polska to część wschodnia ale UE ale nie Europy.

a co maja napisac te lewackie media? Musza koniecznie do..walic Polsce. Pan Prezydent Trump wyraznie kilka razy mowil o tym ze Polska lezy w samym sercu Europy (bo to jest prawda jezeli ktos chodzil do prawdziwej szkoly obercnie a przedewszystkim do szkoly w PRL.)

Wszyscy sie z tego smieja, ze Europa ma Wschod i Zachod - srodka niet chyba ze Odra, ale jako Srodek jest za cienka.

Niemiec z b DDR mowi wschod Europy myslac o tych zza Odry.

Beda mieli naraz trzy kryzysy: energetyczny, finansowy i imigracyjny - nazwa ten kryzi: "Brak Pracownikow."

Sypnie sie troche w energetyce , natychmiast w finansach a potem w integracji imigrantow tylko dlatego, ze kontrola malych firm przestala istniec.

Latwo to sprawdzic.

Niewymgj od niedouków podstawowej wiedzy::))!!!

25 LAT czyli "zloty okres" dla AFERZYSTÓW !NYT jest dokladnie tym samym w USA co GW w Polsce - zydowska gazeta dla ludnosci tubylczej. Zydostwo z 5th Avenue w NYC domagajace sie 65 mld USD w ramach "odszkodowan" bylo juz z PO-PSL dogadane.

Niemieckie lewackie gowno jest chodowane i pompowane pieniadzem przez panstwo i ruskich.

Chocby przymykanie oczu na okupacje kamienic.

W rzeczywistości PKB równy 500 mld USD Polska osiągnęła dawno
temu, Szara strefa to nie mniej niż 25 % PKB, być może 30-35 %.
Prawdziwe PKB Polski to na pewno nie mniej niż 600-700 mld USD.
Ludzie muszą jakoś żyć i dlatego oszukują bandyckie pazerne
państwo. I dobrze. Jest to jak najbardziej moralne. Wysokość opodatkowania w Polsce, te ca 80 % jest , jest absolutnie niemoralne.
Lecz na pensje kilku milinów darmozjadów socjalistycznej części
po-PRL-owskiej części gospodarki skądś trzeba brać. No więc
państwo kradnie. Okrada tych, którzy rzeczywiście wypracowywują
jakąś wartość ekonomiczną, by dać tym, co nie wypracowywują nic.
Samych tylko urzędasów w administracji państwowej jest za dużo
o min. 800 000.
Zaczyna to się już od samej góry. Przed wojną Kancelaria Prezydenta
nie zatrudniała więcej niż 50 osób, a teraz ? Do tego przed wojną
nie było komputerów !
Dziadostwo po-PRL-owskie !

Te dwa paluszki to znak masonerii. Po co to pokazywać?

Płaczą Niemcy, płacze Francja, tak sie kończy tolerancja !!!

Czy tym lewackim sierotom ktoś przetłumaczy że DEMOKRACJA to CZYSTY POPULIZM bo DEMOS znaczy ogół obywateli. W DEMOKRACJI rządzą OBYWATELE wybierając swoich przedstawicieli a kogo wybierają tych którzy są najbliżsi ich przekonaniom.Jeżeli wybrani oszukają obywateli dostają kopa jak PO proste nie. Na zachodzie nie ma DEMOKRACI w czystym wydaniu bo tam jest AUTOKRACJA tak zwanych elit liberalno-lewicowych które mają gdzieś głos obywateli i pacyfikują wolność słowa na samym dole czytaj poprawność polityczna. W DEMOKRACJI prasa,telewizja powinna być reprezentantem wszelakich stron politycznej strony co pozwoli obywatelom wyrobić sobie zdanie. W Polsce mamy proPOLSKĄ TVP i RV Republika i prolewicowo-liberalne TVNiemiecką i Polshit. Na zachodzie 100% duzych mediów jest centro-lewicowych i popierają tylko liberalną -lewicę.

...musztarda po obiedzie - po 25cio letniej destrukcji polskiego przemyslu, a pomyslec ze kiedys nawet eksportowalismy technologie. Ostatnio glosno o tym, ze ktos chce zarznac kopalnie Krupinski, pewnie zbyt dobrej jakosci wegiel mamy.

„dwa lata populizmu nie wykoleiły trwającego ćwierć stulecia systematycznego postępu w Polsce”. - rozumiem,że populizm ("wola narodu" jest zasadniczą polityczną legitymacją dla osób i organizacji sprawujących rządy)trzeba potępić. Gdyby rząd podejmował działania WBREW woli narodu, byłoby OK! Tak?

No i po premii.

ta banda rozbójników z jaskini ali i baby nawet już nie ukrywa swoich prawdziwych dyktatorskich poglądów/zamiarów?!

jeszcze w czasie sprawowania wladzy przez koalicje! popsl-!Polacy -Polska ma zaplacic odszkodowanie-2Miliardy 131mln Milionow zl-funduszowi Abris Capital Partners.Taki jest final trwajacego 3lata sporu wywelaszczenia funduszu z imwestycji w FM-Bank.Decyzje w tej sprawie podjal Instytut Arbitarny przy izbie handlowej w Sztokholmie.Kogo trzeba i nalezy zapytac panie Wincenty R ZA HUCPE?p.s. wiecej poczytajcie w sieci/bankier.pl/wolnosc 24pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl