Polska Grupa Zbrojeniowa dała moc amerykańskiemu Air Force One

PGZ

– Samolot Air Force One, którym do Polski przyleciał prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, podczas postoju na Lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie był zasilany w energię elektryczną przy użyciu urządzenia GPU-7/90 TAURUS, wyprodukowanego przez Polską Grupą Zbrojeniową – poinformowało biuro prasowe PGZ S.A.

Producentem zasilacza elektroenergetycznego GPU-7/90 TAURUS jest należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A., które oprócz produktów dedykowanych dla wojska ma także ofertę przeznaczoną na rynek cywilny. Do tej drugiej zaliczają się urządzenia oświetleniowe, lotniskowy osuszacz powietrza, a także zasilacze elektroenergetyczne.

GPU-7/90 TAURUS, za pomocą którego podczas postoju na warszawskim lotnisku zasilany był amerykański samolot prezydencki Air Force One, to urządzenie przeznaczone do zasilania statków powietrznych w energię elektryczną, niezbędną podczas rozruchu silników samolotu oraz podczas sprawdzania systemów pokładowych.

Polska Grupa Zbrojeniowa zaangażowała się także w organizację polsko-amerykańskiego pikniku wojskowego, który 6 lipca odbył się na błoniach stadionu PGE Narodowy w Warszawie, i przygotowała wystawę sprzętu wojskowego, produkowanego przez spółki z Grupy PGZ. Wystawa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem uczestników imprezy. Z kolei 4 lipca Polska Grupa Zbrojeniowa wskazała amerykański koncern Lockheed Martin jako partnera do dalszych rozmów na temat realizacji programu dotyczącego pozyskania przez Siły Zbrojne RP systemu rakietowo-artyleryjskiego średniego zasięgu o kryptonimie  "Homar".

Komunikat PGZ
Źródło: PGZ SA

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Skutki przejścia orkanu Fryderyka nad Polską. Tysiące odbiorców bez prądu

/ Piotr Łuczuk / niezalezna.pl

Z najnowszych informacji na temat skutków przejścia orkanu Fryderyka nad Polską wynika, że o godz. 6 rano bez prądu pozostawało nadal jeszcze 29 178 odbiorców, najwięcej w województwie wielkopolskim. Dane te potwierdza Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali 673 razy - poinformował z kolei rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

W Europie w wypadkach wywołanych przez orkan zginęło co najmniej osiem osób, w tym pięć w Niemczech i dwie w Holandii. W Holandii z powodu podmuchów wiatru przewróciło się 66 ciężarówek, co jest rekordem od 1990 roku. Niemieckie koleje państwowe (Deutsche Bahn) ze względów bezpieczeństwa na cały dzień wstrzymały kursy pociągów dalekobieżnych w całym kraju. W ciągu dnia nie kursowały superszybkie pociągi Thalys łączące Francję, Belgię, Holandię i Niemcy.

Na zamieszczanych w internecie nagraniach, internauci ukazują siłę żywiołu:

 

Z najnowszych informacji Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wynika, że wszystkie główne linie kolejowe są obecnie przejezdne. Lotniska funkcjonują bez zakłóceń. Wszystkie drogi krajowe są przejezdne, choć występują miejscowe utrudnienia.

W związku z przejściem nad Polską orkanu zwołano nadzwyczajną odprawę z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego z szefami poszczególnych służb na temat aktualnej sytuacji pogodowej po przejściu nad Polską orkanu Fryderyka.

Jak poinformował rzecznik PSP w ciągu doby strażacy interweniowali 673 razy, 475 z tych interwencji było związanych z wiatrem, a 198 z opadami śniegu. Najwięcej interwencji miało miejsce na Dolnym Śląsku - 230, w woj. śląskim - 60, i w lubuskim - 54.

Frątczak zaznaczył, że interwencje związane są przede wszystkim „z usuwaniem setek połamanych i powalonych drzew”.

- Wiatr uszkodził 65 budynków, w tym 45 budynków mieszkalnych – powiedział rzecznik PSP.

Najpoważniejsze zdarzenie miało miejsce w czwartek wieczorem w województwie dolnośląskim, gdzie został zerwany dach z domu wielorodzinnego, nikomu nic się nie stało.

Tylko w czwartek w działaniach ratowniczych w całej Polsce brało udział 3 781 strażaków. Z najnowszych informacji wynika, jednak, że dziś „sytuacja się stabilizuje”.

Z informacji podanych na Twitterze przez dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marka Kubiaka, o godz. 6 rano - bez prądu było 29 178 odbiorców; najwięcej w woj. wielkopolskim - 12 tys., łódzkim - 5,1 tys., śląskim 4,8 tys.


- Trwa usuwanie awarii. Wszystkie główne linie kolejowe są przejezdne. Lotniska funkcjonują bez zakłóceń. Wszystkie drogi krajowe są przejezdne, choć występują miejscowe utrudnienia - podał Kubiak. 

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl