Amber bagno Tuska

„Nie boję się odpowiedzialności politycznej i biorę ją w 100 proc. na siebie za to, co dzieje się w kraju, bo oczywiście taka jest rola premiera w polskim rządzie. Od tej odpowiedzialności nie mam zamiaru się uchylać” – mówił 30 sierpnia 2012 r. w Sejmie Donald Tusk.

To wystąpienie dotyczyło afery Amber Gold, której Platforma Obywatelska bała się jak ognia. Chciała ją ukryć za wszelką cenę i jej się to na pewien czas udało. Wprawdzie w Sejmie i premier Donald Tusk, i ówczesny szef MSW Jacek Cichocki mówili o piśmie ABW oraz o informacjach służb zawartych w tej notatce, w tym także o tym, że Amber Gold może być piramidą finansową, ale ówczesna koalicja PO-PSL skutecznie zablokowała powołanie komisji. Na szczęście wiemy coraz więcej na temat całej afery i już dziś możemy powiedzieć, że sprawa ma także polityczne dno. Ostatni wywiad, jakiego Marcin P. udzielił tuż przed aresztowaniem publicystom „Codziennej”, pokazuje, że służby nie tylko doskonale wiedziały o aferze i o tym, kim jest Marcin P., ale jeszcze prowadziły z nim grę. A za działanie służb był w tym czasie odpowiedzialny Donald Tusk i to właśnie na nim spoczywa największa odpowiedzialność za całe bagno Amber Gold.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Środkowoeuropejski paradoks

Nie tylko Słowacja pogrążona jest w kryzysie politycznym po zabójstwie dziennikarza Jána Kuciaka. Demonstracje i żądania zmian wstrząsają stolicami Czech i Rumunii. Łączy je jedno: sprzeciw wobec korupcji i złogów „dawnego systemu”.

To ciekawe zjawisko także z naszej perspektywy. Z jednej strony polskie władze na pierwszy rzut oka mają podobne oblicze ideowe jak władze krajów Europy Środkowej, a jednocześnie Polska jest już po drugiej stronie rzeki. U obu naszych południowych sąsiadów poważnym problemem jest np. defraudacja środków UE, a Polska – co ostatnio przyznała nawet Angela Merkel – bardzo dobrze gospodaruje swoją częścią unijnego budżetu. Wobec Polski zarzuty zachodniej prasy, polityków i urzędników są zupełnie inne niż wobec Słowacji czy Rumunii. Nie takie, że mamy problem z korupcją, ale takie, że polskie władze za ostro reformują.

 

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl