niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
28 lipca 2017

Fotel prezesa TK. Kontratak PiS

Dodano: 05.07.2017 [15:24]
Fotel prezesa TK. Kontratak PiS - niezalezna.pl
foto: Adrian Grycuk; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en
Posłowie PiS wnieśli do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie, że niekonstytucyjna jest dopuszczalność badania przez sądy w trybie cywilnym prawidłowości powołania prezesa TK przez prezydenta RP - poinformował poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Posłowie wnoszą o uznanie za niekonstytucyjne zapisów Kodeksu postępowania cywilnego w zakresie, w jakim pozwalają na ocenę prawidłowości procesu wyboru prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem wnioskodawców, ustawodawca świadomie nie przewidział odpowiedniego stosowania przepisów Kpc do zagadnień dotyczących organizacji TK, w tym powoływania prezesa.

Umożliwienie badania przez sądy kwestii konstytucyjnych na podstawie przepisów Kpc godzi w konstytucyjną zasadę podziału i równowagi władzy, a także wykracza poza kompetencje sądów - napisano we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Według niego, przepisy konstytucyjne Kpc narusza także w zakresie, w jakim pozwala na badanie prawidłowości aktu urzędowego prezydenta RP.

W lutym br. Sąd Apelacyjny w Warszawie, na wniosek byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego, zadał Sądowi Najwyższemu w trybie cywilnym pytanie prawne ws. "umocowania" sędzi Julii Przyłębskiej jako prezesa TK oraz problemu, czy tę kwestię może oceniać sąd powszechny. Sąd wskazał m.in., że w grudniu 2016 r. nie została podjęta przewidziana w przepisach uchwała Zgromadzenia Ogólnego TK, przedstawiająca prezydentowi kandydatów na stanowisko prezesa. SN ma zbadać to pytanie 12 września br.

"Trybunał Konstytucyjny ze zdziwieniem przyjmuje fakt, że sąd cywilny prowadzi sprawę z powództwa osoby nieposiadającej żadnej legitymacji procesowej do zajmowania się problemem funkcjonowania TK, a taką osobą jest były już prezes TK"

- komentował wtedy sprawę Trybunał. 
Autor: Źródło:
DZIAŁ: ,
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Jak jest prokurator,
Z czerwonego nadania,
To on niczewo nie znajet,
Całkiem pamięci niema,
To nawet sędzia potwierdzi!
Wiemy jaka jest kasta,
Na jakim podłożu wyrasta!
Mamy mnoga gnoju!

Kochane trolle-Niech was nagła i niespodziewana krew zaleje!!!

Kochany komuchu życzę ci abyś 200 lat żył a nawet więcej !!!

Trybunał ma sądzić w swojej własnej sprawie, tzn. wyboru prezesa TK? Komuś się chyba coś pomieszało.

Tobie się pomieszało tak jak i tej czerwonej świni AR. Najpierw przeczytaj ze zrozumieniem, potem zajrzyj do prawa i wracaj na portale polskojęzyczne, bo najwyraźniej z tamtąd tu trafiłeś.

Nie rozumiem łagodności władz w stosunku do kasty!

Ale po co cokolwiek wnosic i potwierdzac cos, co jest oczywiste i nie podlega zadnej dyskusji.
O kompetencja roznych organow sadownictwa stanowia rozne ustawy i jezeli orzecznictwo sprawach TK jest kompetencja li tylko TK to sady cywilne nie maja jakiegokolwiek prawa orzekania co do konstytucyjnosci orzeczen TK.
I na tym sie powinno skonczyc.
Jezeli jakas sedziowska kanalia jeszcze z UBckiego rozdanie probuje te kompetencje podwazyc, to ma byc natychmiast odwolany z urzedu i sam stanac przed sadem.

Jawne łamanie prawa powinno być OCZKIEM W GŁOWIE PROKURATURY! I powodować natychmiastową reakcję aż do rozwiązania sądu łamiącego prawo.

"Posłowie PiS wnieśli do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie,"

Co wnieśli? ;-)

Posłowie kazali TK stwierdzić,tak to powinno brzmieć.

Szanowna @anno niedowiarek!
Weszliscie na stone
przeznaczona dla ludzi
czytajacych ze zrozumieniem.
A zatem,
portal niezalena.pl
stanowi dla Was
zbyt wysoka poprzeczke.

No nie bądź dla niej aż tak okrutny!Nauczyła się kiedyś bidula trochę pisać,to trolluje teraz po portalach,trochę jakości bez sensu.A ze czytać jej już nie nauczyli...ot,i kłopot...

A ty polskiego języka to gdzie się uczyłaś????

MARYNARKE OD JUNKERA SZMATA JA PODAROWAL

Wnieśli, wnioskowali, złożyli wniosek o stwierdzenie..... Niedowiary, że tylko to Cię zastanowiło w tym temacie.

zerandol i frytownice :)

a o gęsiarce zapomniałeś?

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl