III RP w pełnej krasie

„Nie jestem w stanie odtworzyć mojego toku myślenia”, „na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie sobie przypomnieć”, „popełniłam błędy, ale nie potrafię wskazać jakie” – te lejtmotywy z przesłuchania prokurator Barbary Kijanko przejdą do historii komisji śledczej ds. afery Amber Gold. Kluczenie prawnik, która jako pierwsza zajmowała się sprawą piramidy finansowej Marcina P., było kolejnym dowodem na to, że wbrew jazgotowi dzisiejszej opozycji przystąpienie do publicznego zbadania afery Amber Gold było koniecznością. Pomimo, a może właśnie dlatego, że prok. Kijanko kluczyła i nie udzieliła w zasadzie ani jednej konkretnej odpowiedzi, opinia publiczna miała po raz kolejny okazję zobaczyć, jak funkcjonował i wciąż funkcjonuje w Polsce wymiar sprawiedliwości III RP. I przekonać się, dlaczego trzeba go zaorać.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Środkowoeuropejski paradoks

Nie tylko Słowacja pogrążona jest w kryzysie politycznym po zabójstwie dziennikarza Jána Kuciaka. Demonstracje i żądania zmian wstrząsają stolicami Czech i Rumunii. Łączy je jedno: sprzeciw wobec korupcji i złogów „dawnego systemu”.

To ciekawe zjawisko także z naszej perspektywy. Z jednej strony polskie władze na pierwszy rzut oka mają podobne oblicze ideowe jak władze krajów Europy Środkowej, a jednocześnie Polska jest już po drugiej stronie rzeki. U obu naszych południowych sąsiadów poważnym problemem jest np. defraudacja środków UE, a Polska – co ostatnio przyznała nawet Angela Merkel – bardzo dobrze gospodaruje swoją częścią unijnego budżetu. Wobec Polski zarzuty zachodniej prasy, polityków i urzędników są zupełnie inne niż wobec Słowacji czy Rumunii. Nie takie, że mamy problem z korupcją, ale takie, że polskie władze za ostro reformują.

 

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl