Nie tylko igła w stogu siana

Służby specjalne i prokuratura nie były w stanie odpowiedzieć na pytanie, kto stoi za Marcinem P., założycielem Amber Gold. Teraz tę zagadkę może rozwiązać tylko sejmowa komisja śledcza. Aby tak się stało, parlamentarni śledczy będą musieli szczegółowo przeanalizować tysiące dokumentów finansowych, a także rozległą i skomplikowaną mapę powiązań. To tam na pewno znajdują się ślady mocodawców Marcina P. Zadanie to jednak niełatwe i niezwykle pracochłonne, przypominające szukanie igły w stogu siana. Dlatego też trudno spodziewać się rychłych efektów. Co gorsza, na drodze śledczych do osiągnięcia sukcesu rozwikłania tej największej tajemnicy Amber Gold leżą nie mniej poważne przeszkody. Nadal bowiem istnieje wiele wpływowych grup interesów, którym zależy na tym, aby owa tajemnica właśnie tajemnicą pozostała.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Warto ratować Pesę

Pesa i Solaris są uważane za perły w koronie polskiego przemysłu. Drugą z nich właśnie tracimy, gdyż staje się ona własnością hiszpańskiego koncernu CAF. Pierwsza wpadła w ogromne kłopoty z powodu wyjątkowo ryzykownej polityki jej właścicieli.

Brali oni wszystkie zlecenia jak leci, czasem oferując bardzo niskie ceny, dopiero potem się zastanawiali, czy są w ogóle w stanie je wykonać. W wyniku tego Pesa nie dotrzymywała terminów, a niektóre jej produkty pozostawiały wiele do życzenia – np. kupiony przez PKP Dart. Nie zmienia to faktu, że to wciąż firma z bardzo dużym potencjałem. Idealnie nadaje się do wykonania projektu Luxtorpeda 2.0, czyli budowy polskiej kolei wysokiej prędkości, co jest jednym z flagowych elementów planu Morawieckiego. Dlatego przejęcie Pesy przez Polski Fundusz Rozwoju kosztem 300 mln zł to bardzo dobra decyzja. PFR już odpuścił przejęcie Solarisa, gdyby to samo spotkało Pesę, miałoby to fatalne skutki dla polskiej polityki przemysłowej. Oczywiście liberalni komentatorzy będą grzmieli o „wyrzucaniu publicznych pieniędzy w błoto”, ale jeśli państwowe agendy nie są od ratowania jednej z niewielu dużych polskich firm, to od czego są?

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl