niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
28 lipca 2017

Piesza Pielgrzymka do WilnaEkumeniczna Piesza Pielgrzymka do Wilna - XXV – lecie pielgrzymowania,  90 – lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej.
 
            Pielgrzymowanie do Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Wilnie znane jest od 1993 roku. Inicjatorem Białostockiej Pieszej Pielgrzymki do Wilna jest ks. kan. Jan Filewicz.

            Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka ma za sobą 25 – lat, przez  kolejne lata w swojej opiece pielgrzymkę mieli: ks. kan. Jan Filewicz (1992-1999), ks. Andrzej Horaczy (2000-2004), ks. Wojciech Dąbrowski (2005-2012), ks. Łukasz Żuk (od 2013 - ). Pielgrzymka z roku na rok rozwijała się i nabierała swojego rytmu. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu od samego początku pierwszych pielgrzymów, którzy mimo spartańskich warunków głęboko przeżywali podążanie do Matki Bożej. W Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymce do Wilna, każdego roku udział bierze kilkaset wiernych. Do wspólnego pielgrzymowania dołączają ludzie z różnych stron Polski, jak i zagranicy. Do kilkuset osobowej grupy dołączają pątnicy z Grodna. Razem w pątniczym szlaku podążamy w kierunku Ostrej Bramy.

            Od samego początku pielgrzymka cieszy się ogromnym zainteresowaniem ludzi młodych, jak i starszych. I jest to dla nasz wielkim powodem do radości, że pomimo innego stylu życia, nieraz i wygody, i luksusu jest nas każdego roku więcej, że jest to pielgrzymka, która przeżywa rozkwit. Po drodze spotykamy się z wielką uprzejmością ludzi, którzy dzielą się swoim świadectwem wiary, chęcią wyjścia z pomocną dłonią drugiemu człowiekowi, a także razem z nami przeżywają swoje trudności. My jako pątnicy nie pozostajemy obojętni, zabieramy ze sobą do swojego plecaka wszystkie intencje.

            Program duchowy rekolekcji w drodze jest bardzo bogaty. Każdy dzień rozpoczynamy wspólną Eucharystią, po której wyruszamy na całodniowy szlak. Głównym celem i założeniem naszego wspólnego pielgrzymowania są przeżycia religijne. Każdy dzień na pielgrzymce jest inny. Dokładamy wszelkich starań o to, by każdy pątnik przeżył swoje osobiste rekolekcje w drodze. Staramy się aby był to czas modlitewny, wypełniony refleksją i skupieniem, ale również spotkanie z drugim człowiekiem.              W tym roku będziemy przeżywali Jubileusz pielgrzymowania, a zarazem 90 - lecie koronacji obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej. Te dwa wydarzenia wpisują się w tegoroczną pielgrzymkę. Motto, które będzie nam towarzyszyć to: „Będziesz miłował”. W dzisiejszym świecie coraz więcej trzeba mówić o miłości do Boga, siebie samego oraz drugiego człowieka. Te kwestie pomoże nam zrozumieć ks. Krzysztof Kralka SAC, który w tym roku przygotowuje konferencje na każdy dzień.

            Trasa pątniczego trudu wiedzie przez trzy państwa: Polskę, Białoruś i Litwę. Pielgrzymka każdego roku rozpoczyna się 16 sierpnia, uroczysta Mszą św. w białostockiej katedrze o godz. 5:30. Następnie pielgrzymi wyruszają w drogę, by w ciągu 9 dni przejść 300 kilometrów. Do Wilna docierają 24 sierpnia około godz. 15:00. Po powitaniu odbywa się Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie. Zakończenie pielgrzymki ma miejsce następnego dnia 25 sierpnia Mszą św., która sprawowana jest w katedrze wileńskiej.

            W tym roku będziemy przeżywali Jubileusz XXV - lecie wspólnego pielgrzymowania. 25 lat można powiedzieć wiele i nie wiele. Ale jedno jest pewne, pielgrzymka ma za sobą już pewną historię. Powstawała w trudnych czasach. Jej początki nie były proste, wielu ludzi poświęcało swój czas i starania, o to, abyśmy mogli teraz pielgrzymować przez tak piękną trasę. My jako pielgrzymi chcemy to w jakiś sposób zrekompensować. Dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich pielgrzymów, którzy byli choć jeden raz na Pielgrzymce na wspólny apel dziękczynny, który odbędzie się dnia 17.08. w Kuźnicy Białostockiej około godz. 18:30.  

            Polecając się modlitwie życzę wszystkim czytelnikom podjęcia odważnej decyzji. A na pewno wrócisz ubogacony w przeżycia duchowe, jak i w doświadczenie: co to znaczy być dla drugiego człowieka.

Zapisy na pielgrzymkę będą trwały od 17 lipca do 4 sierpnia. Zapisać się można osobiście w Biurze Pielgrzyma przy parafii Ducha Świętego w Białymstoku
(ul. Sybiraków 2, 15-204 Białystok), bądź wypełniając potrzebne formularze na naszej stronie.

Więcej szczegółów na stronie internetowej: www.wilenska.bialystok.pl lub pod numerem telefonu: 579-553-753

Matko Miłosierdzia – módl się za nami.
Patronat nad wydarzeniem objęła „Gazeta Polska Codziennie”, „Gazeta Polska" i Niezależna.pl
Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl