Wśród urzędników panuje omerta? Mocne słowa padły w programie "Minęła 20"

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Powinno istnieć święte prawo własności. To, że komuniści nam zabrali majątek, to nie znaczy, że ci ludzie mają stracić wszystko – tłumaczyła redaktor Dorota Kania, która dzisiaj wieczorem była była gościem TVP Info. Stwierdziła również, że sposób reprywatyzacji przeprowadzonej w ostatnich latach przypomina "zorganizowaną przestępczość".

Podczas dzisiejszego programu "Minęła 20" dyskutowano m.in. o aferze reprywatyzacyjnej i pierwszych przesłuchaniach świadków przez komisję weryfikacyjną.

CZYTAJ WIĘCEJ: Zeznaje pierwszy świadek i już szok! Teraz wiemy dlaczego tak bali się tej komisji

W studio TVP Info obecni byli warszawski radny Piotr Guział, publicysta Grzegorz Jankowski, Piotr Ikonowicz (współtwórca Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej) oraz Dorota Kania, redaktor naczelna telewizji Republika i wiceszefowa portalu Niezalezna.pl

Gospodarz programu zapytał, czy po pierwszych zeznaniach świadków przed komisją, jesteśmy bliżsi poznania prawdy o kulisach afery reprywatyzacyjnej.

- Myślę, że mamy do czynienia z mafią reprywatyzacyjną, to nie ulega wątpliwości, to była zorganizowana przestępczość. Informacje, które teraz mamy na to wskazują

- podkreśliła Dorota Kania dodając, że zwykłych obywateli nie interesuje polityka.

Oni chce przede wszystkim wyjaśnienia skandalu. To co się działo w Warszawie to mistrzostwo świata, ale przypominam, że podobne sprawy działy się w innych miastach

- stwierdziła.Z kolei Piotr Ikonowicz mówił, że sprawy reprywatyzacyjne są ściśle powiązane z polityką. Wspomniał również „o dobrej” i „złej” reprywatyzacji.

Jeżeli kamienicę odziedziczy jaśnie pan dziedzic i podwyższy czynsz o 300 procent, to jest ok, a dlaczego państwo Kowalscy, którzy mieli tam najem komunalny i sumiennie płacili czynsz, mają wynagradzać jakieś historyczne krzywdy ze swojego domowego budżetu, bo podobno Warszawy nie stać i państwa polskiego na to nie stać

– mówił Ikonowicz, przekonując, że jakakolwiek reprywatyzacja jest amoralna.

Na te słowa zareagowała Dorota Kania.

Powinno istnieć święte prawo własności. To, że komuniści zabrali majątek, to nie znaczy, że ci ludzie mają stracić wszystko

– tłumaczyła.

W podobnym tonie wypowiedział się publicysta Grzegorz Jankowski.

Zwróćmy uwagę, że większość majątku „zreprywatyzowanego” to majątek obywateli polskich pochodzenia żydowskiego. To są ludzie, którzy zostali zamordowani w Holocauście. To jest współczesny antysemityzm części elit

– tłumaczył.Michał Rachoń zapytał Piotra Guziała, czy istnieje prymat prawa dachu nad głową do świętego prawa własności. Radny podkreślił, że matką wszystkich afer jest kamienica przy Noakowskiego 16.

Rodzina Hanny Gronkiewicz- Waltz nabyła prawa do kamienicy ukradzionej zamordowanym w Holocauście Żydom. Budynek ten został wyłudzony w drodze przestępstwa. W normalnym demokratycznym państwie Hanna Gronkiewicz-Waltz musiałaby się podać do dymisji

– stwierdził stanowczo.

W bardzo mocnych słowach ocenił zachowanie prezydent Warszawy i jej zapowiedź, że nie stawi się przed komisją weryfikacyjną.

Zachowuje się jak członek klanu mafijnego, w którym obowiązuje omerta, zmowa milczenia

- dodał.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info,niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Marchlewicz usunięty z PiS

/ Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

Uchwałą Prezydium Zarządu Okręgowego PiS Przemysław Marchlewicz został usunięty z szeregów PiS - poinformowała na Twitterze rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Decyzja ma związek z zatrzymaniami, jakich we wtorek dokonało ABW i CBA. Wśród czterech osób podejrzewanych o udział w grupie przestępczej wyłudzającej VAT przy obrocie ogniwami fotowoltaicznymi - jak podały media - jest Przemysław M., były wiceprezes Lotosu od maja do grudnia 2016 roku.

Jak powiedział szef gdańskich struktur okręgowych PiS Janusz Śniadek, zatrzymanie było bezpośrednią przyczyną i powodem decyzji o usunięciu Marchlewicza z partii.

- Jest to dla nas dużym zaskoczeniem, natomiast absolutnie w takich sytuacjach nie ma cienia wątpliwości, co należy zrobić - podkreślił.

Polityk zaznaczył jednocześnie, że sprawa prowadzona przez CBA nie ma związku z "bardzo krótkim epizodem" pełnienia przez Marchlewicza funkcji w Lotosie.

Informacje o zatrzymaniach podali rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn i Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej CBA. Jak poinformowali, zatrzymań dokonali we wtorek funkcjonariusze z gdańskiej delegatury CBA i ABW we wspólnym śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu. 

Wśród czwórki zatrzymanych jest kierownictwo - prezes i dyrektorzy - podkarpackiej spółki. Według śledczych zatrzymani działając w latach 2015-16 w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzali podatek VAT poprzez wprowadzanie do obiegu fikcyjnych faktur na zakup ogniw fotowoltaicznych. Grupa działała na terenie całego kraju oraz w Czechach i na Słowacji – podał Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej CBA.

Podkarpacka spółka miała produkować ogniwa prądotwórcze, jednak w rzeczywistości pełniła jedynie rolę tzw. "bufora", pozorując transakcje handlowe – powiedział Brodowski.

Żaryn podał, że firma uzyskała dotacje na zakup m.in. urządzeń, które miały służyć do produkcji paneli fotowoltaicznych, ale nigdy nie zostały jednak uruchomione i nie były wykorzystywane w procesie produkcyjnym.

- Poprzez poświadczające nieprawdę faktury VAT oraz przelewy bankowe, spółki te dokonywały rzekomej sprzedaży lub nabycia towaru. Następnie po przewiezieniu paneli poza granicę Polski, do Czech i na Słowację, ubiegały się one o zwrot nienależnego podatku VAT – wyjaśnił rzecznik.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl