Otwarci i tolerancyjni. O Polakach

Ostatni raz Polska była tak zróżnicowana etnicznie w czasach II RP, a tak otwarta w czasach świetności Rzeczypospolitej Obojga Narodów. To jest fakt, który jest dla „elit” szalenie niewygodny.

Niekończąca się awantura o „przyjmowanie uchodźców” – bo w nią zmieniła się już dawno publiczna debata – oparta jest na kłamstwach i półprawdach oraz potocznych przekonaniach, niemających nic wspólnego z rzeczywistością. Emocje tak zdominowały dyskusję, że zapomniano o prawdzie. I nie ma tu znaczenia, kto wypowiada się w sprawie – ludzie komentujący sprawę w internecie czy politycy i tzw. inteligenci najwyższego szczebla.

Twierdza faszyzmu

Z oskarżeń wobec polskich władz i polskiego narodu wyłania się obraz Polski jako faszystowskiej, monoetnicznej twierdzy. Tymczasem ostatni raz Polska była tak jak obecnie zróżnicowana etnicznie w czasach II RP, a tak otwarta to chyba jeszcze w czasach świetności Rzeczyspopolitej Obojga Narodów.

Od 2014 r. przez Polskę przewinęło się do 1,4 mln pracowników i studentów z Ukrainy. Trudno oszacować, ilu obywateli tego kraju zamieszkuje na stałe w Polsce w tym momencie, bo wciąż rotują, nie wszyscy też się rejestrują. Może pół miliona, może 800 tys., może milion. Do tego należy dodać co najmniej dziesiątki tysięcy pracowników i studentów z Białorusi. W tej liczbie przybywających do Polski na dłużej obywateli Ukrainy i Białorusi uwzględnić należy ok. 150 tys. posiadaczy Karty Polaka. W ramach repatriacji w ostatnich dwóch latach sprowadzono zaś już kilka tysięcy Polaków z Ukrainy (licząc z członkami ich rodzin). Docelowo, według planów rządu, ma do nich dołączyć jeszcze ok. 10 tys. Polaków z Kazachstanu. To oczywiście nasi rodacy, jednakże mogą osiedlać się ze swoimi bliskimi, którzy niekoniecznie muszą być Polakami.

Wraz ze zniesieniem wiz dla Gruzinów można się spodziewać u nas także pracowników i studentów z Gruzji. Co więcej, rząd zamierza nadal ułatwiać zatrudnianie i osiedlanie się gastarbeiterów ze Wschodu. Także z Mołdawii, która również podobnie jak Ukraina i Gruzja jest stowarzyszona z UE.

Nie zapomnijmy, że żyje też w Polsce i dobrze sobie radzi licząca już prawie ćwierć wieku diaspora wietnamska. Szacuje się ją na kilkadziesiąt tysięcy ludzi, w większości zamieszkujących i pracujących w Warszawie i okolicach. Do tego jeszcze należy dodać ok. 100 tys. pracowników kontraktowych, rezydentów i przedsiębiorców zagranicznych, inwestujących w Polsce, obywateli z krajów zachodnich albo Europy Środkowej. Nie chodzi o menedżerów i korpoludków, którzy na zlecenie szefostwa raz są tu, raz tam, lecz ludzi, którzy właśnie w Polsce szukają swojej szansy na sukces i godne życie. Ten trend też warto odnotować, bo się nasila zwłaszcza w największych polskich miastach.

Uchodźcy są między nami

W Polsce azyl uzyskują też uchodźcy polityczni. Status uchodźcy ma ok. 3 tys. osób. Są to przede wszystkim obywatele Rosji, w zdecydowanej większości Czeczeni, ale nieoficjalnie wiadomo (zainteresowani nie chcą tego z wiadomych względów nagłaśniać), że w tej grupie azylantów z Rosji są również etniczni Rosjanie, którzy z różnych powodów uciekli przed prześladowaniami reżimu Putina.

Bardzo szybko Polska staje się więc krajem atrakcyjnym dla imigrantów. Wpływa na to demografia i sytuacja na rynku pracy (powiększa się luka demograficzna w Polsce z powodu emigracji oraz wchodzenia w dorosłość pokoleń niżu lat 90.), kwestie prawne (w Polsce łatwiej ludziom spoza UE dostać pracę niż w Europie Zachodniej), polityczne (niestabilna sytuacja na Wschodzie i stabilna w Europie Środkowej) oraz gospodarcze (coraz dynamiczniejszy rozwój polskiej gospodarki).

Mimo tak skokowego wzrostu liczby obcokrajowców pracujących i osiedlających się w Polsce nie ma jednak w naszym kraju istotnych napięć na tle etnicznym. Jeśli ktoś nie dowierza, niech porówna sobie zdarzające się czasami, pożałowania godne incydenty w Polsce z sytuacją w miastach Europy Zachodniej czy nawet USA. Owszem, internet pełen jest nienawistnych słów, ale w sieci to norma, tu dosłownie każdy staje się obiektem nienawiści.

Przyjeżdża, kto chce

Wróćmy więc z internetu do rzeczywistości. Otóż Polacy, wbrew czarnej propagandzie środowisk liberalno-lewicowych, to na ogół ludzie dobrzy i otwarci. Cenią też to, że ci konkretni przybysze, których spotykają, naprawdę chcą w Polsce żyć i pracować. Widzą ich wysiłki i to, ile wnoszą do naszej gospodarki i naszego życia. Widzą, że szanują też polską kulturę i zwyczaje (np. szybko uczą się języka), bo są po prostu Polakom kulturowo bliscy.

Mimo to w Polsce i całej Europie jest wielu ludzi szczerze przekonanych, że Polska jest zamknięta i ksenofobiczna. Dlaczego? Konkretnie dlatego, że Polacy (jak pokazują sondaże) nie chcą przyjmować imigrantów z Afryki. Przy czym nie chodzi im o rasę, lecz o wyznanie. Pewnie gdyby w Polsce chciała się osiedlić liczna grupa chrześcijan z Afryki czy Bliskiego Wschodu, Polacy chętnie by ich przyjęli. Nie nazywajmy więc postawy wielu Polaków ksenofobią czy rasizmem, lecz strachem, że „będzie tak jak na Zachodzie”. To i tak czysto teoretyczne rozważania, bo prawie żaden muzułmanin (a także chrześcijanin czy wyznawca innej religii) z obecnej afrykańsko-azjatyckiej fali imigracyjnej i uchodźczej do Europy nie chce osiedlić się w Polsce.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Smoleńsk pod specjalnym nadzorem

Kolejne doniesienia na temat amerykańskich ekspertów, którzy będą współpracowali z polskimi śledczymi i Prokuraturą Krajową, są niepokojące. Polskie służby mają informacje o związkach z Rosją co najmniej dwóch specjalistów, którzy mają się zajmować katastrofą smoleńską. I niestety nie chodzi o błahe sprawy, lecz te najpoważniejsze, dotyczące bezpieczeństwa Polski.

Wiadomo, że wyjaśnienie tragedii smoleńskiej jest priorytetem obecnej władzy. Musimy się dowiedzieć, jak zginęli polski prezydent i towarzysząca mu elita. Jednak w zdobyciu tej wiedzy nie pomogą ludzie, którzy byli ekspertami MAK-u i współpracownikami Tatiany Anodiny czy stałymi komentatorami mediów takich jak Russia Today i agencja Sputnik. Ludzie, którzy byli przeciwni instalowaniu w Polsce tarczy antyrakietowej, którzy we współpracy z Władimirem Putinem nie widzieli niczego złego. W tej sytuacji rodzi się pytanie: kto chce skompromitować prokuratora Marka Pasionka, a docelowo ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę? Komu się nie podoba twardy kurs resortu sprawiedliwości? Kto prowadzi grę, która ma się zakończyć katastrofą?

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl