Nowe śledztwo ws. nowych nagrań?

Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Prokuratura Regionalna w Warszawie przekazała do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga do prowadzenia sprawę dotyczącą treści upublicznionych niedawno nagrań w restauracji "Sowa i Przyjaciele".

"Na obecnym etapie Prokuratura przeprowadzi czynności sprawdzające (...) zmierzające do ustalenia istnienia podstaw do wydania postanowienia o wszczęciu postępowania przygotowawczego" - poinformowała rzeczniczka warszawskiej prokuratury regionalnej Agnieszka Zabłocka-Konopka.

Dokumenty w tej sprawie - wydruki podsłuchanych rozmów - zostały przesłane do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Przekazano je "celem podjęcia z urzędu stosownych działań" - dodała.


Pierwszą czynnością będzie wystąpienie do stacji telewizyjnej, która wyemitowała te nagrania - powiedziała Zabłocka-Konopka. "Dotychczas nie było żadnego postępowania w tej sprawie" - wyjaśniła rzeczniczka.

Samo ściganie podsłuchów zgodnie z Kodeksem karnym, odbywa się nie z urzędu, a na wniosek ewentualnych poszkodowanych, a taki wniosek w sprawie ostatnich nagrań do prokuratury nie wpłynął do żadnej z warszawskich prokuratur - dowiedziała się PAP.

12 czerwca TVP Info opublikowało nowe nagrania z podsłuchów w restauracji "Sowa i Przyjaciele". W spotkaniu uczestniczyli m.in. b. rzecznik rządu Paweł Graś, b. minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński, b. szef BOR gen. Marian Janicki i ks. Kazimierz Sowa.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Olsztyn: niezły bigos z Małkowskim!

/ Yarl; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

  

Komisarzem wyborczym w Olsztynie jest ten sam sędzia, który... prowadzi proces Czesława Jerzego Małkowskiego o gwałt. Małkowski, który startuje w wyborach na prezydenta miasta, nie chciał komentować tej sytuacji. Rzecznik sądu zapewnił, że prawo dopuszcza takie sytuacje.

Komisarzem wyborczym w Olsztynie jest sędzia Mariusz Stachowiak, który na co dzień orzeka w Sądzie Rejonowym w Olsztynie. Jako sędzia tego sądu prowadzi proces karny kandydata na prezydenta Olsztyna Czesława Jerzego Małkowskiego o gwałt na urzędniczce. Proces ten nie zakończy się przed wyborami - sąd wyznaczył już terminy rozpraw pod koniec października.

Sędzia Stachowiak w marcu 2018 r. został powołany przez Państwową Komisję Wyborczą na komisarza wyborczego w Olsztynie. Jak poinformował dyrektor olsztyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Piotr Sarnacki formalnie funkcję komisarza sędzia objął 3 kwietnia, a jego kadencja będzie trwała 5 lat. "Kandydatów na komisarzy wyborczych wskazywał minister spraw wewnętrznych" - dodał Sarnacki.

W czasie, gdy trwała już kadencja sędziego Stachowiaka jako komisarza wyborczego, Czesław Jerzy Małkowski zdecydował o starcie w wyborach na prezydenta Olsztyna. Prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski powiedział, że sędzia Stachowiak poinformował w czasie procesu Małkowskiego o tym, że jest komisarzem wyborczym i zapytał strony, czy w związku z tym zgłaszają jakieś wnioski.

"Strony o nic w związku z tym nie wnosiły, a sędzia uznał, że nie ma tu żadnego konfliktu, bo on jako komisarz będzie czuwał nad prawidłowością przebiegu wyborów, nie będzie bezpośrednio liczył głosów, czy w inny sposób decydował o wyniku wyborów. Kodeks postępowania karnego dopuszcza takie sytuacje"

- podkreślił sędzia Dąbrowski-Żegalski.

Czesław Małkowski, który  na konferencji podsumowującej swoją kampanię publicznie apelował o "uczciwe liczenie głosów" odmówił odpowiedzi na pytanie, czy ma jakieś obawy względem tego, że sędzia, który prowadzi jego proces jest komisarzem wyborczym. Przedstawicielka komitetu Małkowskiego Krystyna Flis zapewniła, że "absolutnie nikt nic nie ma przeciwko".

"Mówiąc o uczciwym liczeniu głosów mamy na myśli komisje obwodowe, tych co bezpośrednio liczą głosy, a nie pana komisarza. Absolutnie wierzymy w jego uczciwość"

- powiedziała Krystyna Flis.

Z sędzią Stachowiakiem nie udało się skontaktować.

Prowadzony przez sędziego Stachowiaka proces Małkowskiego jest drugim rozpoznawaniem sprawy - w 2015 r. (po czteroletnim procesie) sąd w Ostródzie skazał Małkowskiego na 5 lat więzienia oraz zakazał przez 6 lat sprawowania kierowniczych stanowisk w jednostkach samorządu terytorialnego. Małkowski został wówczas uznany za winnego zgwałcenia urzędniczki, która była w ostatnich tygodniach ciąży oraz jej molestowania - przy czym w ocenie sądu - czynów tych miał się dopuścić, wykorzystując relację zależności. Sąd apelacyjny w Elblągu uchylił ten wyrok i sprawa na nowo trafiła do sądu.

Małkowski był prezydentem Olsztyna od 2001 r., przez prawie dwie kadencje - do 2008 r., gdy mieszkańcy Olsztyna odwołali go w referendum lokalnym po wybuchu tzw. seksafery w ratuszu. Mimo toczącego się śledztwa, a potem nierozstrzygniętej sprawy przed sądem, Małkowski dwukrotnie (w 2010 r. i 2014 r.) kandydował na prezydenta Olsztyna. Za każdym razem przegrywał w II turze z obecnym włodarzem miasta Piotrem Grzymowiczem. Zdobył natomiast mandat radnego, który nadal sprawuje.

Małkowski jest z zawodu nauczycielem historii, od 1986 r. był dyrektorem Okręgowego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk w Olsztynie. Po zlikwidowaniu PRL-owskiej cenzury powrócił do wyuczonego zawodu, zostając w jednej z olsztyńskich szkół nauczycielem historii. Na początku lat 90. wstąpił do SdRP, a później do Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w 1998 r. został wybrany do rady miasta Olsztyna, a następnie zaczął jej przewodniczyć. W tym samym roku został sekretarzem Rady Wojewódzkiej SLD. Potem wystąpił z partii.

Na stanowisko prezydenta Olsztyna kandyduje ośmiu kandydatów: Beata Bublewicz (Koalicja Obywatelska); Monika Falej z Komitetu Wyborczego Wyborców "Wspólny Olsztyn", Michał Wypij (Zjednoczona Prawica); miejski radny Krzysztof Kacprzycki (SLD); poseł Andrzej Maciejewski (Kukiz'15); Czesław Małkowski (własny komitet), Tomasz Pitura (Komitet Wyborczy Wyborców Olsztyn Kocham), a także obecny prezydent Piotr Grzymowicz (własny komitet, popierany przez PSL).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl