niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
29 czerwca 2017

Blokada nie zaszkodzi białoruskiej elektrowni jądrowej

Dodano: 19.06.2017 [21:18]
Blokada nie zaszkodzi białoruskiej elektrowni jądrowej  - niezalezna.pl
foto: Bloki elektrowni jądrowiej we Francji; By Stefan Kühn, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=94202
Zapowiedzi Litwy, że zablokuje eksport do UE energii z powstającej na Białorusi elektrowni jądrowej w Ostrowcu, wywołują „co najmniej uśmiech”, gdyż siłownia ma zaspokoić potrzeby samej Białorusi - powiedział wicepremier Białorusi Uładzimir Siemaszka. Wiceszef białoruskiego rządu zapewnił, że ewentualna rezygnacja przez kraje UE z kupowania od Białorusi energii nie powstrzyma projektu elektrowni, powstającej w Ostrowcu (biał. Astrawiec), niecałe 50 kilometrów od Wilna. Zasugerował jednocześnie, że jeśli strona białoruska będzie miała nadwyżki energii, to mogłaby sprzedawać je na przykład Polsce.

Siemaszka wypowiadał się dziś w Moskwie podczas trwającego w rosyjskiej stolicy forum Atomexpo. Jak podkreślił, obserwuje komentarze na temat białoruskiej siłowni, i wymienił „stanowisko niektórych sąsiadów, w szczególności Litwinów”, iż zablokują oni dostawy energii z białoruskiej elektrowni jądrowej na eksport do Unii Europejskiej.

U mnie wywołuje to co najmniej uśmiech, dlatego że kiedy podjęliśmy decyzję o tym, by budować elektrownię atomową (...), to nie budowaliśmy jej do celów eksportu, a własnej konsumpcji (energii)

- powiedział Siemaszka. Jak przekonywał, gospodarka Białorusi wyszła obecnie z recesji i będzie wracała do szybszego wzrostu produkcji i tym samym zapotrzebowania na energię.

Jego zdaniem „nie należy mówić”, że jeśli Litwa, Polska i UE nie będą kupować energii z Białorusi, to „elektrownia atomowa zostanie wstrzymana”. Siłownia jest bowiem „na sto procent obliczona na konsumpcję wewnętrzną”. Deklarując możliwość sprzedaży Polsce nadwyżek energii, białoruski wicepremier zapewnił:

Jesteśmy gotowi, jeśli będzie dalej zainteresowanie ze strony Polski, by nawet zbudować podstację na granicy i dostarczać energię, jaka będzie wam potrzebna. Jesteśmy zainteresowani współpracą.


Odnosząc się do zastrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa budowanej elektrowni, Siemaszka przekonywał, iż Białorusinom, którzy najmocniej ucierpieli w wyniku katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986 roku, zależy na wybieraniu projektów, które są „najbardziej niezawodne i bezpieczne”.

Argumentował, że miejsce budowy stacji zostało wybrane spośród ponad 80 rozważanych lokalizacji spełniających określone kryteria. Przekonywał również, że bezpieczny jest rosyjski projekt reaktorów generacji trzy plus. Wskazał, że działają one od 2008 roku w Chinach i - jak zapewnił - „nie ma żadnych problemów, żadnych zakłóceń”.

Zawsze byłem zwolennikiem tego, że zbudujemy tę elektrownię razem z Rosją

- powiedział białoruski wicepremier, zapewniając, że rozmowy toczyły się także z innymi koncernami ze świata.

Udział produkowanej w Ostrowcu energii ma stanowić ponad jedną czwartą (27-28 proc.) ogółu wytwarzanej energii elektrycznej na Białorusi.

W lipcu zeszłego roku prawie 65 tys. obywateli Litwy poparło społeczny projekt ustawy zakazującej kupowania energii z siłowni atomowej powstającej na Białorusi. Litewscy parlamentarzyści argumentowali wtedy, że dwie trzecie wyprodukowanej w Ostrowcu energii Białoruś zamierza eksportować przez Litwę na Zachód, w tym m.in. do Polski. Ówczesny minister energetyki Rokas Masiulis kilkakrotnie zwracał się do państw sąsiedzkich - Polski, Łotwy, Estonii i Finlandii - z apelem o nienabywanie energii z siłowni w Ostrowcu.

15 czerwca br. parlament Litwy przyjął ustawę głoszącą, iż białoruska elektrownia jądrowa zagraża bezpieczeństwu narodowemu Litwy, środowisku i zdrowiu społeczeństwa.

Siłownia budowana w obwodzie grodzieńskim ma się składać z dwóch bloków energetycznych rosyjskiej produkcji z reaktorami nowej generacji WWER-1200 o mocy 1200 MW każdy. Okres eksploatacji przewidziano na 60 lat. Paliwem ma być nisko wzbogacony uran U-235. Źródłem zaopatrzenia w wodę do systemów chłodzenia będzie rzeka Wilia, płynąca później w kierunku Wilna. Pierwszy blok ma zostać uruchomiony w 2019, a drugi w 2020 roku.
Autor: Źródło: ,
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Najnowocześniejsza w Środkowej Europie siłownia nuklearna w Paks, która od swojego początku często budziła opór, kontrowersje, a obecnie zazdrość wrogo nastawionej do Węgrów Komisji Europejskiej, po latach stała się nie tylko symbolem bezpiecznego źródła taniej energii oraz nowoczesności, ale także magnesem przyciągającym żądną i spragnioną wiedzy młodzież europejską oraz turystów ze wszystkich stron świata - twierdzi dyrektor elektrowni Antal Kovács, który w latach 1992 - 2004 był jednym z najtrudniejszych rywali Pawła Nastuli w kat. 95 kg i Rafała Kubackiego w kat. 100 kg.

Nieznane młodym Polakom szczegóły z życiorysu dyrektora „Atom Anti” czyli Atomowego Tośka:
http://forum.wnp.pl/topic/2631...

Przez ostatnie 29 lat, każdego roku w miesiącu lipcu organizowany jest przez elektrownię w Paks Atom Cup - najpoważniejszy Europejski Turniej Juniorów w Judo. Tradycyjnie, corocznie około 500 dziewcząt i chłopców z całej Europy przyjeżdża tutaj w lipcu na 10-14 dniowe zgrupowania treningowe przed tym turniejem lub po jego zakończeniu. W czasie pobytu w mieście Paks młodzież korzysta niepowtarzalnej możliwości oglądania centrum dla zwiedzających (Látogatóközpont) LK, pobytu w centrum szkoleniowym MTC, poznania pierwszego na świecie muzeum energetyki nuklearnej AEM oraz punktów relaksowo- wypoczynkowych miasta, Dunaju czy Balatonu.

Dyrektor pokszańskiej siłowni Antal Kovács, ojciec trojga dzieci nie planuje urlopu z rodziną w czasie trwania Turnieju AC ze względu na to, że w tym okresie elektrownię nuklearną w Paks odwiedza tysiące turystów, dziennikarzy sportowych, szefów ekip, trenerów oraz młodych judoków, z którymi spędzone chwile nie są dla Atomowego Tośka czasem straconym.

Na Węgrzech trwają już ostatnie przygotowania do rozpoczęcia rozbudowy siłowni nuklearnej o dwa nowe reaktory identyczne jak w elektrowni, powstającej w Ostrowcu. Jak oznajmił dyrektor Antal Kovács przy budowie najnowocześniejszego bloku energetycznego z reaktorem WWER 1200 najnowszej generacji 3+ nie powinno zabraknąć Polaków, dzięki którym 34 letni „węgierski bliźniak Żarnowca” - elektrownia w Paks jest dziś wzorem na skalę światową.

I gdzie to Międzymorze?

Tam gdzie ci chlupie w...

Powinniśmy postąpić dokładnie tak jak Litwa - nie z miłości do tego kraju ale we własnym interesie. Nie można kupować energii od państwa które udostępnia swe terytorium wojskom Rosji by tuż pod naszą granicą ćwiczyć atak na zachód.

z Biznesem i z mniejszoscia polska na Białorusi jest blizej nam Polakom niz z Litwinami.Litwa zawiazała na bazie swojej historii więz z niemcami,ale nie maja nic do zaoferowania.30% kraju wyemigrowało,wszedzie bieda z nedza.Litwa buduja swoja elekttrownie atomowa wg rosyjskich projektow i głowny rynek zbytu małby byc w Polsce.Litwini jak grecy chca swietować ,nic nie robic i brac pieniadze od kazdego.

Może i bieda, ale nie większa niż w Polsce , a ty Łukaszenki tak nachalnie nie zachwalaj .

Oj Litwini zginiecie bez pomocy Polski (albo Rosji)wybór należy do was.My pamiętamy o Możejkach jak zablokowaliście dostawy ropy po kupnie rafinerii przez Orlen ,jak traktujecie Polaków jako mniejszość - więc jeśli coś chcecie od nas to SIĘ POPRAWCIE I NAPRAWCIE NIEDOCIĄGNIĘCIA W STOSUNKACH DOBROSĄSIEDZKICH.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl