Zamachy uderzą po kieszeni zwykłych Brytyjczyków. Chodzi o milionowe kwoty

By Theron from Midland, MI, USA - London-BigBen, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48909699

Małgorzata Krakowska

Kontakt z autorem

Eksperci oceniają, że po zamachach w Londynie liczba odwiedzających stolicę Zjednoczonego Królestwa może spaść nawet o 30 procent.

W ciągu trzech tygodni w Wielkiej Brytanii doszło do trzech aktów terroru. We wczorajszym zamachu w Londynie zginęła jedna osoba, a 10 zostało rannych. W wyniku wybuchu na koncercie amerykańskiej wokalistki Ariany Grande 23.05 w Manchesterze śmierć poniosły co najmniej 22 osoby, a kilkadziesiąt odniosło rany. W zamachu na londyńskim moście London Bridge i ataku na pobliskim targu Borough Market zginęło co najmniej sześć osób, a blisko 50 rannych trafiło do szpitala. Do zamachów przyznali się terroryści z Państwa Islamskiego. Zdarzenia te odbiją się na finansach Brytyjczyków żyjących z turystyki.

- Zamachy mają ogromny wpływ na ludzkie emocje. Ludzie są przekonani, że świat staje się coraz bardziej niebezpieczny - tłumaczy analityk Patrick Surry z firmy turystycznej Hopper dla CNN Money.

Wielka Brytania nie jest jedynym państwem, którego przemysł turystyczny może czekać stagnacja. Spadek liczby turystów odnotowano również we Francji i Belgii. Po zamachach terrorystycznych w Paryżu w 2015 r., liczba odwiedzających to miasto spadła o 30 procent, straty zaś oszacowano na 750 mln euro. Z kolei po atakach na lotnisko w Brukseli, stolica Belgii zaliczyła 25-procentowy spadek liczby turystów.

Wśród bardziej narażonych na ataki terrorystyczne są też kurorty w regionie Morza Śródziemnego, np. Cypr. Pod koniec maja br. służby tego kraju zatrzymały podejrzanego o planowanie zamachu, którego celem mieli być prawdopodobnie izraelscy turyści.

Czytaj też: Brytyjczycy: Na wakacje najlepiej jechać do Polski. Tam jest najbezpieczniej

Eksperci ds.bezpieczeństwa międzynarodowego podkreślają, że globalizacja i masowe migracje w znacznym stopniu ułatwiają siatkom terrorystycznym przeprowadzanie zamachów. W grudniu 2016 roku policyjna agencja Unii Europejskiej EUROPOL alarmowała, że terroryści z ISIS wykorzystują fale uchodźców aby przedostać się do UE.

Dżihadyści udający uchodźców są faktem

- czytamy w raporcie przygotowanym przez EUROPOL.

Wzrastające współzależności pomiędzy państwami, ścisłe więzi - nie tylko polityczne, ale i ekonomiczne, czy społeczne sprawiają, iż wewnętrznej stabilności państwa zagrozić mogą nie tylko konflikty zbrojne, ale także kryzysy ekonomiczne i społeczne, które przybierają wymiar transnarodowy

- tłumaczą Robert Keohane i Joseph Nye w pracy „Power and Interdependence: World Politics in Transition”.

Czytaj też: Dlaczego terrorysta z Berlina nie został deportowany? Szokujące ustalenia ws. zamachu

Od 2014 roku w Europie dokonano 18 zamachów terrorystycznych. W atakach tych śmierć poniosło w sumie 389 osób, a rannych zostało 1736 obywateli.
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Niezapowiedziana wizyta papieża

Niezapowiedziana wizyta papieża

Prezydent Duda weźmie udział w ćwiczeniach…

Prezydent Duda weźmie udział w ćwiczeniach…

"Misie" z ekstazy rozprowadzane…

"Misie" z ekstazy rozprowadzane…

Większe kary za używanie komórki podczas…

Większe kary za używanie komórki podczas…

May: To przełomowy moment w historii…

May: To przełomowy moment w historii…

Niezapowiedziana wizyta papieża

Papież Franciszek / ACKI/pixabay.com

Franciszek złożył niezapowiedzianą wizytę w klinice rehabilitacyjnej Santa Lucia w Rzymie. Odwiedziny te to kontynuacja tzw. piątków miłosierdzia z Roku Świętego, gdy Ojciec Święty udawał się do miejsc naznaczonych cierpieniem.

Placówka przy rzymskiej ulicy Ardeatina, do której po południu przyjechał papież, to znane centrum, w którym rehabilitację przechodzą pacjenci po ciężkich wypadkach, wylewach, chorujący na stwardnienie rozsiane i Parkinsona.

W trakcie wizyty w klinice Franciszek był na oddziale rehabilitacji, gdzie przebywają dzieci dotknięte chorobami neurologicznymi. Papież rozmawiał z małymi pacjentami i ich rodzicami. Przyglądał się też ich ćwiczeniom rehabilitacyjnym.

Następnie Ojciec Święty poszedł na oddział, gdzie leżą osoby całkowicie sparaliżowane w wyniku wypadków samochodowych. Był też w sali gimnastycznej, w której ćwiczą osoby starsze.

To kolejna papieska wizyta, której wcześniej nie zapowiadano. W marcu tego roku Franciszek udał się, także w piątek, do ośrodka i kliniki dla niewidomych w Wiecznym Mieście.

W maju kontynuując piątki miłosierdzia Franciszek pojechał do nadmorskiej dzielnicy stolicy Włoch, Ostii, by tak, jak to czynią proboszczowie, pobłogosławić mieszkania wiernych.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Prezydencki minister zabrał głos ws. Królikowskiego: To nie jest doradca Andrzeja Dudy

Michał Królikowski / Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

– Profesor (Michał Królikowski – przyp. red.) nie jest doradcą prezydenta i nie jest instytucjonalnie związany z kancelarią prezydenta – podkreślił Paweł Mucha, wiceszef KPRP, pytany przez dziennikarzy o byłego ministra sprawiedliwości w rządzie PO-PSL.

Białostocka prokuratura bada powiązania finansowe Michała Królikowskiego ze spółką paliwową, która pojawiła się w śledztwie dotyczącym wyłudzeń VAT

Na antenie RMF FM Królikowski, który bierze udział w pracach nad prezydenckimi projektami ustaw o SN i KRS,  stwierdził, że to nie on jest „celem tej całej sprawy”. – Myślę, że jestem pionkiem, to że pionka można przewrócić, to jest jasne. Natomiast celem tego całego zabiegu jest – według mojej oceny – pan prezydent – mówił prof. Królikowski. – Cały ten zabieg służy temu, żeby zdyskredytować autorytet pana prezydenta i jakość przygotowywanych przez niego ustaw – dodawał. 

Paweł Mucha, wiceszef kancelarii prezydenta, był dziś pytany przez dziennikarzy o sprawę Królikowskiego.

Prezydent ze spokojem podchodzi do tych informacji, które pojawiły się w opinii publicznej. Niewątpliwie te sprawy wymagają wyjaśnienia. Wyjaśnienia wymagają także informacje, które były podawane przez profesora Królikowskiego 
– odpowiedział Mucha. Dodał, że prezydent „skupia się przede wszystkim na tym, aby dokonać reformy naprawy wymiaru sprawiedliwości zgodnie z interesem publicznym”.

Prezydencki minister podkreślił jednocześnie, że wypowiedzi prof. Królikowskiego „nie są wypowiedziami w imieniu kancelarii prezydenta, bo profesor nie jest doradcą prezydenta i nie jest instytucjonalnie związany z kancelarią prezydenta”.

Źródło: PAP, niezalezna.pl, RMF FM

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl