niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 lipca 2017

Odnowiono groby polskich żołnierzy w Użance

Dodano: 19.06.2017 [14:55]
Odnowiono groby polskich żołnierzy w Użance - niezalezna.pl
foto: A. Derska
Pracownicy Ambasady Polski na Białorusi i przedstawiciele miejscowej społeczności polskiej uporządkowali mogiły polskich żołnierzy na cmentarzu w Użance pod Nieświeżem – około 100 kilometrów na zachód od Mińska. Pochowano tam kilkudziesięciu żołnierzy, którzy zginęli w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1920-21.

Mogiły zostały oczyszczone i pomalowane specjalną farbą. Posprzątano też teren wokół cmentarza. W porządkowaniu polskich grobów wziął udział Konrad Pawlik – ambasador Polski na Białorusi. Marcin Wojciechowski, radca ambasady, który również uczestniczył w porządkowaniu, powiedział Polskiemu Radiu, że na grobach zapalono znicze i złożono kwiaty. 

Jest to kolejna taka akcja, którą organizujemy w ambasadzie razem z białoruską Polonią. Cieszymy się, że w ten sposób można czcić pamięć polskich bohaterów

– powiedział Wojciechowski.Dodał także, że gdy groby są posprzątane, dbają o nie miejscowi – nawet ci niemający ścisłych związków z Polską. W ten sposób pamięć o polskich żołnierzach jest jeszcze bardziej pielęgnowana.
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Największy podziw, szacunek i podziękowanie dla wszystkich ratujących groby naszych bohaterów za Bugiem!

Wstyd jednak ze nasze państwo nie zajmuje się ochroną pamięci... Sam wielokrotnie widziałem zdewastowane groby żolnierskie na "Białorusi", Ukrainie i Litwie, i serce się kraje. Także i wtedy, gdy przy akceptacji miejscowego polskiego/katolickiego proboszcza w miejscu żołnierskich grobów powstają nowe pochówki. To jest zgroza i hańba jak dla rubelków sprzedaje się polskość!

W maju tego roku widzieliśmy te pobielone groby na cmentarzu w Użance, natomiast już w ubiegłym roku te groby również były oczyszczone (spryskane środkiem chwastobójczym) i zastanawialiśmy się kto je oczyścił. Na tym cmentarzu pochowani są nasi przodkowie i krewni. Użanka to wieś położona ok 9-12 km od Nieświeża. Najciekawsza jest najstarsza część tego cmentarza z XIX i początku XX w. Takich kwater żołnierzy polskich na wiejskich cmentarzach Białorusi widzieliśmy mnóstwo.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl