niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 lipca 2017

Obchody 225 rocznicy bitwy pod Zieleńcami

Dodano: 18.06.2017 [17:37]
Obchody 225 rocznicy bitwy pod Zieleńcami - niezalezna.pl
foto: Jan Piotr Norblin, Bitwa pod Zieleńcami
Dziś w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyły się uroczystości upamiętniające zwycięską bitwę pod Zieleńcami, która odbyła się 225 lat temu. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odczytał list Beaty Szydło skierowany do uczestników obchodów.

- Wspominamy dziś chwalebny rozdział historii naszej ojczyzny. W czerwcu 1792 r., przeciwstawiając się sile imperium rosyjskiemu, polska armia pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego odniosła zwycięstwo w wojnie w obronie Konstytucji 3 Maja - napisała premier. Podkreśliła, że "bitwa pod Zieleńcami to symbol męstwa i odwagi polskiej armii, która stanęła w obronie wielkiego marzenia Polaków o wolności".

- Dzisiejsza uroczystość jest hołdem dla wszystkich uhonorowanych Orderem Wojennym Virtuti Militari, żyjących, zmarłych i poległych dam i kawalerów orderu. Jest hołdem dla tych, dla których umiłowanie wolności i walka o ojczyznę były i pozostają najważniejszym nakazem - oceniła premier.

Podczas uroczystości odczytano również okolicznościowy list prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

-Trudno nie wskazać na paradoks, że chyba najbardziej antyheroiczny król w naszych dziejach ustanowił odznaczenie przyznawane za żołnierską dzielność największym bohaterom - napisał prezes PiS. Dodał, że "ich życiorysy są dla nas wielką skarbnicą, z której możemy czerpać wspaniałe wzory miłości ojczyzny i odwagi życiowej".

W dalszej części uroczystości odczytano apel pamięci, a Orkiestra Reprezentacyjna WP odegrała hasło Wojska Polskiego. Okolicznościowe wieńce i wiązanki kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożono m.in. w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, prezes Rady Ministrów, a także dam i kawalerów Orderu Virtuti Militari oraz weteranów walk o niepodległość RP i osób represjonowanych.

Po defiladzie uczestnicy obchodów przeszli pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie w obecności pocztów sztandarowych delegacje złożyły wieńce. Kwiaty złożono także pod tablicą pamiątkową poświęconą Bohaterskim Obrońcom Ojczyzny Odznaczonym Orderem Wojennym Virtuti Militari.

Rozpoczęte poranną mszą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego obchody zakończyła po południu ceremonia złożenia wieńców i wiązanek kwiatów na grobie płk. Zygmunta Łabędzkiego, prezesa Stowarzyszenia Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Organizatorem obchodów był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Autor: Źródło: ,
DZIAŁ: ,
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

"...marzenia Polskow o wolnosci..." toz to faszyszm w najczystrzej formie i te slowa nie powinny pasc.

Moja rodzina dobrze zyje,za wasze pienadze=my jestesmy PO=Zlodzieje=PO=LSZEWIKI.

Pani Beata napisała piękne słowa i jak zwykle w takich razach POlityk Platformy Donald Tusk nie zabrał głosu.

Kiedy mowa o dobru, bohaterstwie i historii Polski milczy nasz Donald Tusk absolwent historii UG.
Nie PO to kończył historię na UG by sławić dobre imię Polski.
Słychać go tylko tam gdzie można Polsce szkodzić.

Chyba i tak jest przekonany, że najbardziej mu do twarzy w mundurze dziadka.

Tusk to taki Ciołek XXIw. Za kasę od obcego zrobi wszystko. Makrela doskonale zainwestowała tak jak uczyniła to Katarzyna II.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl