niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
22 czerwca 2017

Już tak łatwo drzewa nie wytniesz

Dodano: 17.06.2017 [08:45]
Już tak łatwo drzewa nie wytniesz - niezalezna.pl
foto: Unsplash
Od dziś zaczynają obowiązywać zaostrzone przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych gruntach. W pewnych przypadkach, by wyciąć drzewo, trzeba będzie wcześniej uzyskać zgodę w gminie.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o ochronie przyrody nie trzeba będzie zgłaszać wycinki do gminy, jeżeli obwód pnia na wysokości 5 cm nie będzie przekraczał: 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego; 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego; 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Jeżeli drzewo będzie miało większy obwód, jego planowaną wycinkę trzeba będzie zgłosić w gminie. W zgłoszeniu trzeba będzie podać imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczyć nieruchomość, oraz dołączyć rysunek bądź mapkę gdzie na działce znajduje się planowane do wycięcia drzewo.

Po dokonaniu zgłoszenia, gmina będzie miała 21 dni, by przeprowadzić oględziny drzewa, które miałby zostać wycięte. Następnie samorząd będzie miał 14 dni na wydanie ewentualnego zakazu. Urzędnik sprawdzi np. czy drzewo bądź drzewa nie są chronione. Urząd będzie mógł nie zgodzić się na wycinkę m.in. na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na zieleń lub chronionym innymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, bądź jeśli drzewo będzie nosiło znamiona drzewa pomnikowego. W tym ostatnim przypadku kryteria, na podstawie których samorząd będzie mógł wydać taki zakaz, zostaną określone w rozporządzeniu ministra środowiska. Będzie on miał na nie jeszcze pół roku.
Autor: Źródło:
DZIAŁ: ,
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

To znaczy, ze te grunty nie sa już prywatne tylko po bolszewicku znacjonalizowane.

glupio zrobili ze pod wplywem krzyku zdrajcow i zaprzancow wycofali sie z poprzednich rozwiazan chociaz zawsze mozna wyciac porabac na kawalki i powiedziec ze drzewo mialo mniejszy obwod pnia

... czyli generalnie znikomy margines możliwości zakazu !!!

Jestem z PiS.Ale to jest durna dezyzja PiS-u Przestraszyli sie jazgotu durnej opozycji.I jak zwykle glupie urzedasy beda decydowac o mojej wlasnosci.Boicie masowej wycinki drzew? Wprowadzcie przepis -limit wycinki drzew do np.4 rocznie na dzialce.Skonczy sie wycinanie setek drzew pod np supemarkety. Niech oni sie staraja zgode urzedasow.Teraz wlasciciel dzialki bedzie robil tak jak robiono dotychczas spryska drzewo np randapem i po jego uschnieciu bedzie wycinal suszke.Mialo byc latwiej, prosciej,Miales decydowac o swojej wlasnosci.A jest jak bylo za komuny.Smutne i wkurzajace.

Ingerencja panstwa w czyjs prywatny ogrod czy dzialke spowodowala niesamowite straty w drzewostanie,miliony drzew nie posadzonych,miliony mlodych drzew i krzewow wycietych ,wyrwanych z korzeniami zeby nie urosly za duze,miliony wycietych na wszelki wypadek bo nie wiadomo jakie bedzie prawo za miesiac czy rok,miliony drzew i krzewow wycietych pod byle pretekstem czy za lapowke bo drzewo nagle stalo sie problrmem,klopotem,wrogiem wrecz swojego wlasciciela.Tych wszystkich co za to odpowiadaja to bym wsadzil do wiezienia na dwadziescia lat a pozniej zrobil egzamin czy zdaja sobie sprawe z tego co zrobili

Wielu niby obrońców nie rozumie jednego. Sedno sprawy nie polega co i jak możemy robić z drzewami. Tylko chodzi o to, na ile pozwolimy urzędnikom szarogęsić się na swoim terenie. Ale tego na pewno nie zrozumieją ludzie zniewoleni.

Kontrola wycinki drzew w miastach to nie jest jakaś nowelizacja rodem z kosmosu to jest normalne w innych krajach. W Kanadzie gdzie drzew jest pod dostatkiem jak w ruskiej Tajdze, samowolka przy wycince drzew w mieście nie jest dozwolona już powyżej obwodu 15cm, za 3 drzewa o średnicy powyżej 15cm płaci się za zezwolenie $390 dolców i $89 za każde dodatkowe drzewo (nie dotyczy drzew które stanowią zagrożenie). Chodzi o utrzymanie drzewostanu i nie zmienianie krajobrazu w terenie zabudowanym i zamieniania go w beton.

W przypadku nie kontrolowanej wycinki są wysokie kary, to samo dotyczy budowania basenów i poszerzania wjazdu do domów, za wycinkę kawałka krawężnika przy wjeździe jest kara $5tys. plus koszty naprawy. Urzędnicy używają Google Maps i specjalnego oprogramowania do wyłapywania nadużyć.
Nie dajcie się ponosić propagandzie opozycji totalnej i ich rzekomych afer PiS.

Mądry kolego, a powiedz mi no jakie restrykcje i opłaty za wycinkę drzew panują w Texasie?
Chyba farmer ze śmiechu by się seszczał jakbyś gadał, że musi się kogoś pytać, żeby ściąć własne drzewo.

No i co z tego wynika - w państwach totalitarnych, opanowanych przez lewackich urzędników jest to normalka. Suweren, co najwyżej, stając przed urną ma wybór między dżumą a cholerą.

Bo taka wlasnie jest obecna Kanada - - panstwo pol-policyjno-totalitarne, ktore nawet nie jest samostanowiaca o sobie REPUBLIKA -- a jakas polityczna pokraka-efemeryda, o nazwie monarchii parlamentarnej !!!!

Policjanci uzbrojeni po zeby .... pija darmowa kawe po kawiarniach, a spoleczenstwo jest ROZBROJONE do kostek !!!!

Lewactwo oraz PO-lityczna PO-prawnosc panosza sie WSZEDZIE od Pacyfiku do Antlantyku .... obroncow nienarodzonego zycia wlaczaja do wiezienia !!!!

Willkomen Muslime !! //// idzie nadal pelna para, miedzy innymi dzieki temu pojebanemu lewactwu, oraz temu dupkowi pierwszemu ministerkowi, ktory jest tylko marnym cieniem swojego wspanialego ojca !!!!

Dziwicie sie, ze razem z ta zapedalona Jewropa, to kanadole robia medialna nagonke na obecnego prezydenta USA, pana Donalda Trumpa ????

Mnie to wcale nie dziwi :o(

God bless America !!!!

ENDE

O co ten lament? - w kraju totalitarnym nie istnieje coś takiego jak własność prywatna. Wszystko co masz, należy do "państwa", jeżeli coś przegapili to niebawem to naprawią.
Podejrzewałem ,że banda nierobów ( urzędników), rzuci się na tą ustawę i PiS "wymięknie" i w porę wyciąłem to co mi przeszkadzało. Teraz oprócz cyprysików i tuj, niczego nie nasadzę, a i tego będę pilnował, aby przypadkiem bardzo nie "utyło" ,zaś samosiejki od razu do kompostownika.

Nie masz racji. Totalitaryzm nie rozróżnia własności, bo on istnieje tam gdzie nie przestrzegane są prawa Boga. Dam przykład. Czy poczułbyś różnicę w tym kto by Cię okradł, pobił, zniszczył, zastraszył, czy osoba lub osoby prywatne tworzące tak zwaną mafię, siejącą postrach, gdzie nawet tak znienawidzone przez ciebie państwo nie dałoby im rady, czy struktury państwa, jednowładztwo, tak zwany zamordyzm policyjno-ustawowo, czytaj parlamentarno-sądowniczy. Do kogo byś się w takiej sytuacji zwrócił o pomoc?. To wszystko nie jest tak jak piszesz na poziomie prywatne dobre, państwowe złe. Trzeba szukać dobra, prawdy, równowagi, solidarności, by w ogóle się porozumieć między sobą. Temat "rzeka"

Min. Szyszko jeszcze przed wyborami prowadzil kampanie w obronie lasow panstwowych. PO bardzo chcialo te lasy sprzedac. Niemniej 2 mln osob zaglosowalo aby jednak lasow nie sprzedawac, z obawy przed masowa wycinka przez potencjalnych wlascicieli. Ta kampaie byla jednym z najwiekszych sukcesow bezposredniej demokracji w Polsce. I smiem twierdzic, ze zawazyla na wynikach wyborczych. Zatem jestesmy spoleczenstwem ktore docenia wartosc srodowiska naturalnego, i potrafi troszczyc sie o to srodowisko. Mnie co zdziwilo najbardziej, to wlasnie ustawa zezwalajaca wycinke drzew bez pozwolen, poniewaz nijak sie ona miala do dzialan min. Szyszki z okresu przed wyborami. Nie wiem jakie byly motywy jej podjecia. Na szczescie min. Szyszko zorientowal sie, ze ustawa jest zbyt liberalna, a moze za bardzo zaufal polskiemu spoleczenstwu, liczac na jego zdrowy rozsadek. Niestety, okazalo sie, ze poki co jednak wciaz potrzebna jest interwencja urzednikow, w takich sprawach - bo czesto jeszcze wielu z nas mysli "wolnoc Tomku w swoim domku" - z wiadomymi skutkami. Dlatego ja chce podziekowac za ta zmiane.

Jesteś dyletantem i głupcem tłumaczącym sobie rzeczywistość na opak . Lub perfidnym wyrachowanym zaczadzonym komunizmem propagandystą kłamiącym i wprowadzającym w błąd niewykształconych ludzi nie znających złożonej problematyki Ochrony Przyrody oraz Ustawy o Lasach . Lasy i Ochrona Przyrody nie mają nic wspólnego z zielenią i zadrzewieniem na prywatnej posesji . Skoro chcesz chronić drzewa na posesjach prywatnych przed ich właścicielami posadzone za ich prywatne pieniądze to zrekompensuj im finansowo straty za ograniczenie własności. Ponieważ twoje myślenie jest typowe dla człowieka sowieckiego zaczadzonego komunizmem wymuszającego realizacje swoich pseudoekologicznych urojeń czyimiś rękami i za czyjeś pieniądze odbierające mu władztwo nad jego własnością. Takie myślenie jest płytkie i wynika z niedokształcenia oraz z mentalności twoich rodziców i dziadków którzy przybyli do Polski na ruskich czołgach .

Brawo Leśniczy

Przed zmianą ustawy przez Min. Szyszko, moi znajomi byli przeciwni ingerencji urzędnika w sprawy drzew na działkach. Jednak po zmianie wprowadzonej przez PiS nagle stali się orędownikami zakazów, kontroli, pozwoleń itp. Propaganda postkomunistyczna, a może jeszcze wręcz komunistyczna, robi swoje. Własność prywatna to przecież własność kułaka, a kułaka wręcz powinno się gnębić. On powinien omijać drzewo na swojej działce, grabić liście, ekologicznie je utylizować (w plastiku) itd. No i oczywiście płacić za wycięcie (jeżeli jest to związane z działalnością gospodarczą) w imię równości z innym równym obywatelem, który nigdy na działce nie miał drzewa. Gdyby to PO wprowadziła brak obowiązku zezwoleń na wycinkę , ta sama propaganda wmówiłaby społeczeństwu, że są to działania typu "mój brzuch moja decyzja", a niektórzy celebryci robiliby sobie zdjęcia z piłami w ramach poparcia dla słusznej idei.

Wielkie brawa Leśniczy!!!

Dałeś świetną wykładnię temu homosowietikusowi.

A ta obecna ustawa wysmażona pod naciskiem takich właśnie "obrońców" drzew na prywatnych posesjach jest jeszcze GŁUPSZA niż poprzednia. Mam wielki żal do polityków mojej opcji, że ulegli tej opętańczej nagonce na świetną ustawę dającą możliwość kształtowania wyglądu swojego siedliska na swojej własności bez ingerencji w moją własność biurokratów.

chciałem dodać, że najwięksi obrońcy drzew na prywatnych posesjach mieszkają od pokoleń w BLOKACH WIELORODZINNYCH,nawet nie wiedzą na czym pielęgnacja drzew i ochrona środowiska polega.

Pożyczę Bobra

:-))!

Coraz więcej tych błędów PiS. Jestem jako wyborca zawiedziony. W nadchodzących wyborach zagłosuję na Narodowców .

Których "Narodowców"? :)

Zapewne Polskich Narodowych Narodowców

Decyzja o zmianie ustawy o Ochronie Przyrody była błędem !
Teraz totalna opozycja zobaczyła ,że PiS jest słabe bo ustąpiło . Ataki na PiS tylko się wzmogą po tej decyzji bo pokazała ona że można za ich pomocą zmiękczyć PiS i doprowadzić do bezbronności. Decyzja typowo lewacka .
To błąd panie Kaczyński i to przed wyborami !!! Zastanów się pan kto panu podsunął ten pomysł - To jest kret lub głupiec !

Wiem że nie wszystkim to się spodoba co napiszę ale...Brak mi jeszcze obowiązku ponownego nasadzenia drzew na tych działkach gdzie wcześniej (przed nowelizacją) z PAZERNOŚCI, dodam z PAZERNOŚCI, wycięto drzewa. Ciekawskich wysyłam do prześledzenia powstania TATRZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO.Była do tej pory za sprawa decyzji PiS-u wolność dysponowania swoim, a skorzystali CWANIACZKI. Trudno, nie było roztropności to będzie decyzja urzędnika. Nadmiar wolności, z tego wynika przeradza się w ANARCHIĘ.

Spieprzaj lewaku na ONET lub inny szwabski POrtal !

Takie komuchy jak ty wolą żyć na betonowej pustyni.

Won KODziarzu z tego portalu .Bezmózga e-ko POkrako , agencie Angeli !

Tyle razy pisano,że właściciel powinien mieć swobodę w dysponowaniu swoją własnością ale do twojego betonowego łba to nie może dotrzeć !

A już się was będę pytał, tępe urzędasy, aż się zdziwicie.

przywiazany jestes? czy tylko nawalony? belkot.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl