niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
26 lipca 2017

Czy Dylan popełnił plagiat?

Dodano: 14.06.2017 [21:32]
Czy Dylan popełnił plagiat? - niezalezna.pl
foto: Wikimedia Commons/Vitoria Gasteiz
Przemowa amerykańskiego muzyka Boba Dylana, którą wygłosił w czasie ceremonii wręczania Nagrody Nobla, może być plagiatem.

Amerykański magazyn Slate podaje, że treść przemowy jest podobna do tekstu, który został opublikowany w serwisie internetowym SparkNotes. Śledztwo dziennikarzy Slate wykazało szereg podobieństw między postem jednego z autorów serwisu, a tekstem przemowy Dylana, w której piosenkarz przywołuje cytaty z trzech książek, które wywarły największy wpływ na jego karierę.

Dylan wygłosił przemowę w formie wiersza beatowego, który wyrecytował przy akompaniamencie pianina. Dziennikarzy zaintrygował fragment powieści Mobydick autorstwa Hermana Melvilla, która pojawia się w tekście przemowy, a nie występuje w ani jednym z jej wydań. Podczas gali Dylan powiedział, że “ci którzy odnoszą rany trafiają do Boga, zaś inni pogrążają się”. Ale dziennikarze magazynu Slate odkryli, że w tekście autora z serwisu SparkNotes znajduje się podobny cytat, który brzmi: ,,ci,których próby doprowadziły do Boga, aniżeli ich pogrążyły”.

W sumie reporterzy doszukali się 19 innych podobieństw, które Dylan przytacza w swojej przemowie. W tekście Dylana pojawia się też kilka wyrażeń, których nie ma w powieści Melvilla, ale które występują w tekście opublikowanym na portalu.

Bob Dylan został kilkakrotnie oskarżony o plagiat. W jednym ze swoich utworów pieśniarz posłużył się fragmentami dziewiętnastowiecznego poety Henry’ego Timroda, a w wydanym w 2001 r. przez siebie albumie Love and Theft, doszukano się że słowa niektórych utworów były oparte na powieści japońskiego pisarza Junichi Sagi “Spowiedź Yakuzy”.

Ani rzecznik prasowy Boba Dylana ani Norweski Komitet Noblowski nie ustosunkowały się jeszcze do publikacji magazynu Slate. W październiku 2016 r. muzyk otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie Literatury za ,,stworzenie nowej poetyckiej ekspresji, która wpisała się w wielką tradycję amerykańskiej pieśni”.
Autor: Źródło:
DZIAŁ: ,
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

wziąłem, więc moje.

Mam 62 lata i na Cream, Doors,Leed Zeppelin oraz Dylanie i innych się wychowałem.Niezły był rozjazd od bluesa po hard rock i pop etc.
Dobra muzyka sama się obroni a tacy ludzie jak Clapton,Hendrix, Mayal,Dylan ,Jager nie popełniają plagiatów.
Oni się inspirują nawzajem.
Ps. Wracając na nasze podwórko może o Kolorowych jarmarkach napiszecie ,,fachowcy"

Dylan dokonał plagiatu a nasz Bronkobil podrosjanił obrazki i ekspres do kawy, nie mówiąc o meblach.

Samo pomyślenie że przemowa mogła być plagiatem,to już cieżki oprzejaw anstysemityzmu.

Nic nowego-- pismacy, wokół których jest szum medialny i zostali z róznych wzgledów (np. sa agentami wpływu) mocno nagłosnieni jako Artyści, często kradną całe frazy, metafory z dobrych, ale mało znanych pisarzy.Potem jest gadka: Co, ja, taki znany i wielki, miałbym kraść od kogos, kogo nikt nie zna?! Własnie od takich się kradnie- trudno ukraść od bardzo znanych, bo szybko wyjdzie na jaw.

Poszukujący prawdy i Boga często mówią to samo, trudno o oryginalność. Matoły i kłamcy za to ględzą co im ślina na język przyniesie i co jeden to oryginał. Ale jaki z nich i ich bełkotu pożytek?

Ko, trollu, to twój bełkot, podczas którego gapisz się w lustro...i taki z tego masz poźytek, he he he...

A co ćpasz od rana??

Czemu mnie to nie dziwi?

Inaczej bys gadał, gdybyś np. wymyślił radio, a ktoś inny by ci ukradł pomysł i uzyskał patent.
Jak wielu ludzi ma za nic własnośc intelektualną!Coraz bardziej zbliżamy się do III świata. Zreszta jest już za miedzą.

Życie też jest plagiatem.

Skandal. Wszyscy wiedzą, że prawdziwym autorem był Lech Wałęsa.

Przykre, nawet karygodne decyzje Papieża Franciszka ale ja się skupię na sprawach Polskich i bezpośrednio kieruje się do pana Prezesa PIS Jarosława Kaczyńskiego!!!
-jeżeli w krótkim czasie, bardzo nawet szybko nie ujawnicie Raportu-Aneksu WSI, nie przeprowadzicie Dekomunizacji i Lustracji w całości w naszej ojczyźnie to niestety nie będę Was popierał i nikogo już z Waszej sfery nie posłucham !!!!!Myślę że dorosły człowiek osoba publiczna powinna dotrzymywać słowa a jak nie ma słowa czy cofa dane słowo to powinna iść w odstawkę i nic nie tłumaczy Was i Pana Panie Prezesie że nie realizujecie tego co Wyborcom obiecaliście !!!
Pozdrawiam Was Polacy-Rodacy w Kraju i za Granica !!!!

Bardzo sprytne to co piszesz. Ale po 1 nie zabierzesz swojego głosu bo postawię dolary przeciwko żołędziom ze nigdy na PIS nie głosowałeś. Po 2 jeśli nawet to przeniesiesz głos na super złodziei i o niebo większych kłamców bo teraz po prostu innej opcji nie ma. Po 3 kogo ma lustrować kiszczaka, jaruzela bo nie ma takiego prawa żeby lustrować za "zasługi" tatusiów tego towarzystwa. Powinni to zrobić ok. 20 lat temu ci którym naprawdę służysz. Po 4 z kim ma to zrobić z tymi czerwonymi sądami a może proponujesz samosądy? Po 5 pozdrów swoich rodaków ze wschodu a Polaków zostaw w spokoju.

Maryla Rodowicz skomponowała i napisała słowa do słynnej piosenki "Odpowie ci wiatr". Dylan przetłumaczył to na angielski zaśpiewał i zarobił miliony dolarów.

e tam... taki czas - taki glos. MOWA EPOKI. niejeden to samo i w zupelnie roznych miejscach rownoczesnie(albo jestes na fali, albo nie..he, he....) Ludzie mysla podobnie, a podobno czas powiela ludzkie twarze....To prawda?

no shit ,ja codzien popelniam plagiat np mowiac dzien dobry ktos uzyl tych slow juz kiedys,czy tym reporterom nie odwalilo

Władeczek szkodzi, bardzo szkodzi....

Nie wiem czy reporterom, ale tobie odbiło na pewno, skoro swój uczony wywód zaczynasz shit-em (g*wnem)

Dlaczego nie jestem zaskoczony ? Ano dlatego, że wiem iż Dylan jest ...Żydem. Zatem "plagiatorstwo" ma we krwi. Mało kto wie, że Einstein jest królem plagiatorów. Jego Szczególna Teoria Względności to modelowy przykład plagiatu. Wszystko, dosłownie wszystko zerżnął od genialnego Francuza Poincarego oraz Duńczyka Lorentza. Nawet słynny wzór E = mc2 nie jest jego lecz Włocha Olinto de Pretto. PS Jest jednak kilka rzeczy które świadczą o tym, że Einstein to wybitny fizyk ale nie jakiś kosmiczny geniusz wszechczasów. Niewątpliwie był łajdakiem.

A ja głupi całe życie myślałem, że Lorentz był Holendrem...;) A co do Einsteina, jeśli nazwie się go "królem plagiatorów", to co w takim razie powiedzieć o innych naukowcach, którzy również garściami korzystali i korzystają z dorobku innych uczonych? Jeśli chodzi o szczególną teorię względności (STW), wielkość Einsteina polega na tym, że potrafił połączyć w jedną całość wszystkie wymienione odkrycia i nadał im interpretację fizyczną, tworząc dla nich ramy teoretyczne. Podpierając się wynikami doświadczenia Michelsona-Morleya, zbudował STW wyłącznie na dwóch założeniach: zasadzie względności i niezmienności prędkości światła. Zrewolucjonizował nasze rozumienie przestrzeni i czasu. Myślę, że to wystarczy, żeby traktować go jako geniusza.

Bob Dylan zmienił religię na Chrześcijaństwo.

To kwestia handlowych genów a nie wyznania.

Raczej wszystko jest dziełem jego serbskiej żony, bo to ona była genialnym fizykiem i matematykiem.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl