Czy Dylan popełnił plagiat?

Wikimedia Commons/Vitoria Gasteiz

Przemowa amerykańskiego muzyka Boba Dylana, którą wygłosił w czasie ceremonii wręczania Nagrody Nobla, może być plagiatem.

Amerykański magazyn Slate podaje, że treść przemowy jest podobna do tekstu, który został opublikowany w serwisie internetowym SparkNotes. Śledztwo dziennikarzy Slate wykazało szereg podobieństw między postem jednego z autorów serwisu, a tekstem przemowy Dylana, w której piosenkarz przywołuje cytaty z trzech książek, które wywarły największy wpływ na jego karierę.

Dylan wygłosił przemowę w formie wiersza beatowego, który wyrecytował przy akompaniamencie pianina. Dziennikarzy zaintrygował fragment powieści Mobydick autorstwa Hermana Melvilla, która pojawia się w tekście przemowy, a nie występuje w ani jednym z jej wydań. Podczas gali Dylan powiedział, że “ci którzy odnoszą rany trafiają do Boga, zaś inni pogrążają się”. Ale dziennikarze magazynu Slate odkryli, że w tekście autora z serwisu SparkNotes znajduje się podobny cytat, który brzmi: ,,ci,których próby doprowadziły do Boga, aniżeli ich pogrążyły”.

W sumie reporterzy doszukali się 19 innych podobieństw, które Dylan przytacza w swojej przemowie. W tekście Dylana pojawia się też kilka wyrażeń, których nie ma w powieści Melvilla, ale które występują w tekście opublikowanym na portalu.

Bob Dylan został kilkakrotnie oskarżony o plagiat. W jednym ze swoich utworów pieśniarz posłużył się fragmentami dziewiętnastowiecznego poety Henry’ego Timroda, a w wydanym w 2001 r. przez siebie albumie Love and Theft, doszukano się że słowa niektórych utworów były oparte na powieści japońskiego pisarza Junichi Sagi “Spowiedź Yakuzy”.

Ani rzecznik prasowy Boba Dylana ani Norweski Komitet Noblowski nie ustosunkowały się jeszcze do publikacji magazynu Slate. W październiku 2016 r. muzyk otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie Literatury za ,,stworzenie nowej poetyckiej ekspresji, która wpisała się w wielką tradycję amerykańskiej pieśni”.
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

I po co nam Górniak! Japończycy popisowo zaśpiewali hymn Polski

/ fot. screen/mat.pras.

To jest absolutny hit sieci - japońskich chór wykonujący "Mazurka Dąbrowskiego" najpierw podbił serca audytorium koncertu poświęconego muzyce Chopina, teraz pokochali go internauci. "Zawsze wzrusza mnie polski hymn, a teraz mam oczy pełne łez" - pisze jedna z użytkowniczek Twittera.

Chociaż koncert został wyemitowany w japońskiej telewizji w Niedzielę Wielkanocną, hitem internetu stał się dopiero teraz. Nagranie doczekało się wielu pozytywnych komentarzy od użytkowników Twittera:

 

W komentarzach nie zabrakło również nawiązań do feralnego wykonania hymnu Polski przez Edytę Górniak podczas Mundialu w 2002 roku:

 

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl