niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 lipca 2017

77. rocznica pierwszego transportu Polaków do Auschwitz

Dodano: 14.06.2017 [14:52]
77. rocznica pierwszego transportu Polaków do Auschwitz - niezalezna.pl
foto: auschwitz.org
Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Pierwszy transport Polaków dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie. 

Obóz Auschwitz, którego zalążek stanowiły 22 murowane budynki przedwojennych koszar wojskowych, w miarę upływu czasu systematycznie rozrastał się przestrzennie i organizacyjnie. W szczytowym okresie swego rozwoju, latem 1944 r. obejmował około 40 km kw. terenu w bezpośrednim sąsiedztwie, i ponad 40 obozów filialnych rozrzuconych w promieniu kilkuset kilometrów. W tym czasie w kompleksie obozów Auschwitz przebywało około 135 tys. ludzi (105 tys. zarejestrowanych i około 30 tys. niezarejestrowanych), czyli 25 proc. więźniów wszystkich obozów koncentracyjnych (525 tys.).

Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy - od 1942 r. - stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) - nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny.

Z okazji 77. rocznicy pierwszego transportu Polaków, do Muzeum Auschwitz przybyła delegacja rządowa z premier Beatą Szydło. 

Wstrząsający i haniebny proceder przemysłowego mordu prowadzony w obozach koncentracyjnych na zawsze pozostawił piętno na losach świata. Obóz Auschwitz-Birkenau to miejsce uświęcone krwią ponad miliona niewinnych ofiar, ludzi, po których została pustka w sercach kochających ich rodzin i bliskich. Nie pozostała po nich jednak pustka w historii, nie pozostała po nich pustka w naszych sercach, pamiętamy o nich i pamiętać będziemy na zawsze

– powiedziała premier.

Jak podkreśliła szefowa rządu obchodzony 14. czerwca Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich, Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady w szczególny sposób przypomina o ich indywidualnych losach, jak i o tragicznej części historii Polski. Zaznaczyła, że 77 lat temu w zatłoczonych wagonach dotarł z Tarnowa do obozu w Auschwitz pierwszy masowy transport więźniów, wśród których znaleźli się m.in. uczestnicy kampanii wrześniowej, członkowie ruchu oporu, działacze polityczni i społeczni, ludzie różnych wyznań, w tym Żydzi.

Wstrząsający i haniebny proceder przemysłowego mordu prowadzony w obozach koncentracyjnych na zawsze pozostawił piętno na losach świata. Dla tych zbrodni nienawiści nie ma i nigdy nie będzie usprawiedliwienia, dlatego tak ważne jest przekazywanie prawdy o tamtych wydarzeniach.


– dodała.

Premier podkreśliła, że wielkim zadaniem dla polityków, jest doprowadzić do tego, by tak straszliwe wydarzenia nigdy więcej się nie powtórzyły.

 
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Pan D.Tusk najwyrazniej potrzebuje pomocy psychologa czy tez psychoanalityka. Krytykuje nie wypowiedz polskiej premier ale swoje wyobrazenie o tym co pani premier miala na mysli gdy powiedziala to co powiedziala. Trzeba pomoc mu wrocic do rzeczywistosci.

Dlaczego to przemowienie tak nie spodobalo sie Tuskowi? Moze nie chodzilo o jakies skojarzenia ale o to, ze pani premier domaga sie by Niemcow nazywac sprawcami a Polakow ofiarami ludobojstwa w czasie wojny. On sam tylko patrzec czy nie zacznie mowic o polskich obozach koncentracyjnych bo on nie jest przedstawicielem polski a polskosc uwaza za nienormalnosc.

Pani Premier w swoim wystapieniu powiedziala to co nalezalo powiedziec, wypowiedziala slowa, ktore powinny pasc z ust szefowej polskiego rzadu. Slowa te musza byc slyszane wyraznie i glosno przede wszystkim w Polsce, ale rowniez w Europie i na calym swiecie. Zarowno czas, miejsce i tresc przemowienia byly jak najbardziej, zasadne, spojne i merytoryczne. W Polsce zyja jeszcze ludzie, ktorzy przeszli pieklo II Wojny Swiatowej, ktora rozpetaly Niemcy po podpisaniu ukladu Ribentrop-Molotow, wojny, ktora Niemcy rozpetaly z pelna premedytacja na polskiej ziemi, ziemi zaatakowanej barbarzynsko przez faszystowskie bandy z zachodu i bolszewickie watahy od wschodu, ziemi, ktora wraz z jej mieszkancami nieslusznie jako pierwsza najbolesniej ucierpiala. W Polsce zyja bliscy, wrecz cale rodziny, bestialsko i nieslusznie pomordoawnych w KL takich jak Auschwic, ktory jest tylko symbolem wszystkich obozow smierci utworzonych przez niemieckich okupantow na polskiej ziemi, podobnie jak Katyn jest symboleem wszystkich miejsc pochowku pomordowanych Polakow na nieludzkiej ziemi przez bolszewickie hordy.
Zgroza przejmuja wypowiedzi wszystkich oponentow P.Premier B. Szydlo. Zgroza przejmuje fakt, ze tacy 'ludzie' zyja w Polsce, mieszkaja wsrod Polakow, ktorzy oplakuja swoich najblizszych, czesto nie wiedzac w jakich okolicznosciach zgineli i gdzie zostali wrzuceni do dolow niepamieci bez nalezytego chrzescijanskiego pogrzebu, ludzie oplacani z pracy tych pokrzywdzonych czekajacych na odkrycie prawdy i slowa "przepraszam". Ci ludzie czynia najwjecej halasu i zgielku, jak puste beczki toczace sie po bruku, ludzie, ktorych tepoty glow nie usunie nawet najlepszy szlifierz diamentow, ludzi, ktorzy
uzywaja nog jedynie po to, by puste ich glowy nie toczyly sie po drogach jak puste baniaki, ludzie, ktorzy stawiaja sie w pierwszym szeregu jako wrogowie Polski i Polakow, bezkarnie i bezczelnie demonstrujac swoje antypolskie postawy i poglady. Tylko zapomnieli o tym, ze najwieksza sila zdolna zetrzec wszystkie zlo i tworcow tego zla w proch , jest sila narodu jako suwerena w Ojczyznie.

Tusku i Schetyno ! Wy, oprócz wyglądu, nie macie innych cech ludzkich. Mój brat miał wówczas zaledwie 18 lat. Był właśnie w tym pierwszym transporcie więźniów z Tarnowa do Auschwitz i tam zginął. Wasze wypowiedzi są, jak na was przystało, nieludzkie. Wierzę, że dostaniecie to na co zasługujecie. Jak nie w tym to w przyszłym świecie. Sprawiedliwość was dosięgnie.
W sieci jest film o Auschwitz. Jego tytuł; "Dni mojego życia - historia prawdziwa". Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę.

Wystąpienie Pani Premier takie jak być powinno. Zgodne z prawdą historyczną i potrzebne. Reakcja na nie Tuska i Schetyny kuriozalna i obrzydliwie zdradziecka. Dowodzi jedynie, że osoby te nic wspólnego z polską racją stanu nie mają. Im, jak widać, bliższe są interesy obcych i własne kariery niż interesy narodu i państwa polskiego. Takie tendencje były już widoczne krótko po okrągłym stole.III RP powstała na zgniłym fundamencie i wymaga przebudowy.
Zaprzaństwo ciągle jedno ma imię. Skupione jest dziś głównie wokół totalnej opozycji i wrogich Polsce obcych mediów. Totalni awanturnicy coraz bezczelniej zdradzają swoje antypolskie inklinacje. Nie możemy mieć złudzeń, że czeka nas zdecydowane starcie z tym wewnętrznym i umocowanym zewnętrznie wrogiem aż do uzdrowienia mechanizmów kierujących polskim życiem publicznym.Wybory samorządowe będą wyjątkowo ważne. Będzie to kolejne starcie z postbolszewickim bezhołowiem.

Obrona Polski Wrzesień 1939 r. była obroną także późniejszych ofiar Niemiec Hitlera - Polaków i Żydów w Auschwitz, Dachau, Naunnegamme, w obozach i więzieniach niemieckich 1939-1945. Trzeba walczyć. Inni się poddali Hitlerowi jak Vichy. Trzeba być silnym państwem! Broniliśmy Warszawy. Padliśmy. Ale Hitler nas nie pokonał! Więcej by zginęło ludzi gdyby sobie wjechał i mordowała kogo chciał.

Pewnych rzeczy politykom nie wypada mówić wprost. Moim zdaniem Pani Premier mówiąc o zagrożeniu bezpieczeństwa Polski miała oczywiście na myśli Rosję. Wojska NATO mocno ostudziły zapał do zaboru Polski i budowania tutaj gułagów, ale takie chęci na wschodzie zawsze były, są i będą.

Panie pośle PiS ....Tarczyński...czy warto wchodzić w polemikę
z jakąś zabłąkaną intelektualnie Gozdyrą lub (p)OSŁEM
Grabcem z POpapranej partii którzy w bełkocie lewackiej tuby
,,Waszyngton Post,,widzą głos całego świata w kontekście słów
Premier Beaty Szydło w Auschwitz ....100% racji Pani Premier
lekcja historii i doświadczenie historyczne każe Nam poprzeć
Panią która wykazuje tyle troski o Nasze bezpieczeństwo!!!
POpaprańcom i lewakom śni się coś na miarę układu z Monachium,
że będą decydowali za Nas ci co wywołałali chaos i destabilizację w Europie swoją obłędną polityką i chcą obarczyć Polskę swoją głupotą!
Grabiec i Gozdyra rżną głupa lub rzeczywiście są nimi........
polecam wycieczkę za Odrę ,te ich ofiary wojny to męskie
byczki 95 % pochodzi z państw co z Syrią i Aleppo łączy tylko
to że wyznają wiarę w Allacha!
Tak trzymać Pani Premier Szydło!!!!!!!!

Solidarność-podziemie...drukarz.
Syn więźniarki Ravensbruck Tekla Leipzig!

Niewygodne informacje o Oświęcimiu - relacja byłego polskiego więźnia: https://www.youtube.com/watch?...

Na niemieckim onecie, pod ich krytycznym doniesieniu o oświadczeniu premier Szydło podczas pobytu w tym obozie, usiłowałem zamieścić następujący komentarz:
"Tak, Polska, w 1939 r., nie potrafiła, bo w istocie nie mogła, na skutek wielokrotnej i wielorakiej przewagi militarnej hitlerowskich Niemiec, obronić SWOICH OBYWATELI, W TYM ŻYDÓW, przed hitlerowskim barbarzyństwem, którego Oświęcim jest najbardziej znanym przykładem. Gdyby to było możliwe NIE BYŁOBY AUSCHWITZ! Szydło mówi właśnie dokładnie to! Są wokół nas grupy barbarzyńców, przed którymi musimy się bronić, jeśli nie chcemy powtórki z NASZEJ historii. I nie pocieszy mnie, jeśli w wyniku zaniedbań naszych rządów, mielibyśmy doczekać się zniknięcia Pałacu Kultury, którego rozbiórki chce wielu, w wyniku ataku podobnego do tego na Twin Towers."
Niemiecki onet, jako propagandowe narzędzie Berlina w Polsce, MUSI zostać zniszczony.

I dzisiaj w tą tragiczną dla Nas rocznicę jakiś potomek
niemiecko -hitlerowskich sukinsynów mówi o nastepnej relokacji
chcąc zalać Naszą Ojczyżnę tymi których zaprosili do siebie i
stworzyć zagrożenie dla Rzeczypospolitej!
Niech ten eurokołchozowy lewak potomek relokatorów niemiecko-
hitlerowskich Fiterstain ...jak go zwał tak go zwał weźmie
do pustego łba ,że My Polacy sami zapraszamy swoich gości i
nie mamy w ich zwyczaju ich wypraszać oraz sami wybieramy
zapraszanych bez pośrednictwa ,szczególnie niemieckiego !

Polskie media powinny rozesłać na cały świat! Polacy byli znacznie wcześniej więźniami Auschwitz niż Żydzi! Każdy powinien o tym wiedzieć! I dopiero z tej perspektywy możemy dyskutować o "holokauście". Niestety dziś Żydzi holokaust mają już w d.pie. Dziś wymyślili lepszy geszeft: kolorowe rewolucje w krajach arabskich, ISIS (Israel Secret Intelligence Service) i najazd islamskich migrantów na Europę. DZięki temu liczą na to że staną się "zieloną wyspą" pokoju na Bl. Wschodzie w oczach Europejskich lemingów.

Autorzy Urzędu Polityki Rasowej, pracownicy Rassenpolitisches Amt, widzieli konieczność zmniejszenia liczby Polaków.

Zasadnicze cele polityki Rzeszy Niemieckiej w stosunku do narodów już podbitych, a także objętych aktualną i przyszłą niemiecką ekspansją zawierał osławiony Generalplan Ost (Generalny Plan Wschodni), opracowywany od jesieni 1941 r. w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA). Określał on sposób kolonizacji w ciągu 25-30 lat obszarów położonych na wschód od granicy Rzeszy. Obejmował więc Generalne Gubernatorstwo, traktowane jako niemiecki obszar życiowy (Lebensraum), wcielone ziemie polskie, radzieckie republiki bałtyckie, zachodnią Ukrainę, tereny po rejon Leningradu i Krymu oraz kolana Dniepru, a także wschodnią część Czechosłowacji. Liczbę Polaków GPO określał na 20-24 mln osób, z czego 80-85% (16-20,4 mln) miało zostać wysiedlonych na zachodnią Syberię. Można przyjąć, że pozostali zostaliby bądź wyniszczeni, bądź uznani za nadających się do zniemczenia i pozostawieni, bądź też użyci do robót przymusowych. Himmler na posiedzeniu komendantów różnych obozów w okupowanej Polsce 15 marca 1940 r. wydał polecenie aby "wszyscy fachowcy polskiego pochodzenia byli wykorzystani w przemyśle wojennym a następnie Polacy muszą zniknąć ze świata". Stwierdził, że "godzina każdego Niemca zbliża się", i że "jest rzeczą konieczną, by wielki naród niemiecki widział swe główne zadanie w zniszczeniu wszystkich Polaków".

Nie tylko Auschwitz jest symbolem zaplanowanego ludobójstwa na Polakach, ale też Palmiry, Piaśnica na Pomorzu, Intelligenzaktion i AB-Aktion wymierzona w polskie elity, Pawiak, Dachau – miejsce kaźni polskich księży katolickich, Sachsenhausen, Buchenwald, Stutthof, Gusen gdzie niszczono polską inteligencję i blisko 5 tys. obozów – o różnym charakterze – dla ludności cywilnej utworzonych przez niemieckiego okupanta na terenie Polski. Niemieckie ludobójstwo przeprowadzane na Polakach było skoordynowane z ludobójstwem przeprowadzanym na Polakach przez Sowietów, którego symbolem jest Zbrodnia Katyńska. W zdobytych polskich miastach, m.in. w Białymstoku, Brześciu, Przemyślu, oddziały Armii Czerwonej i Wehrmachtu odbywały wspólne defilady. W Krakowie tuż obok siedziby gubernatora Hansa Franka utworzony został konsulat generalny Związku Sowieckiego. To właśnie tutaj NKWD i gestapo wspólnie ustalały szczegóły ludobójstwa niemieckiego i sowieckiego, w tym eksterminację elit polskiej inteligencji.

WIĘCEJ:

http://www.gusen.org.pl/index....

Dlaczego informacja o tej rocznicy zamieszczana jest pod koniec dnia nie w wydarzeniach a gdzieś na dole strony głównej? Dlaczego nie ma informacji o tym że że 14 czerwca obchodzony jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych? Jedynie na dole w tekście jest wzmianka.

KL Auschwitz był jednym z narzędzi eksterminacji narodu polskiego.

Celem wojny rozpętanej przez Niemców i Sowietów było „zniszczenie Polski bez reszty”. Plany Rzeszy Niemieckiej wobec narodu polskiego ujawnili jej przywódcy w wygłaszanych przemówieniach oraz opracowanych na ich zlecenie konkretnych programach. 22 sierpnia 1939 r. Hitler oświadczył w Obersalzbergu w przemówieniu do dowódców Wehrmachtu: „...przygotowałem na razie tylko na Wschodzie moje oddziały Totenkopf, rozkazując im zabijać bez miłosierdzia i bez litości mężczyzn, kobiety i dzieci polskiego pochodzenia i polskiej mowy. Tylko w ten sposób zdobędziemy przestrzeń życiową, której potrzebujemy. Polska zostanie wyludniona i zasiedlona Niemcami". W dwu innych wypowiedziach jesienią 1939 r.wyjaśnił: "że tylko naród, którego warstwy kierownicze zostaną zniszczone, da się zepchnąć do roli niewolników" a na odprawie w Jełowej na Śląsku, 12 września 1939 r. - wskazał ponownie na konieczność masowego wyniszczenia polskiej inteligencji.

W ślad za oddziałami Wehrmachtu na napadnięte 1 września 1939 tereny polskie wkroczyły grupy operacyjne policji bezpieczeństwa [Einsatzgruppen] kierowane przez SS-Obergruppenführera i zastępcy Reichsführera SS Reinharda Heydricha, który oświadczył w dniu 7 września 1939 r., że "kierownicze warstwy ludności w Polsce powinny zostać tak szybko, jak to jest możliwe unieszkodliwione" i że aresztowane osoby tych grup należy wysyłać do obozów koncentracyjnych. A przedstawicieli warstw niższych do prowizorycznych obozów na zapleczu działania grup operacyjnych. Grupy operacyjne mają sporządzić listy, na których umieszczą wybitnych przywódców, ponadto listy warstwy średniej: nauczycieli, duchowieństwa, szlachty, legionistów, powracających oficerów itp."

Konkretny program zniszczenia narodu polskiego (tzw. "Memoriał") zawierał przedłożony władzom Rzeszy 25 listopada 1939 r. przez Urząd Polityki Rasowej NSDAP (Rassenpolitisches Amt der NSDAP). Memoriał ten zawierał m.in. program całkowitego wyniszczenia inteligencji polskiej, w tym pracowników nauki. Przewidywał też zamknięcie średnich i wyższych szkół polskich (co w szeregu przypadków miało już miejsce), oraz zakaz drukowania książek i czasopism w języku polskim.

Uroczystość 77 rocznicy, pierwszego transportu, jest zasadna. Gniewają mnie zakłamana i wypowiedzi naszych adwersarzy. Proszę zauważyć, że w prasie to wydarzenie zostało zakrzyczane rzekomo przez niewłaściwą wypowiedz. Tak, albo inaczej świat nie usłyszał, że pierwszymi OFIARAMI zbrodni niemieckiej byli Polacy. Pojawił się temat zastępczy, włożono w usta Pani Premier uchodźców.

Niestety, prawdopodobnie polska młodzież od swych dzisiejszych nauczycieli dowie się, że Niemcy do spółki z Polakami mordowali przedstawicieli narodu wybranego.

https://www.ore.edu.pl/program...

Bo niby po co obywatele kraju, na którego terenie są dziesiątki tysięcy miejsc kaźni narodu polskiego jadą do ciepłego Izraela. Pomoczyć stopy w Morzu Śródziemnym? Prywatnie mogliby tam pojechać już za dwa tysie, ale dochodzi do tego jeszcze poczucie, że się idzie w górę.

p.s.: Ktoś policzył ile to kosztuje podatnika?

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl