niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
29 czerwca 2017

Gdy umierały polskie stocznie, PO zamawiała statki w Chinach

Dodano: 14.06.2017 [08:53]
Gdy umierały polskie stocznie, PO zamawiała statki w Chinach - niezalezna.pl
foto: pixabay/mat.pras.
Polskiej Żegludze Morskiej grozi bankructwo, a prokuratura i Centralne Biuro Antykorupcyjne próbują rozgryźć największą aferę korupcyjną III RP, która doprowadziła do takiej sytuacji – ustaliła „Gazeta Polska”.

Polska Żegluga Morska (PŻM) to nadzorowane przez Skarb Państwa przedsiębiorstwo morskie działające w branży armatorskiej. Jego majątek to kilkadziesiąt miliardów złotych, w tym przede wszystkim pływająca po całym świecie flota 54 statków. Dziś PŻM, zarządzana przez ostatnie jedenaście lat przez Pawła Szynkaruka, znajduje się na skraju bankructwa. Przedsiębiorstwo jest zadłużone na ok. 1,5 mld zł. To nie przypadek. Pięć lat temu Centralne Biuro Antykorupcyjne odkryło korupcję przy zawieraniu umów spedycyjnych i rozstrzyganiu przetargów. Z ustaleń „Gazety Polskiej” wynika jednak, że to był tylko wierzchołek góry lodowej. Obecnie CBA wraz z Zachodniopomorskim Wydziałem Zamiejscowym ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej (WZPK w Szczecinie) prowadzi jedno z najbardziej skomplikowanych i wielowątkowych postępowań w Polsce. Akta śledztwa liczą 100 tomów, a dodatkowe załączniki zawierają w sumie 200 tys. stron dokumentów. Śledczy sprawdzają, czy przez lata w PŻM działała zorganizowana grupa przestępcza, która za łapówki zawierała niekorzystne dla przedsiębiorstwa kontrakty na spedycje, remonty, a także zakup i sprzedaż statków.

„GP” ustaliła, że jeden z wątków prowadzonego śledztwa dotyczy umów zawieranych przez PŻM na modernizacje i remonty statków ze spółką kolegi wpływowego zachodniopomorskiego polityka PO – Sławomira Nitrasa. Czy skandal w PŻM będzie jedną z największych afer III RP?

Jak pisze "GP" - kluczowym wątkiem badanym przez śledczych są okoliczności zakupu przez PŻM w ostatnich dwunastu latach 38 statków za kilka miliardów złotych. Te intratne zlecenia w okresie rządów PO–PSL otrzymały głównie chińskie stocznie. Część zgarnęły zakłady w Japonii. Może to dziwić. W tym czasie polskie stocznie bankrutowały z powodu braku zleceń. Z nieoficjalnych informacji „GP” wynika, że śledczy sprawdzają, dlaczego PŻM przepłaciła za chińskie statki, tracąc przy tym setki milionów złotych. Z analizy posiadanej przez prokuraturę wynika, że były one kupowane w okresie hossy na rynku armatorskim. To oznacza, że były wówczas nawet dwa razy droższe.

Np. cztery statki, jakie PŻM zakupiła w jednej z japońskich stoczni, na samej górce hossy, kosztowały około 47 mln dol. każdy. Te same statki na początku 2017 r. można było zamówić za 22 mln dol. Oznacza to, że tylko na tych czterech masowcach PŻM przepłaciła około 100 mln dol.

– Tak nie robi nikt na świecie znający tę branżę – denerwuje się Paweł Brzezicki, komisarz PŻM, do niedawna wiceminister gospodarki morskiej. To właśnie on otrzymał od szefa resortu – Marka Gróbarczyka – misję uratowania narodowego armatora. Sytuacja nie jest jednak prosta. PŻM jest zadłużona na 1,5 mld zł.

Zakup statków z chińskich stoczni był bowiem finansowany z kredytów, które oprócz PKO BP udzieliły PŻM także zagraniczne banki, głównie norweskie i holenderskie. Okoliczności zawarcia tych umów również badają szczecińscy śledczy. Wszystko dlatego, że – jak wynika z ustaleń „GP” – są one skrajnie niekorzystne dla przedsiębiorstwa. – Przykładowo kredyt był wzięty na 10 lat. Tymczasem bank już po sześciu latach mógł zażądać od PŻM natychmiastowej spłaty pozostałej części. Jeśli przedsiębiorstwo nie miałoby pieniędzy, wówczas bank zabierał częściowo już spłacone statki – tłumaczy osoba znająca materiały śledztwa.

Z nieoficjalnych informacji „GP” wynika, że niedawno jeden z zagranicznych banków skorzystał z tego zapisu. W efekcie PŻM musi znaleźć do końca miesiąca kilkadziesiąt milionów złotych, aby nie stracić praktycznie już spłaconych statków. Jeśli się nie uda, wówczas przedsiębiorstwo będzie bliskie bankructwa.

Więcej w najnowszym wydaniu tygodnika „Gazeta Polska”.

Autor: Źródło:
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Nie czytałem setek postów pod tym artykułem, więc nie wiem czy to co mam do przekazania zostało już podniesione.
Kryzys roku 2008 dotknął armatorów na całym Świecie. Nagle statki budowane za cenę, straciły na tej cenie 50%. Jestem w tej branży więc wiem jak mój armator 10 lat później zmaga się z problemem przepłacenia za budowę statków w latach 2005-2008 (na marginesie: jest to armator niemiecki i tak jak żaden z innych armatorów na całym Świecie ((włączając PŻM)) w tym czasie nie dał by się namówić na budowę statków w Europie)
Budowanie statków w Chinach 5 lat temu i teraz to ryzyko, ryzyko, że otrzymasz bubla do którego dopłacisz drugie tyle. Kwestia następna co PŻM budowało i po co, po to by wozić "węgiel" do tego małymi statkami po...co. Na tym się nie zarobi. Węgiel generalnie nie jest w cenie.
I nazwiska nie mają tu znaczenia (jeśli chodzi o ten artykuł), tu i teraz. Ja chciałbym, I naprawdę chcę się zapytać tej opcji (chociaż od lat stawiam głos na SLD) kto rozp.....lił PLO wówczas (w czasie przemian) firmę, która miała statki najnowocześniejsze na Świecie.

Jak to Kto...? Wyrzuc ze slowa PLO literke ( L ) i bedziesz mial jeszcze krotsza od-po-wiedz - a mianowicie PO !!

Prawdopodobnie w taki sam sposób miały być kupione Caracale. Też za podwójną cenę.

Fakt, że umowy z bankami są podejrzane, chociaż tak naprawdę ten punkt mógł zostać wyjęty z kontekstu jak to politycy wszystkich opcji lubią robić. Natomiast pan Brzezicki powinien być wilkiem z Wall Street, bo skoro uważa, że można przewidzieć jakie będą ceny statków za kilka lat, to zapewne wie też jakie będą kursy akcji na giełdzie w 2025.

Przedstawiasz sie jako "rybak" a piszesz o wilkach...? Na Wall Street "Rzadza" Rekiny i to bardzo duze Rekiny i jak sie wygodnie siedzi i sledzi ich "diagramowe plywanie" w gore i w dol... czy nawet na boki, to juz wiele mozna przewidziec - nawet na rok 2025 !!

Że też na tym portalu zawsze musi się znaleźć jakiś zakodowany filozof chłopski.

..robią w Polsce to wyrzucić je i oddac do jakiegoś
trybunału..może Handlowego...W 2013 roku w styczniu słyszałem takąinfo.,że polski? rząd chce kpic 50 statków dla Żeglugi Śródlądowej w CHINACH=Sanghaju ale tę informację tylko raz podano o 7 rano w komercyjnym rfm=wiadomo dlaczego.tA6f

..robią w Polsce to wyrzucić je i oddac do jakiegoś
trybunału..może Handlowego...W 2013 roku w styczniu słyszałem takąinfo.,że polski? rząd chce kpic 50 statków dla Żeglugi Śródlądowej ale tę informację tylko raz podano o 7 rano w komercyjnym rfm=wiadomo dlaczego.tA6f

Chyba z 50% dużych firm w Polsce to firmy niemieckie, chyba chodziło o to tym zdrajcom, aby 100% było niemieckich.

A gdzie byly wczesniej cba,czy policja, moze uczyly sie obslugiwac tasery z kamerka?

Co za głąby kierowały PŻM ? .. co za niedojdy , trak to jest gdy zatrudnia sie ludzi kolesi a nie fachowców.
Kolesie nie majacy wiedzy o prowadzeniu firmy zawsze zrujnują ,
bo do prowadzenia firmy trzeba miec wiedzę , dryg i wizję ?

Druga sprawa przepłacać za statki czy tam nikt nie interesował sie cenami na rynku światowym ?
czy celowe i zaplanowane było zniszczenie PŻM ?

następna sprawa kto bierze kredyty w obcych bankach na tak drastycznych warunkach ?
chyba by podcinać gałąź na której sie siedzi.

Pozbawic wszelkich dóbr materialnych , puścic w skarpetkach winnych tej sprawie
i niech splacaja do smierci to co zaprzepaścili , co doprowadzili do takiej fatalnej sytuacji.

Nieudaczniki "nieudacznikami"...? Ale czas juz najwyzszy zaczac po-woli dochodzic, a ile to juz tak Oni jak i reszta ich Rodziny maja na utajnionych Kontach... w renomowanych Bankach Swiatowych - PO-d Kryptonimem czy jako tzw. "Oli-garki"

a nie przychodzi ci do glowy ze to byli zdrajcy i celowo doprowadzali do likwidacji? Jest jednak jeden ktory tym dyrygowal na melodie nemiec i wlasnie ten poewinien zawisnac jako pierwszy na Krakowskim Przedmiesciu na najwyzszej latarni. Wojna z niemcami trwa od pierwszej mitki NS.

Skoro Folksdojcz rzadzil (wraz z Komoruskim) to kazde
swinstwo przechodzilo POd warunkiem ze nie przeszkadzalo to RFN i Izraelowi !

Polska Rzadzilo sie, Rzadzi i jeszcze dlugo Rzadzic bedzie az z Afryki, pytanie tylko jaka czy ktora... tzn. Lewa czy Prawa Formacja / Organizacja ??

Konfederacja Targowicka i tyle.

Zlodziej na zlodzieju zlodziejem pogania PO PSL banda nakradla i rozgrabila to co jeszcze aferaly liberaly nie sprywatyzowaly i nakradli wczesniej trybunaly stanu dla tych bandytow zlodzieji i szubrawcow to za malo .....lewandowskie balcerowicze bieleckie i inne liberlupy dozywocie z konfiskata majatku

I najciekawsze w tym wszystkim jest to, ze Nikt z Nich jeszcze nie Siedzi...(?) tylko wszyscy dalej PO-ruszaja sie wsrod Nas na "stojaco i chodzaco" jakby NIGDY NIC ??

Podpowiadam trzeci trop rozwiazania zagadki znikajacych pieniedzy w pazimie.metodą reverse engineering Przestudiować donosy w dziale kadr jednych ludzi na drugich i wzajemnie.kazdy donos to znikajaca walizka pieniędzy bo zaden złodziej nie toleruje drugiego złodzieja w tym samym rewirze.

Jak się czyta podobne informację to trzeba się zastanowić i wyciągać wnioski, że sami nie możemy sobą rządzić. Za dużo jest kombinatorstwa, chamstwa itp rzeczy, których nawet Jarosław nie wypleni. Prowadzona przez 40 lat komunizmu i 27 lat "Wolności" terapia duraczenia przyniosła oczekiwane efekty. Moim zdaniem powinniśmy rozpocząć negocjację z Angelą w sprawie przejścia pod jej kuratelę. Jest tylko jeden warunek niech nam płaci 50% tego co swoim obywatelom.

rozwiazanie najwiekszej afery korupcyjnej w III RP jest w rekach dwoch osob.Przewodniczacego zwiazkow zawodowych i przewodniczacego rady pracowniczej.Zapakowac obu panow ich zony ,psy i koty i natychmiast wywieżc w nieznane miejsce chronic przed WSI których od dawna nie ma.Bez takiego posuniecia obaj w ciagu paru dni pojda sladem premiera Leppera
i nikt nie dojdzie jaka była konstrukcja osmiornicy.Drugi trop to stowarzyszenie kapitanow zeglugi wielkiej,kazdy typ jest jedna albo dwiema kuleczkami rozanca.Tyle co oni wyprali w pazimie brudnych pieniedzy starczy na polroczny budzet panstwa.Kontrole robic tylko trójkami bo w Pazimie połknąć polon mozna nawet na korytarzu.

Zaraz. Od prawie dwóch lat rządzi PiS i prezes PŻM nadal ten sam? Nie przeszkadzał aż do dzisiaj? Zaraz. Czy, aby minister Gróbarczyk nie jest ze Szczecina? Nie znał sytuacji.... Co na to posłowie PiS z Komisji Morskiej? Tyle czasu upłynęło od przejęcia władzy i nic!!!??? A może wszyscy byli happy???....

SASZA od razy po nicku widać że jesteś z Moskwy (west zachód).NACZALNIK taki głupi Nick Ci wymyślił?, czy Ty SASZKA sam ???

A czy polskie stocznie proponowaly cos tanszego i lepszego w tym samym czasie?

I to jest sposób na wykończenie przedsiębiorstwa praktykowany w naszym kraju przez rządzące okrągłostołowe tałatajstwo od początku tzw obalenia komunizmu. Zagranica pozbyła się konkurencji a różnej maści cwaniacy napchali sobie kieszenie i tylko naród został z z długami i biedą.

A pośrednikami w transakcji byli zapewne mocodawcy " Oscara " z BND. Jeśli ktoś ma jeszcze jakiekolwiek złudzenia że ekipa Tuska i Kopacz oraz Schetyny to Polacy to jest szaleńcem albo totalnym naiwniakiem. To sa zdrajcy Polski i jak zdrajcy powinni być traktowani !

PO-papapraństwo to wciąż jedno i to samo : złodziejstwo, chciejstwo, głupota, cynizm, ignorancja, pogarda dla innych i wszechobecne zło ....

To zdrajcy i złodzieje już za za samo tę aferę powinno się zdelegalizować szajkę przestępczą PO PSL i postawić przed Sądem.

Patrioto, poczekasz to zobaczysz ile ludzi zostanie skazanych za Amber Gold, SK Bank, SKOK Wołomin. Myślę tutaj o ludziach z KNF, ULC, Wymiar Sprawiedliwości. Poczekaj...A teraz reprywatyzacja w Warszawie? Pamiętasz na tym portalu był duży artykuł o prowokacji dziennikarskiej dot. prof. Wardejana (Lawendowa Dolina). Pamiętasz? Cisza. Czy słyszałeś o ciągu dalszym tej sprawy? Nie. Cisza jest. Skażą dozorcę, kierowcę itp. No poczekamy na rozwój wypadków. Ale gdybyś znalazł coś nt. Lawendowej Doliny to daj znać. A może Redaktor artykułu z Niezależnej coś wie???

I nie ma się co dziwić,że czepiają się nawet do niezapiętego guzika u kogoś z PIS.
Pis już powinien mieć w pierdlu setki powców a nie tylko informować o ich przekrętach.
Zaczynają na nowo czuć się bezkarni,stają się przez to agresywni i bezczelni.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl