Spór wart swojej ceny

Sednem sporu o przyjmowanie kwot osób relokowanych pomiędzy Komisją Europejskiej a Polską jest w rzeczywistości pytanie o sposób przewodzenia Unii Europejskiej. Oto bowiem mamy sytuację, w której próbuje się narzucać poszczególnym państwom członkowskim decyzje będące efektem manewrów politycznych unijnego centrum, które nie mają żadnego prawnego ani traktatowego umocowania. Rzecz dotyczy poza Polską: Węgier, Czech i Słowacji – cała Grupa Wyszehradzka, wraz z Rumunią, odmówiła przyjęcia migrantów. Zabieg Austrii, która zdecydowała się przyjąć symboliczną ich liczbę, by uniknąć czołowego starcia z KE, jest krótkowzroczny i nie zapobiega największemu zagrożeniu dla państw członkowskich. Zagrożeniem jest to, że tworzony jest precedens forsowania pozatraktatowych decyzji łamiących suwerenność państw i dokonujących transferu tejże suwerenności na podstawie nieznanych procedur, w przyszłości wymyślanych ad hoc zależnie od problemu. Dziś dotyczy to migrantów, ale gdy raz zostanie uruchomiony ten model decydowania, w przyszłości będzie on stosowany w dowolnej kwestii. Oczywiście na to nie możemy się zgodzić i dlatego warto zapłacić cenę takiego sporu.


 

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Smoleńsk pod specjalnym nadzorem

Kolejne doniesienia na temat amerykańskich ekspertów, którzy będą współpracowali z polskimi śledczymi i Prokuraturą Krajową, są niepokojące. Polskie służby mają informacje o związkach z Rosją co najmniej dwóch specjalistów, którzy mają się zajmować katastrofą smoleńską. I niestety nie chodzi o błahe sprawy, lecz te najpoważniejsze, dotyczące bezpieczeństwa Polski.

Wiadomo, że wyjaśnienie tragedii smoleńskiej jest priorytetem obecnej władzy. Musimy się dowiedzieć, jak zginęli polski prezydent i towarzysząca mu elita. Jednak w zdobyciu tej wiedzy nie pomogą ludzie, którzy byli ekspertami MAK-u i współpracownikami Tatiany Anodiny czy stałymi komentatorami mediów takich jak Russia Today i agencja Sputnik. Ludzie, którzy byli przeciwni instalowaniu w Polsce tarczy antyrakietowej, którzy we współpracy z Władimirem Putinem nie widzieli niczego złego. W tej sytuacji rodzi się pytanie: kto chce skompromitować prokuratora Marka Pasionka, a docelowo ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę? Komu się nie podoba twardy kurs resortu sprawiedliwości? Kto prowadzi grę, która ma się zakończyć katastrofą?

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl