niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 lipca 2017

Polacy zabijani po wojnie na granicy między Czechami a Austrią

Dodano: 12.06.2017 [14:49]
Polacy zabijani po wojnie na granicy między Czechami a Austrią - niezalezna.pl
foto: ipn.gov.pl
Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie 17 maja 2016 roku wszczęła śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznych, będących zbrodnią przeciwko ludzkości, polegających na zabójstwach obywateli polskich przez czechosłowackich funkcjonariuszy państwa komunistycznego w latach 1948–1989, podczas próby przekraczania granicy czechosłowacko-austriackiej. 

Śledztwo wszczęto w oparciu o materiały przesłane przez Agendę Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia w Pradze do Głównej Komisji ŚZpNP-IPN w Warszawie. Po zapoznaniu się z wymienionymi materiałami stwierdzono, że część z nich dotyczy przypadków obywateli polskich, których zwłoki odnaleziono na granicy czechosłowacko-austriackiej w pobliżu Mikulova (Czechy), a przyczyną śmierci było porażenie prądem elektrycznym w zetknięciu z ogrodzeniem pod napięciem elektrycznym. Osoby te, jak oficjalnie ustalono w toku śledztwa, podjęły próbę pokonania ogrodzenia granicznego, a ich ciała leżały nieopodal tego miejsca bądź na samym ogrodzeniu. Ustalono, iż pomiędzy 1952 a 1965 r. na granicy byłej Czechosłowacji z Austrią i Niemcami poniosło śmierć łącznie ok. 30 obywateli polskich, którzy zostali śmiertelnie porażeni przez prąd elektryczny podczas próby przekroczenia funkcjonującej w tym czasie zapory z drutu kolczastego pod napięciem – tak zwanej „EDZ” (eletrickэ drбtěnэ zatбras). 

Agenda Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia dostarczyła szereg materiałów o istotnym znaczeniu i jest w ścisłym kontakcie z IPN.

Priorytetem dla prokuratorów jest ustalenie wszystkich osób pokrzywdzonych. Do chwili obecnej odnaleziono kilka osób spokrewnionych z ofiarami, z których część przesłuchano. Kolejne zaplanowane czynności w śledztwie to: oględziny ujawnionych materiałуw archiwalnych, poszukiwania osób najbliższych dla ofiar, tłumaczenia wszystkich wniosków o międzynarodową pomoc prawną i analiza oraz tłumaczenia odpowiedzi, jakie w ich wyniku zostaną uzyskane.
Autor: Źródło:
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Phi, a ilu młodych enerdowców zastrzelili Bułgary na granicy z Grecją. Tam sie udawali na wczasy młodzi chłopacy po maturze aby nie isc do wojska sowieckiego w NRD i tam ich zabijano. Granica była ogrodzona płotem i siatka z czujnikami ale 5 km przesunięta w stronę Bułgarii i jak który uciekinier przeskoczył ten plot, to myślał, ze jest już w Grecji, a tymczasem do niego biegł patrol z kałasznikowami i zabijali tych młodych bez litości. Teraz to jest navi, a wtedy to ludzie poruszali sie tam po omacku i byli celowo wprowadzani w błąd.

Jeszcze raz spróbuję ominąć cenzurę.
Może pomoże zapewnienie, że nie jestem zwolennikiem PO.
Cieszę się ze śledztwa, bo cenię każdą próbę dociekania prawdy. Ale: Polacy wtedy byli uchodźcami.
Często w naszej historii bywaliśmy uchodźcami.
A czasami tutaj na forum czytam, że dla uchodźców to z rozwiązań proponuje się dokładnie to, w sprawie czego IPN chce prowadzić śledztwo.

Czy Ty na poważnie sugerujesz, że to co proponuje polski rząd to zabijanie arabskich i afrykańskich emigrantów na granicy ?
Bo o tym jest ten artykuł.
O zabijaniu polskich uchodźców przed sowiecką, ludobójczą dyktaturą komunistyczną.
Ci Polacy mieli przed czym uciekać.
A obecnie uchodźcy, bo nimi tak naprawdę oni są, chcą lepszego życia na koszt pracujących Europejczyków.
A może masz problemy z czytaniem i nie zrozumiałeś tekstu ?

Czy ktoś może wytłumaczyć, na czym polega ta zbrodnia przeciwko ludzkości? I jakich funkcjonariuszy oskarżyć, skoro obywatele PRL sami wleźli na zasieki pod napięciem, będąc, dodatkowo, na terenie obcego państwa? Trzeba by oskarżyć całą służbę za to, jak wyglądała granica wschód-zachód za Sowietów, a nie pojedynczych "funkcjonariuszy" ale takie oskarżenie musi mieć jakiś historyczny i międzynarodowy sens.
Ja rozumiem, że można by ścigać tych, którzy organizowali dezinformację i zasadzki na wyklętych, starających się forsować zieloną granicę, zanim została uszczelniona. Pewnym jest, iż w wyniku Jałty, niechętni takim praktykom znajdowali się po obu stronach. I to może być problem - stąd kolejny kozioł ofiarny.
Kolejny, po oskarżeniu jednego, czy dwóch rodzimych funkcjonariuszy o zbrodnię przeciwko ludzkości polegającą na tarzaniu ludzi w błocie w czasie stanu wojennego. Skoro jeszcze nie można oskarżyć Kiszcza ze Spawaczem choćby o mordowanie księży... to ja bym radził poczekać, bo inaczej formuła "zbrodni przeciwko ludzkości" się wyczerpie i stanie się farsą.

a jakie będą planowane rezultaty tych kosztownych dochodzeń i kto będzie ukarany za wymienione tu zbrodnie przeciwko ludzkości???... czekam na retoryczną odpowiedź...

Rezultaty już są , ujawniło się pierwsze IP czerwonego głupiego bydlaka.Piszesz cymbale z podstawowymi błędami ortograficznymi i nie masz pojęcia że nie istnieje odpowiedź retoryczna - takie głąby chcą Rządzić Najjaśniejszą Rzeczpospolitą.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl