​Zandberg i Smoleńsk

„Tak kończy się wmuszanie ludziom teorii spiskowych: najpierw zakłamaniem, potem niesmacznymi żartami z ofiar” – tak zdjęcie z imprezy w KGHM-ie skomentował Adrian Zandberg, lider Partii Razem. Jak rozumiem, to próba ustawiania się przez lewicowego lidera gdzieś pomiędzy światem biznesmenów z PO od porsche cayenne oraz naszym światem „sekty smoleńskiej”. Problem w tym, że z pominięciem takiego szczegółu jak… prawda. Nazywanie ludzi, którzy jak ja uważają, że w Smoleńsku doszło do zamachu, zwolennikami „teorii spiskowych”, nie jest częścią lewicowej tradycji, tej od Daszyńskiego, Pużaka czy Ciołkosza. Prawda o Smoleńsku nie jest – wbrew wrzawie i socjotechnikom – ani lewicowa, ani prawicowa. Znam niemało uczciwych osób ze środowisk lewicowych czy anarchistycznych, które bądź przekonane są o zamachu, bądź skłaniają się ku temu, choć ich „klimat” jest przeciwieństwem nastroju smoleńskich miesięcznic. Po prostu, patrzą na dowody i pamiętają zamordowanych przez Putina Anastazję Baburową czy Stanisława Markiełowa. Warto czasem wznieść się ponad „społeczeństwo spektaklu”. Bo jak tego nie zrobimy, pozostanie nam polemizować z biznesmenem Frasyniukiem, a to sensowne nie jest.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Szczegół, który studzi entuzjazm dla V4

Rośnie nam w siłę Grupa Wyszehradzka. Rośnie, aż miło. Oczywiście „siłą” nazywam tu zdecydowanie eurosceptyczne i antyimigranckie nastawienie. Do Węgier i Polski, sceptycznych wobec przyjmowania imigrantów i narzucania swojej woli przez socjalistycznych eurokomisarzy, dołączą zapewne niedługo Czechy.

Można tak przypuszczać po wyborczym zwycięstwie partii ANO 2011 Andreja Babiša, który według wszelkiego prawdopodobieństwa stanie wkrótce na czele rządu w Pradze. Podobne nastroje – niezgody na Unię Europejską, w której dyktat kilku krajów narzuca swoją wizję przyszłości Starego Kontynentu innym – panują w Austrii, gdzie nowy kanclerz też z nadzieją spogląda w stronę Wyszehradu.

Zanim jednak uderzymy w triumfalny ton, upatrując w Grupie Wyszehradzkiej solidną przeciwwagę dla topiącej się we własnych iluzjach Unii, zwróćmy uwagę na jeden drobny fakt. Oprócz Polski wszystkie kraje wchodzące w skład Grupy, także skłaniająca się ku niej Austria, są jednak w mniejszym lub większym stopniu prorosyjskie. Obyśmy się na tym sojuszu nie przejechali.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl