​Mocne kazanie księdza Filabera: Dziś wielu ludzi ogarnia jedna fobia – chrystianofobia

Telewizja Republika/print screen

plk

Kontakt z autorem

– Dziś chętnie mówi się o antysemityźmie, homofobii, islamofobii. Ale gdy teatr publiczny zamienia się w rynsztok, a podczas spektaklu obraża się wartości chrześcijański, a mowa nienawiści płynie – to nazywa się sztuką – podkreślał ksiądz Andrzej Filaber, podczas mszy świętej w intencji ofiar tragedii smoleńskiej.

W 86. miesięcznicę w archikatedrze warszawskiej odprawiono mszę św. w intencji wszystkich, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. Kazanie wygłosił ksiądz Andrzej Filaber.

Trzeba bardziej słuchać Boga, niż ludzi. Gromadzimy się, by wyrazić pamięć. Tym mocniej, w obliczu tragicznych informacji, które dotyczą braku szacunku dla ofiar wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku – mówił duchowny.

Dziś, coraz wyraźniejszy staje się spór o wartości. Mówi się o wartościach europejskich, ale czym one są, gdy relatywizuje się prawdę i dobro Boga, na rzecz prawdy i dobra każdego człowieka z osobna, dla jego wartości i subiektywnych prawd 

– podkreślał ksiądz.

Służba światu powinna być jednocześnie służbą Bogu. Widziano podstawy tej służby w prawie naturalnym, pisanym ręką Boga. Nie chciano, by wspólnota europejska była tworem, rządzonym przez dyrektywy ideologiczne. Co z tej mądrości pozostało dziś? O czym mówiono w Rzymie podczas pięćdziesięciolecia wspólnoty? 

– pytał ks. Filaber.

Nie usłyszałem nic o chrześcijaństwie, jako fundamencie budowania wspólnoty. Ten dziwny zanik pamięci jest chorobą współczesnej Europy. Święty Jan Paweł II przypominał, że „Europie potrzeba cegieł wypalanych ewangelią. Nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona jednością ducha” 

– zaznaczył.

Dziś chętnie mówi się o antysemityźmie, homofobii, islamofobii. Ale gdy teatr publiczny zamienia się w rynsztok, a podczas spektaklu obraża się wartości chrześcijański, a mowa nienawiści płynie – to nazywa się sztuką. Dziś wielu ludzi ogarnia jedna fobia – chrystianofobia. Z niespotykaną siłą atakuje się chrześcijańską kulturę, promując ateistyczny styl życia. Przyczyną tych zjawisk jest odrzucenie bożego prawa 

– podkreślił ksiądz Andrzej Filaber.
Źródło: Telewizja Republika,niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Muzułmański burmistrz Nazaretu odwołał…

Muzułmański burmistrz Nazaretu odwołał…

Kolejni żołnierze WOT złożyli przysięgę

Kolejni żołnierze WOT złożyli przysięgę

Uprowadzili dla okupu. Podczas zatrzymania…

Uprowadzili dla okupu. Podczas zatrzymania…

Gowin o Morawieckim: struktury europejskie…

Gowin o Morawieckim: struktury europejskie…

Kraków: szefem PiS został senator Marek…

Kraków: szefem PiS został senator Marek…

Muzułmański burmistrz Nazaretu odwołał Boże Narodzenie

/ fot. geralt/pixabay.com

Ali Salam, muzułmański burmistrz Nazaretu, postanowił odwołać w tym roku miejskie uroczystości Bożego Narodzenia. Zezwolił jedynie na oświetlenia choinek i tradycyjny, coroczny marsz.

Jak podało Radio Watykańskie – za oficjalną palestyńską Agencją Wafa – Salam miał podjąć taką decyzję... na znak protestu „przeciwko przeniesieniu ambasady USA w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy”.

Nazaret z Bazyliką Zwiastowania to jeden z głównych symboli chrześcijaństwa. Archanioł Gabriel zwiastował tam Maryi narodzenie Jezusa, który zwany był potem Nazarejczykiem. Sam Jezus spędził tam swoje dzieciństwo i młodość. 

Obecnie Nazaret liczy około 75 tys. mieszkańców. Tłumnie odwiedzają go chrześcijańscy pielgrzymi szczególnie w okresie Narodzenia Pańskiego.

Źródło: radiovaticana.va, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl