niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 lipca 2017

225 lat temu miała miejsce brawurowa szarża pod Stołpcami

Dodano: 10.06.2017 [11:09]
225 lat temu miała miejsce brawurowa szarża pod Stołpcami - niezalezna.pl
foto: By Walery Eljasz-Radzikowski - http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=oai:www.wbc.poznan.pl:11298, Domena publiczna, htt
Trwała właśnie wojna polsko-rosyjska. Korpus generała Józefa Judyckiego, liczący 7700 żołnierzy, cofał się na zachód polski. Po piętach deptał mu blisko 10-tysięczny rosyjski korpus generała Mellina. Odwrót polskich wojsk osłaniała jazda generała Józefa Bielaka, która wspólnie z jazdą tatarską i litewską Brygadą Kawalerii Narodowej Sulistrowskiego miała z lewego brzegu Niemna utrudniać przeprawę wojsk rosyjskich. 

Kiedy rosyjscy dragoni dotarli do brzegu gen. Bielak na czele Tatarów uderzył na nieprzyjaciela, rozbijając go całkowicie. Niestety kolejny pułk rosyjskich dragonów przeprawił się przez Niemen w innym miejscu i zaatakował lewe skrzydło jazdy litewskiej.

Wojska litewskie wpadły w panikę i zaczęły się cofać. W tej sytuacji Bielak na czele zaledwie 100 żołnierzy rzucił się do desperackiej szarży na pozycje rosyjskie. Impet tego uderzenia całkowicie zaskoczył Rosjan i dał czas rozproszonym oddziałom litewskim na ponowne zebranie sił i przejście do kontrataku. Rosjanie rzucili się do ucieczki – większość utonęła w Niemnie. W obliczu nadciągających przeważających sił rosyjskich wspieranych przez ogień artylerii, generał nakazał odwrót w kierunku na Mir. Jednak dzięki jego szarży główne siły Judyckiego zyskały czas, aby przygotować się do bitwy pod Mirem, do której doszło następnego dnia, a która niestety zakończyła się całkowitą klęską wojsk Rzeczypospolitej. 
Autor: Źródło:
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Tatarzy, to jedyni muzułmanie którzy powinni być w Polsce. Meczet tatarski? proszę bardzo. Nawet w centrum Warszawy. Meczet wahabicki? W życiu!

@ Cynik

Tatarzy mieli swój meczet w Warszawie, przy ul. Wiertniczej. Niestety, przyszli tam Obcy, i są...

Autor, p. "MŁ" ma dobre intencje. No, dobre i tyle...
------------------------------------------------------------
Gen. Józef (tat. Jusuf) Bielak był Tatarem, polskim szlachcicem i muzułmaninem. Ród Bielaków, herbu Bielak, wydał wielu świetnych polskich żonierzy i dowódców. (Zob. np. http://tataria.eu/index.php/ar... )

W rzeczonej bitwie, gen. Bielak dowodził 4. Pułkiem Litewskiej Przedniej Straży (formacja tatarskiej jazdy) bedącej częścią wojsk litewskich/polskich I Rzplitej.
Tak więc pisanie że pod Stołpcami (cyt.) "Odwrót polskich wojsk osłaniała jazda generała Józefa Bielaka, która wspólnie z jazdą tatarską (...)" to mieszanie z poplątaniem: "jazda Bielaka" i "jazda tatarska" to ci sami ludzie - ta sama formacja/jednostka wojskowa. Komiczne jest też pisanie że żołnierze Bielaka osłaniali Polaków skoro wszyscy oni razem byli przecież Polakami!

Gen. Bielak pochowany jest na słynnym tatarskim cmentarzu w miejscowości STUDZIANKA, niedaleko (20 km) od Białej Podlaskiej. Gorąco polecam odwiedzenie cmentarza na którym spoczywa wielu bardzo znanych, choć niestety zapomnianych, wybitnych Tatarów-żołnierzy polskich. W najbliższej okolicy jest też kilka innych miejscowości które do niedawna zamieszkiwali Tatarzy. Warto o tym pamietać, i nie dać się ogłupić wszechobecnej idiotycznej propagandzie ignorantów że niby wszyscy muzułmanie to zło itd...

Jestem dumny z tego, że w mojej rodzinie są Polscy Tatarowie. Wybitni naukowcy, chemicy - organicy. Moja (taka Ciocio-Babcia, Barbara, z urodzenia Polka) nosiła nazwisko Achmatowicz, bo za Tatara wyszła. Po definicję "reakcji Achmatowicza" kto chce (wiedza bardzo specjalistyczna) - niech sobie pogoogla. Ta reakcja kandydowała nawet do Nobla. Autor tej reakcji miał na imię Selim - i był ojcem tego mojego "Wujka Dziadka", Osmana, który też był wybitym chemikiem. "Dziadek" Selim to również prywatnie reprezentant Polski w brydżu sportowym.
Nie zapomnę wizyty w Ich warszawskim mieszkaniu,choć smarkacz byłem: tatarski kilimek na ścianie, na nim krzywa tatarska szabla i jakieś tam kindżały, ale na honorowym miejscu Virtuti pradziadka (też Selima) za Bitwę Warszawską 1920.

@ Janek

Dykteryjka:

Ponieważ chyba wszyscy Tatarzy się znają, plotki rozchodziły się w środowisku szybko. Stąd pamietam newsa nt pp. Achmatowiczów, jeszcze w latach 70, kiedy to byłem młodym chłopakiem a już niuanse ówczesnej rzeczywistości były dla mnie jasne. Otóz, wtedy, w Instytucie Badań Jądrowych (nie tylko) czeresniaki uważali pp. Achmatowiczów za... Zydów, i zadawali półpubliczne pytania "Dlaczego te Achmatowicze nie wyjechali jeszcze do Izraela?". Śmialismy się z tego po pachy:)))

Piekne.

Co do muzulmanow: Polacy muzulmanii sa wyjatkiem potwierdzajacy regule. Muzulmanii "ludzie" nie sa zli per se. Staja sie takimi w wyniku OBECNEJ wykladnii religii. Prawdopodobnie bedzie jeszcze dlugo obowiazywac.

Bardzo ciekawe:
What Is Taqiyya?

https://www.youtube.com/watch?...

Tak wlasnie DZIELNIE w obronie Rzeczypospolitej walczyli Polscy Tatarzy !!!!

Czesc i chwala bohaterom Rzeczpospolitej ... ktorzy za jej wolność przelewali wlasna krew tatarska !!!!

ENDE

@ Gość-Polski

Ukłony i pozdrowienia szczere dla Ciebie!

CZEŚĆ i CHWAŁA POLSKIM TATAROM. Chylę czoła, ja syn żołnierza AK-UBK rodem spod IWJA który był tam sąsiadem Polskich Tatarów.

@ Wterean-Prawdziwy

W internecie/fejsbuku łatwo znaleźć nazwisko np. p. Heleny Szabanowicz, bardzo znanej Tatarki z Gdańska, której ród wywodzi się właśnie z Iwia/Iwja.
W Gdańsku mieszkają i in. Tatarzy rodem z okolic Iwia...

PS: Miło czytać takie wpisy jak Twój, dzięki! Pozdrowienia.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl