niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
26 lipca 2017

Czarnogóra 29. członkiem NATO

Dodano: 05.06.2017 [19:24]
Czarnogóra 29. członkiem NATO - niezalezna.pl
foto: Utenriksdepartementet UD/creativecommons.org
Wraz ze złożeniem przez szefa dyplomacji Czarnogóry Srdjana Darmanovicia w Departamencie Stanu w Waszyngtonie instrumentów akcesyjnych kraj ten stał się 29. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. W skromnej ceremonii udział wziął premier Duszko Marković.

- Świętujemy dziś to, że już nigdy nikt nie będzie decydował za naszymi plecami zamiast nas i naszego państwa, jak to miało miejsce w przeszłości - powiedział Marković.

Przystąpienie do NATO jest historycznym wydarzeniem dla kraju, który w XIX i XX wieku poniósł ogromne ofiary po to, by być uznanym przez świat pod własną nazwą i pod własnymi symbolami

- dodał.

Wejście do Sojuszu liczącej 620 tys. mieszkańców Czarnogóry „przyczyni się do stabilności na Bałkanach Zachodnich”, a także do „pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego” - podkreślił ze swej strony sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który również był obecny w Departamencie Stanu.

Ze strony amerykańskiej w uroczystości wziął udział czwarty co do rangi urzędnik resortu dyplomacji USA, Thomas Shannon.

Przyjęcie do NATO Czarnogóry, która powstała po rozpadzie byłej Jugosławii zaliczanej do bloku wschodniego, nastąpiło wbrew bardzo krytycznemu stanowisku Rosji, która postrzega to jako „prowokację”, a także wbrew stanowisku prorosyjskiej opozycji w kraju.

Po przyjęciu Czarnogóry Sojusz kontroluje już całe północne wybrzeże basenu Morza Śródziemnego - od Gibraltaru po Syrię.
Autor: Źródło: ,
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Ekspansja NATO w kierunku wschodnim dalej postępuje. Wszystko według planu nakreślonego kiedyś tam w przeszłości.

"nigdy nikt nie będzie decydował za naszymi plecami zamiast nas i naszego państwa" pod warunkiem że nie zagłosujecie na liberałów lub lewicę.

To dobrze, to cieszy. Serrbia powinna byc nastepna a za nia albo nawet rzem Macedonia, ktora zalewaja Albanczycy I niedlugo ja wynarodowia tak jak Kosowo.

Za malo islamistow w jewropie to jeszcze wezmy do NATO kraje, gdzie dominuje islam :D

"Po przyjęciu Czarnogóry Sojusz kontroluje już całe północne wybrzeże basenu Morza Śródziemnego - od Gibraltaru po Syrię."

Bośnia i Harcegowina została ostatnio odcięta od Morza czy co?

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl