Budują potężne ogrodzenie na granicy z Rosją. W tle tajemniczy atak na niemieckich żołnierzy

Twitter.com@NFIU_Lithuania

Litwa rozpoczęła dziś budowę ogrodzenia na granicy z obwodem kaliningradzkim. Ma ono ograniczyć nielegalną migrację i przemyt, a także wzmocnić granicę zewnętrzną Unii Europejskiej - podaje agencja AP. Tymczasem grupa niemieckich żołnierzy po służbie została zaatakowana na Litwie. Sprawców nie złapano.

W ceremonii inaugurującej budowę pierwszego, długiego na 44,6 km odcinka ogrodzenia uczestniczył minister spraw wewnętrznych Litwy Eimutis Musiunas.

Wysokie na dwa metry metalowe ogrodzenie będzie docelowo biegło wzdłuż 130 km na granicy litewsko-rosyjskiej. Obecnie wyznaczają ją - oprócz rzeki Niemen stanowiącej granicę naturalną - jedynie specjalne znaki i pas ziemi o szerokości 13 metrów. Ogrodzenie dodatkowo będzie wyposażone w nowoczesny system monitoringu. Koszt inwestycji szacuje się na 3,6 mln euro. Prace będą finansowane z budżetu państwa i z funduszy unijnych.

Minister spraw wewnętrznych Eimutis Misiunas oświadczył wcześniej, że decyzję o wzmocnieniu ochrony na granicy z Rosją podjęto w celu ograniczenia przemytu, ale też ze względu na sytuację geopolityczną. Minister przypomniał sytuację z 2014, kiedy Rosjanie w strefie przygranicznej porwali estońskiego oficera służb specjalnych.

Ogrodzenie to znak, że sąsiednie państwo jest oceniane jako możliwy agresor

- powiedział Misiunas.

Jak donoszą litewskie media, ochronę na granicy z Rosją zamierzają wzmocnić również Łotwa i Estonia. Estończycy w 2018 r. chcą wybudować wysokie na 2,5 metra ogrodzenie wzdłuż 108 km na granicy z Rosją, a Łotysze postawią ogrodzenie o długości 90 km.

Czytaj też: Artyleryjski rajd na Litwę

Tymczasem - jak podał portal defence24.pl - grupa niemieckich żołnierzy będących po służbie została zaatakowana na Litwie. Czterech z nich zostało rannych. Nie udało się zidentyfikować sprawców. Do napaści doszło w sobotę nad ranem. Niemieccy żołnierze nie byli na służbie i nie mieli na sobie mundurów. Czekali na taksówkę przed jednym z lokali w Jonavie. Pobili ich nieustaleni sprawcy. Śledztwo w tej sprawie prowadzi litewska żandarmeria wojskowa wsparta przez kolegów z Bundeswehry. Z kolei w rosyjskojęzycznych mediach pojawiła się informacja o niemieckich żołnierzach, którzy pijani mieli pobić Litwinów.To nie pierwsza taka sytuacja w ostatnich miesiącach. 14 lutego br. do szefa parlamentu Litwy oraz kilku litewskich mediów wysłany został mejl, zawierający dokładny opis gwałtu na młodej Litwince, do którego rzekomo doszło pięć dni wcześniej w miejscowości Jonava w okręgu kowieńskim. Z treści wiadomości wynikało, że przestępstwa dopuściło się kilku żołnierzy Bundeswehry. Ze względu na podanie przez cyberprzestępców licznych szczegółów informacja o zdarzeniu sprawiała wrażenie wiarygodnej. Wiadomość została opublikowana przez kilka litewskich portali, wywołując oburzenie wśród mieszkańców regionu. Okazało się, że to kłamstwo.

Czytaj więcej: Rosja uderza w Litwę i Niemcy wojną hybrydową

Zgodnie z porozumieniami dotyczącymi wzmocnienia wschodniej flanki NATO, na Litwie stacjonować będzie około 1200 żołnierzy w tym od 400 do 600 z Niemiec.
Źródło: defence24.pl,PAP,twitter.com,niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Samogon w Rosji wróci do łask? Ograniczenia w sprzedaży alkoholu podczas MŚ 2018

/ Pixabay.com

Jeszcze nie wiadomo jakie skutki wywoła ta decyzja, ale bimbrownicy i "mety" w Rosji będą miały żniwa. Władze Moskwy poinformowały, że zakaz sprzedaży w wybranych strefach alkoholu, jak i napojów w opakowaniach szklanych, obowiązywał będzie nie tylko w dniach, gdy odbywać się będą mecze piłkarskich mistrzostw świata, ale i dzień wcześniej

Wiceszef departamentu bezpieczeństwa regionalnego w moskiewskim w ratuszu Kiriłł Małyszkin powiedział, że wyznaczono już granice obszarów, w których obowiązywał będzie zakaz sprzedaży i spożywania alkoholu 

w dzień przed meczem mistrzostw świata i w dniu jego przeprowadzenia 

- oświadczył Małyszkin

Zakaz będzie obowiązywał również w zakładach gastronomicznych w tych strefach. Ograniczenia dotyczą także napojów w opakowaniach szklanych.

Urzędnik poinformował także, że władze stolicy opracowują obecnie plan "udzielania pomocy" nietrzeźwym kibicom. Wspólnie z odpowiednimi służbami określają, do jakich szpitali i przychodni będą kierowane osoby "znajdujące się w stanie upojenia alkoholowego", by mogły otrzymać pomoc medyczną.

W styczniu wicepremier Rosji Witalij Mutko zapowiadał, że podczas mundialu dozwolona będzie sprzedaż piwa, nie tylko na stadionach, ale i w Strefach Kibica.

Mistrzostwa świata odbywać się będą w Rosji od 14 czerwca do 15 lipca. W meczu otwarcia w Moskwie gospodarze spotkają się z Arabią Saudyjską. W stolicy odbędzie się również finał.

W zeszłym tygodniu producenci artykułów spożywczych i handlowcy ogłosili, że obawiają się zakłóceń w dostawach produktów do sklepów w miastach-gospodarzach MŚ. Organizacje producentów zwróciły się do władz Moskwy, Petersburga i regionów, w których odbędą się rozgrywki, by wyjaśniły dokładnie, jakie ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych wprowadzone zostaną na czas turnieju.

Nad takimi ograniczeniami - ze względów bezpieczeństwa - zastanawiają się obecnie wszystkie regiony Rosji, które będą gościć mecze mundialu.

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl