niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
26 lipca 2017

Budują potężne ogrodzenie na granicy z Rosją. W tle tajemniczy atak na niemieckich żołnierzy

Dodano: 05.06.2017 [19:55]
Budują potężne ogrodzenie na granicy z Rosją. W tle tajemniczy atak na niemieckich żołnierzy - niezalezna.pl
foto: Twitter.com@NFIU_Lithuania
Litwa rozpoczęła dziś budowę ogrodzenia na granicy z obwodem kaliningradzkim. Ma ono ograniczyć nielegalną migrację i przemyt, a także wzmocnić granicę zewnętrzną Unii Europejskiej - podaje agencja AP. Tymczasem grupa niemieckich żołnierzy po służbie została zaatakowana na Litwie. Sprawców nie złapano.

W ceremonii inaugurującej budowę pierwszego, długiego na 44,6 km odcinka ogrodzenia uczestniczył minister spraw wewnętrznych Litwy Eimutis Musiunas.

Wysokie na dwa metry metalowe ogrodzenie będzie docelowo biegło wzdłuż 130 km na granicy litewsko-rosyjskiej. Obecnie wyznaczają ją - oprócz rzeki Niemen stanowiącej granicę naturalną - jedynie specjalne znaki i pas ziemi o szerokości 13 metrów. Ogrodzenie dodatkowo będzie wyposażone w nowoczesny system monitoringu. Koszt inwestycji szacuje się na 3,6 mln euro. Prace będą finansowane z budżetu państwa i z funduszy unijnych.

Minister spraw wewnętrznych Eimutis Misiunas oświadczył wcześniej, że decyzję o wzmocnieniu ochrony na granicy z Rosją podjęto w celu ograniczenia przemytu, ale też ze względu na sytuację geopolityczną. Minister przypomniał sytuację z 2014, kiedy Rosjanie w strefie przygranicznej porwali estońskiego oficera służb specjalnych.

Ogrodzenie to znak, że sąsiednie państwo jest oceniane jako możliwy agresor

- powiedział Misiunas.

Jak donoszą litewskie media, ochronę na granicy z Rosją zamierzają wzmocnić również Łotwa i Estonia. Estończycy w 2018 r. chcą wybudować wysokie na 2,5 metra ogrodzenie wzdłuż 108 km na granicy z Rosją, a Łotysze postawią ogrodzenie o długości 90 km.

Czytaj też: Artyleryjski rajd na Litwę

Tymczasem - jak podał portal defence24.pl - grupa niemieckich żołnierzy będących po służbie została zaatakowana na Litwie. Czterech z nich zostało rannych. Nie udało się zidentyfikować sprawców. Do napaści doszło w sobotę nad ranem. Niemieccy żołnierze nie byli na służbie i nie mieli na sobie mundurów. Czekali na taksówkę przed jednym z lokali w Jonavie. Pobili ich nieustaleni sprawcy. Śledztwo w tej sprawie prowadzi litewska żandarmeria wojskowa wsparta przez kolegów z Bundeswehry. Z kolei w rosyjskojęzycznych mediach pojawiła się informacja o niemieckich żołnierzach, którzy pijani mieli pobić Litwinów.To nie pierwsza taka sytuacja w ostatnich miesiącach. 14 lutego br. do szefa parlamentu Litwy oraz kilku litewskich mediów wysłany został mejl, zawierający dokładny opis gwałtu na młodej Litwince, do którego rzekomo doszło pięć dni wcześniej w miejscowości Jonava w okręgu kowieńskim. Z treści wiadomości wynikało, że przestępstwa dopuściło się kilku żołnierzy Bundeswehry. Ze względu na podanie przez cyberprzestępców licznych szczegółów informacja o zdarzeniu sprawiała wrażenie wiarygodnej. Wiadomość została opublikowana przez kilka litewskich portali, wywołując oburzenie wśród mieszkańców regionu. Okazało się, że to kłamstwo.

Czytaj więcej: Rosja uderza w Litwę i Niemcy wojną hybrydową

Zgodnie z porozumieniami dotyczącymi wzmocnienia wschodniej flanki NATO, na Litwie stacjonować będzie około 1200 żołnierzy w tym od 400 do 600 z Niemiec.
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Plot wysoki na 2 m przeciwko ruskiej swoloczy ? Wolne zarty, to wyrzucone w bloto pieniadze, ale widac szawlisy maja ich w nadmiarze ...

"POTĘŻNE" ogrodzenie o wysokosci 2m , LOL :)

z jakimś kocem do wzięcia z rozbiegu

Dla takiego rusko-niemieckiego trola taki plot to pestka przeskoczyc.

To samo powinna zrobić Polska tyle że jeszcze pogłębić rzeki graniczne z Niemcami i na cześci lądowej wybudować mur

jak wieść gminna niesie, to ruskie sołdaty gwałcili niemki i nie tylko.

Ja mam wiarę że Polska,Ukraina,Białoruś,Litwa,Łotwa,Estonia przy pomocy USA ,wyłączy Królewiec staną się przeciwwagą dla Rosji na wiele lat( o broni atomowej nie wspominam,)Dołączy południe z wsparciem z Turcją,Gruzja,Kirgistan Kazachstan i inne republiki azjatyckie.daleki wschód Japonia i Chiny.
Pozostanie prawdziwa Rosja i spokojna.

Królewiec to strategiczny wrzód na zadzie. angażuje spore siły obronne i jest ciagłym zagożeniem, najkorzystniej byloby go przejąć.

Lwow Grodno , na pewnie ni ma co tego zajmować siła bo po co nam negatywnie nastoawiona miejscowa ludność, ale w przypadku aneksji rosyjskiej białorusi i proby wchłoniecią reszty ukrainy - jeśli bylyby głosy wołajace o pomoc Polski to jak najbardziej wejsc i zajac te tereny obronic przed rosjanami i juz tam zostac.

Stosunek ludnosci cywilnej bylby pozytywny do nas w takiej sytuacji.

Daj spokój sobie chłopie z tym Królewcem, na co Polsce czy komukolwiek ten obszar . Chciałbyś mieć w swoim kraju dużą mniejszość rosyjską? Bo ja nie. Polska ma takie terytorium jakie ma i nie chcemy nic więcej, ani Wilna ani Lwowa tak samo, skupmy się na tym co mamy i tego pilnujmy. Lwowa nie chcemy bo zabrali go nam z Polakami a wróciłby z banderowcami bez Polaków, podobnie byłoby z Wilnem. Nie sztuką jest brać i przesuwać w kółko granice. Było minęło. Druga sprawa - teren Prus został podzielony na rzecz Polski i Rosji. Gdyby całość wzięła Polska to widzisz ten hejt ze strony Niemiec? A tak mordy w kubeł, nie tylko my uczestniczyliśmy w podziale, potężna i silna Rosja gwarantuje granice.

A kiedy zaczna budowac plot na wys 10m na granicy Polskiej z

Kalingradem???

Jak będziemy mieli u władzy takich kretynów jak Ty.

Ruskie putany I tyle na ten temat...! I pomyśleć, ze PO_lszewia jadła z ręki tej hałastrze, wespół spiskowała przeciw własnemu Prezydentowi!

No to koniec marzeń ruskich o podbiciu wielkiej Litwy,ten płot wszystko załatwi. Putin padł... ze śmiechu.

Zgadza sie, ze niczego nie zalatwi... ale madralo: wysylany jest sygnal.... widac, nie dotarl do ciebie... putin ktory padl ze smiechu zwijajac sie na podlodze usnac nie moze... z rozmyslania.... gnido

Zielone ludziki pobiły Niemieckich żołnierzy z NATO. Ciekawe co rosyjska propaganda napisze w Gazecie Wyborczej dla swoich lemingów-durnych w Polsce.

nie trzeba byc zielonym ludzikiem zeby dac w...l niemieckim chamom. Jak oni sie zachowuja na ulicach jakby tylko oni sie liczyli. Ciekawe ze ani w kanadzie ani usa niemcy tak nie dra japy.

Akurat jeżeli chodzi o antyrosyjską propagandę to GW jes taka sama jak np. GP "wszystko wina Putina" ;) A lemingi wszystko łykną,nawet to że szwabów ruskie zielone ludziki pobiły

a skąd wiesz że to rosyjskie zielone ludziki? Podaj jakieś zródła. A może szwaby zle się zachowywali w stosunu do litewskich dziewczyn,prowokowali i dostali łomot od Litwinów? No ale nie,wszystko wina Putina,te wichury ostatnio w Polsce zapewne też.

Szwabow i szaulisow moga ruscy lac.Takie tam nieporozumienie w rodzinie.

zaminować solidnie by karaluchy nie lazły ,Ukraina też miała się odgrodzić od robactwa tylko że sam płot to mało

Ruskie zielone ludziki. Śmierdzi kacapska prowokacja na kilometr. Litwini powinni ustawić samostrzelajace kałachy i podłaczyć wysokie napięcie. Izolować to kacapskie g.... .

"Samostrzelające kałachy"? Padłem ;) Myślisz że jak nie będzie tego dwumetrowego płotku to wejdą zielone ludziki i będzie jak na Krymie-Litwini poddadzą się bez jednego strzału?

NATO otacza Rosję coraz szczelniej.
Być może niedługo defilada w Mosk...

Nie pieprz, Iwan. Jak byście żyli spokojnie, jak wszystkie inne narody, to by nikomu nie przyszło do głowy rozmieszczać nowe oddziały wojska. Ale wy zachwatszczyki, wy zawsze musie napadać na sąsiednie kraje. A teraz krzyczysz, że wam się krzywda dzieje?

Ruski niemcowi krzywdy nie zrobi... To przyjaciele sa... i rodzina...

W rzeczy samej.

Cicho sza, o tym w Polsce nikt ma sie nie dowiedziec. Draznicie patriotyczne nastroje.

Ruski niemcowi krzywdy nie zrobi... To przyjaciele sa... i rodzina...

Jak by Tusk stawiał takie ogrodzenie to kosztowałby nie 3.6 a 360 mln.

I składałoby się z ekranów dzwiękochłonnych.

I bardzo dobrze już dawno powinno się odgrodzić od Europy to za Uralskie kacap-stwo niechaj sobie siedzi w tym ruskim chlewie!

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl